Dziwny wygląd ryby

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Nemo343
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Witam,
Co się dzieje z moją rybą? Jej zachowanie się raczej nie zmieniło, ale martwią mnie zmiany w wyglądzie.
Załączam zdjęcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: chemik4 »

Cześć,
opisz temat zgodnie z REGULAMINEM. Nie podałeś żadnych informacji o akwarium, w którym ryba żyje.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Nemo343
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Ok, opis akwarium to pokrótce:
ok. 125l, 2 filtry: 1 zewnetrzny i 1 wewnętrzny, podłoże żwirek z kamykami, ozdoby tylko sztuczne, temp. ok. 22 stopni celsjusza , dokładnych parametrów wody nie znam, podmiana wody robiona najczęściej 1x w miesiącu, karmienie głównie pokarmem suchym
Obsada akwarium to: 1 większą złota ryba (właśnie ta chora ze zdjecia), 1 maly welon, 2 kirysniki, 3 kiryski spiżowe oraz 2 glonojady
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Elemelek »

Nie wiesz ze parametry wody sa bardzo wazne ?
Nemo343
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Testy paskowe wychodzą w normie, dokładnie tego nie sprawdzam
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: MYF19 »

Może to być Zatrucie amoniakiem - sprawdź jak najszybciej parametry wody, jak nie masz to duża podmiana wody

Zatrucie amoniakiem – objawy:
Początkowo zatrucie amoniakiem u ryb objawia się podobnie do niedoboru tlenu w wodzie. Ryby przebywają przy powierzchni, “łykają powietrze”, a ich skrzela są mocno zaczerwienione i często odchylone (jakby odstające). Jest to skutek wzmożonego wydzielania śluzu i utrudnionej wymiany gazowej. Nadmierna produkcja śluzu zachodzi również na skórze oraz w jelitach, co może powodować galaretowate odchody. Ryby stają się apatyczne i płochliwe, przestają także przyjmować pokarm. W końcowej fazie zatrucia następują krwotoki wewnętrzne, także podskórne, co jest doskonale widoczne u ryb o jasnej barwie jako czerwone, krwawe przebarwienia na całym ciele. Po tym etapie następuje śmierć zwierząt.

Czy wcześniej też miała te czarne plamki na łuskach???

WSZA KARPIOWA - jest także nazywana rybią wszą jak i także inne pasożyty

Jest to skorupiak o niewielkich rozmiarach. Prowadzi on pasożytniczy tryb życia. Splewka jest przenoszona najczęściej z nowymi rybkami.

Wygląd splewki przypomina kilkumilimetrową płaszczkę, która jest bardzo malutka. Rybki, które są zaatakowane przez tego pasożyta bardzo często ocierają się o inne przedmioty w zbiorniku. Gdy przyjrzymy się dokładnie takiej rybce to zauważymy intruza.Samo leczenie polega na ręcznym zdjęciu pasożyta z rybki. Wyławiamy rybkę, następnie kładziemy ją na mokrej ściereczce i splewkę zdejmujemy pincetą. Miejsce po pasożycie należy zdezynfekować identycznie jak przy zranieniach.
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Elemelek »

Sprawdz kluczowe parametry wody dobrymi testami kropelkowymi nie paskami

Gdy cos jest nie tak zmieniaj parametry powoli nie od razu . Nawet zmiany pozytywne jesli sa nagle sa niedobre i mogą spowodowac nawet smierc ryb

Trzeba najpierw wykluczyc zle warunki .Potem reszta
Nemo343
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Te czarne plamki miała już wcześniej.
Czy ta podmiana teraz nie zaszkodzi jej bardziej? Czy mogę zastosować costaforte?Czy to coś da?
Jak ją uratować?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: goldi_ »

Zbiornik niewielki a te ryby co masz to syfiarze. Nie podajesz zbyt szczególowych danych więc i wszystkie rady /diagnozy będą sie opierały o domysły.
Bez względu na to jakie są parametry wody i jak to jest z tym zbiornikiem w róznych aspektach , podmiany wody mogą tylko pomóc .
Aby nie rozwalić biologii (bo nie doczytałem co tam masz we filtrach ) codzienne podmiany 10-20% wydają sie zabiegiem pożądanym .

ps.
podmiany raz w miesiącu przy takim zbiorniku powoduje (domyślam sie ) niezłe skażenie wody więc te rany mogą być tego wynikiem
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Elemelek »

Nemo343 Czytasz co sie do ciebie pisze?
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: MYF19 »

Costaforte to skuteczny preparat stosowany w jednej z najczęstszych chorób ryb akwariowych – ichtioftiriozie, tzw. rybiej ospie. Preparat ten zwalcza jednokomórkowe pasożyty skóry, w tym kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis), patogen powodujący ospę. Pomocny w walce z takimi pasożytami jak: Ichthyobodo necator, Chilodonella, Trichodina, Brooklynella i Cryptocaryon irritans

Ty nie masz Rybiej ospy (białe punkty w kształcie waty na łuskach), ale coś co rozwala rybie naczynia włosowate podskórne i skórne oraz prawdopodobnie nerki - stąd te wylewy na płetwach. Najczęściej powoduje to amoniak, którego nie wykryjesz z zastosowaniem zwykłych testów paskowych. Najczęściej (na paskach testowych) są na nich NO3-, NO2-, GH, KH,pH. nie ma NH4, NH3 ( Chemik jakby co to popraw mnie :D )

Możesz mieć problem z prawidłową nitryfikacją amoniaku przez bakterie. Aby to dobrze i skutecznie przebiegało za wikipedią:
Nitryfikacja – proces utleniania amoniaku i soli amonowych do azotynów i azotanów prowadzony przez bakterie nitryfikacyjne.
Azotany powstałe w tym procesie mogą zostać przyswojone przez rośliny lub ulegać akumulacji, czego efektem może być powstanie złóż saletry. Proces ten zachodzi w warunkach tlenowych i jest dwufazowy. W fazie pierwszej bakterie z rodzaju np. Nitrosomonas i Nitrosospira utleniają jony amonowe do azotynów:

2 NH+4 + 3 O2 → 2 NO2- + 4 H+ + 2 H2O | ΔG°' = −274 kJ/mol

Reakcja ta przebiega dwuetapowo, z pośrednim wytworzeniem hydroksyloaminy[1]. Jony azotynowe następnie są utleniane przez bakterie z rodzaju np. Nitrobacter do azotanów:

2 NO2- + O2 → 2 NO3- | ΔG°' = −76 kJ/mol

Warunki nitryfikacji autotroficznej:

pH od 5,5 do 9 (optymalnie 7,5)
zawartość tlenu rozpuszczonego minimum 2 mg O2/dm3 oraz teoretycznie 4 mg O2/mg NH+4
obecność mikroelementów Ca, Fe, Cu, Mg, P
gazowy amoniak o stężeniu poniżej 1 mg/dm3 (jest toksyczny dla nitryfikatorów)
brak innych toksycznych związków (fenoli, antybiotyków itp.)
obecność dwutlenku węgla lub węglanów jako źródła węgla dla autotrofów
neutralizacja (np. przez dodatek kredy) powstającego kwasu azotawego, który hamuje obie fazy nitryfikacji
Jak masz problem z natlenieniem akwarium (brak roślin, nie widziałem nic o pompce do natleniania, kaskadach czy cokolwiek w tym guście) to bakterie nitryfikacyjne nie mają tlenu do redukcji w procesie utleniania i cały powyższy proces nie przebiega tylko wszystko pada bakterie są wybijane i zwierzęta również. (Chemik powiedz, że się nie pomyliłem z tym utlenianiem i redukcją :tuptup
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Elemelek »

Wylaczam sie z dyskusji bo nie chce sie denerwowac skoro komus nie chce sie nawet zbadac parametrow wody a chce lac leki na pałe to dla mnie to powinno byc karalne jako znęcanie sie nad zwierzetami

Szkoda tylko tych ryb
Nemo343
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Mam 2 filtry: 1 wbudowany wewnątrz Juwel Bioflow 3.0 i 1 zewnętrzny JBL Cristal profi e700, więc są to dobre i skuteczne filtry. Nie widzę potrzeby częstszych podmian wody. Jak dotąd, ryby miały się dobrze i ,,nie narzekały". Nie przekarmiam ich, 1x w tygodniu mają głodówkę. Nie sądzę,
że bardzo brudzą, mam przeciez też kiryski czy glonojady. Zresztą niektóre z nich są już jakiś czas u mnie typu 4-6 lat. Tak samo jak ryba ze zdjęcia, nigdy nie było z nią problemów. Jak mogę jej jeszcze pomóc poza i tak planowaną podmianą wody, bo nic w sumie się nie zmieniło w prowadzeniu akwarium?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: goldi_ »

Żaden filtr nie odfiltruje NO3 . Owszem , dobry filtr zapobiega kumulacji amoniaku oraz azotynów ale produktem końcowym tej filtracji będzie NO3. Owszem to związek mniej trujacy od NH4 i NO2 lecz dalej w warunkach nadmiernej koncentracji szkodliwy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: chemik4 »

@ MYF19, uproszczone ale ogólnie OK.
Nemo343 pisze:Testy paskowe wychodzą w normie(...)
"Testy paskowe" i "wychodzą w normie", dlaczego mi się to nigdy nie zgadza? :bredzisz

Zacznijmy od testów paskowych, tak na szybko są OK, ale by mieć dokładny wynik to już potrzeba specjalizowanych testów kropelkowych.
Co do "normy", to dla każdej ryby normą jest co innego. Jedne potrzebują wody kwaśnej i miękkiej, inne twardej i zasadowej a jeszcze inne miękkiej i zasadowej. Nie ma tu mowy o żadnej "normie" dla wszystkich ryb.

Karasie brudzą bez dwóch zdań, trzeba im podmieniać wodę raz w tygodniu po ok 30%, żaden filtr tu nie pomoże.
125 litrów to mało dla tych ryb, one rosną do ~40 cm i nawet 2 kg wagi.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ