Filtracja w 375l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Cześć,
Posiadam akwarium 375l i jak na razie jedynym filtrem jest ikola 350. Nie daje ona jednak rady moim zdaniem, ponieważ woda nie jest idealnie klarowna i pływają w niej jakieś drobinki. Postanowiłem dokupić filtr wewnętrzny jako drugi i tutaj zastanawiam się nad wyborem. Co byście doradzili, wydajnego i energooszczędnego? W tej chwili jedyne co przykuło moją uwagę to Aquael turbo 1000. Może macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje?
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Filtracja w 375l

Post autor: MYF19 »

Witaj
Co do samego filtra to mam pytanko w związku z tym że na testach tego filtra przedstawione były tylko wkłady gąbkowe o przepuszczalności 10-15 ppm+ jakaś biała wkładka chyba z fizeliny filtracyjnej, ale dość grubej.

Czy też masz tylko wkłady gąbkowe 10-15 ppm czy coś gęstszego? - bo jeżeli masz tylko wkłady dla tak dużych cząstek to niestety jakieś fuzle będą pływały zawsze - ta gąbka po prostu filtruje tylko duże cząstki, a mniejsze przepuszcza, i fizelina to samo.

Proponowałbym na początek upgrade filtra w ten sposób, że fizelinę upychamy razem gąbkami na 1 dolnej szufladzie (od dołu gąbka, gąbka, fizelina) a w drugiej szufladzie wstawić gąbkę 20-25 ppm i 30-40 ppm (np: https://allegro.pl/oferta/gabka-do-filt ... 1974623883) i jak jeszcze zostało trochę miejsca pod pokrywką to wpakuj tam albo jakąś ceramikę albo keramzyt po obróbce termicznej.
Wtedy masz gradację filtracji, lepszą filtrację mechaniczną i trochę biologicznej - niestety to trochę przydusza przepływ przez filtr i trochę częściej go trzeba czyścić :) ale woda jest "czystsza". Może najpierw spróbuj pogmerać w samym filtrze i sprawdzić czy to się sprawdza czy jednak zainwestować w większy lub kolejny filtr 8)
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Na gąbce mam ułożoną warstwę waty filtracyjnej. Górny koszyk mam wypełniony ceramiką.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Filtracja w 375l

Post autor: MYF19 »

To niestety nadal jest tylko filtracja zgrubna- tylko duże cząstki :(

Co tego drugiego filtra to ja niestety nie lubię filtrów wewnętrznych więc nie doradzę - zawsze mi się jakoś wyczepiały i wywalały wodę na zewnątrz w mniejszych lub większych ilościach, a do tego przy czyszczeniu robiłem większy syf w akwarium. No i niestety moje lenistwo, bo zazwyczaj każą je dość często płukać, a ja nie miałem na to ochoty więc zazwyczaj po góra 2 miesiącach oddawałem potrzebującym.
Ja od kilku lat robię filtry samodzielnie z doniczek - tzw przepływowe na zasadzie oczyszczalni ścieków - czyli pompka wpompowująca do doniczki wodę, następnie komora osadnicza zakończona grubą gąbką 15ppm, następnie gąbki 25 ppm, ceramika, zoolit, węgiel drzewny, na wysokości komory z ceramiką mam tam jeszcze postawioną doniczkę z jakimiś liśćmi mięta, szczypiorek lub coś podobnego, komorę osadniczą gąbki i ceramikę napowietrzam kamieniem z pompki do powietrza. Razem to 110x10x10cm medium filtracyjnego do akwarium 390 l brutto. Ładne to to nie jest ale skuteczne.

Ale teraz mam za dużo ryb - chyba z 15 samic gupika urodziło na raz i nawet 4 Szczupieńczyki są cały czas nażarte i nie chcą polować :evil: , a filtr zaczyna nie wydalać :shock: :cry:
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Patentu z doniczkami nie znam
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Filtracja w 375l

Post autor: MYF19 »

Tak to wygląda:
20221128_2036051a.jpg
Nic szczególnego - to jest wersja "Long" 1.03" W tej chwili pracuję nad wersją "2.00"
w 1 wersji, którą widać na zdjęciu do umocowania gąbek i wkładów ceramicznych użyłem wnętrzności 2 filtrów kubełkowych co ma swoje zalety ale i wady eksploatacyjne, koszyczka od rowerka który się walał po pokoiku mojej córki, 2 worków do prania skarpet, ceramiki i pompki 2500l/h , i jeszcze dodany ostatnio został kamień napowietrzający 40cm. :mrgreen:

Wcześniej była wersja "Short" z 50 cm doniczki i chodziła z akwariami 120l tylko za pompkę miała jakiś filterek wewnętrzny "bez gąbek same sztyce" chyba Aquarela czy coś takiego podobnego w nazwie nawet nie pamiętam ile to lat leżało w szafie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

Probowales waty JBL Symec?
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Filtracja w 375l

Post autor: MYF19 »

:twisted: Próbowałem waty (nie wiem czy była JBL), Fizeliny filtracyjnej, wkład fizelina+jakiś materiał 20ppm, włókno kokosowe nawet worków do odkurzaczy HEPA :) - ale nie sprawdzało się w eksploatacji, kokos po 3 miesiącach zaczął gnić, wełna się rwała i po 2 miesiącach trzeba było wywalić, Fizeliny były cienkie i nie miałem dobrego pomysłu na ich trwałe rozmieszczenie w pionie, a worki do odkurzaczy to jednorazówki, nie powiem, ładnie wyłapywały syf podawany z pompki ale jak zaczynały się zapychać to nie miały przelewu awaryjnego i robiło się ciekawie :evil: więc na razie dałem im :ban

Możliwe, że część wróci w V2.00 i późniejszych bo mam kilka pomysłów, żeby to działało ale jak wszystko wyjdzie w praniu. 8) Pożyjemy - Zobaczymy. :mrgreen:
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

Ta wata zawsze mi sie sprawdzala JBL Symec lub od Sera . Tylko ze te waty trzeba dosc czesto wymieniac
To dziala jak filtr polipropylenowy sendymentacyjny do RO . Zreszta jego tez mozna uzyc do filtracji wody w akwarium . Sa nawet 1 mikron
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

Wkładami nic nie poprawisz, to po prostu za słaby filtr, zresztą już była o tym mowa. Jaki masz budżet na dodatkowy filtr?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Najchętniej chciałbym się zamknąć w 100 lub coś koło tego
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

100 czy 1000?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

100
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

No to będzie ciężko coś zaproponować.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Dlatego np patrzyłem na Aquael turbo
ODPOWIEDZ