Filtracja w 375l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

Raczej niewiele zmieni. Jak masz mały budżet to szukaj jakiegoś używanego kubła eheima.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

Dolozyl bym przeplywowy Versamax 3 . Troche ponad budzet ale tylko troche (150zl) i wlozyl tam wate Symtec ustawiając przeplyw na max

Jesli to nie pomoze (ale mysle ze pomoze) to mam jeszcze inne rozwiazanie
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Kaskada odpada ze względu na pokrywę. Ja myślałem nad turbo 1500 i wyjąć z tego kosza ceramikę i dać watę a pod kosz gąbkę
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

Mozna wyciac pokrywe ale rozumiem ze nie chcesz .
Turbo 1500 moze byc tyle ze bedzie bardziej upierdliwy w wymianie waty i czyszczeniu gąbki bo jest w srodku akwarium

Masz w akwarium wymiane gazową ? Tzn czy wierzchnia warstwa miesza sie z powietrzem znad pokrywy? Albo czy napowietrzasz wode dodatkowo ? Mniej tlenu tez ma tu znaczenie . Nastepnie co ile robisz podmiane i jak duzo? Co ile odmulasz podloze i czy w ogole? jakie masz ryby czy wzruszają dno?

Bo szukam przyczyny tego zmętnienia .

Inne rozwiazanie choc tez musi byc filtr ktory to zbierze (ale wtedy jest mu duzo latwiej) to koagulant np takie cos do oczka wodnego https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/zool ... lcza-glony

Od razu pisze ze nie probowalem ale wiem ze stosują . Mi sie sprawdzala sama wata JBL lub Sera
Jest tez pewnie dedykowany ten koagulant do akwarium ale mysle ze to to samo tylko inne opakowanie i cena
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Podmiana raz na 2 tygodnie po 50l. Na razie nie odmulam... akwarium ma niecały miesiąc. Nie napowietrzam dodatkowo. Wierzchnia warstwa raczej się miesza, bo pokrywa nie jest jakoś super szczelna.
Co do ryb, które działają na dnie, to jest 14 młodych kirysków, 4 zwykłe zbrojniki i 2 bocje.
W Ikoli mam właśnie watę Sera
To wycięcie w pokrywie można by ostatecznie. Albo polować na okazyjny używany drugi kubełek.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

A ile masz NO3 przed podmianą wody?

Wymiana gazowa jest zawsze tu masz racje ale moze nie byc wystarczająca . Dozujesz CO2?

A jakie masz podloze? Akwarium 1 miesiac nie jest jeszcze ustabilizowane biologicznie .Pelna stabilizacja jest tak ok 3 m-ce po starcie. Dodajesz bakterii startowych? Jesli tak to jakich?
Nawozisz czyms do słupa lub do podloza lub tu i tu?
Jakie sa rosliny i jak duzo?
Ile jest oswietlenia ? Podaj lumeny na litr

Wody powinienes wymieniac ok 70- 100 litrow czyli tak 20-30% objetosci ale czasami tez wiecej ale to zalezy tez co i jak jest prowadzone w akwarium Stad te pytania co masz tam i napisz jeszcze czy masz juz doswiadczenie czy to pierwsze akwarium ? Sorry za pytanie jakby co ;)

PS Uzywane rzeczy w dzisiejszych czasach to nie jest zbyt rozsadne moim zdaniem bo teraz sa produkowane z zaplanowanym zepsuciem sie . Tak sadze a poza tym poczekaj az akwarium bedzie calkowicie stabilne biologicznie.Mozna akwarium prowadzic nawet zupelnie bez filtra wiec dodawanie filtracji nie jest remedium na wszystko . To zalezy duzo od tego czy sa rozliny jak jest ich duzo i jakie garunki czy szyborosnace czy nie .Jakie podloze i ile ryb i jakie gatunki a takze zalezy to tez od podmian wody .

Nie martw sie pogadamy troche i bedziesz mial wode jak kryształ :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 29 lis 2022 23:17 Bo szukam przyczyny tego zmętnienia .
Za słaba filtracja, mam nadzieję, że pomogłem.

Autorze, 375 to już średniawy zbiornik i na filtracji nie ma co oszczędzać. Jak używka to szukaj eheima albo dokładaj i kipuj coś nowego. Rozpatrywanie kaskady to chore nieporozumienie w takim zbiorniku.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

Moim zdaniem Ikola 350 wystarczy do tego akwarium dla filtracji biologicznej wiec nie jest za slaba bo to filtr ktory ma duzą pojemnosc na wklady a to sie przede wszystkim liczy .Akwarium jest niedojrzale jeszcze bo ma dopiero 1 m-c i glownie tutaj doszukiwal bym sie problemow

Niewiadomo ile ryb ma autor a wody jak czytalem mysle ze podmienia za malo . Niewiadomo ile ma roslin i jakie i jak duzo

Niewiadomo czy i jakie podaje bakterie startowe ,jakie ma podloze i jaką warstwe czy nawozi i czym i jak duzo

Mozna prowadzic akwarium zupelnie bez filtra i woda bedzie krysztalowa ale to zalezy od tego jak jest prowadzone i co w nim jest .

Moim zdaniem wiec to nie od za slabej filtracji . Zas uzywanych rzeczy ja nie doradzam z uwagi na to co napisalem powyzej w poscie


Poczekal bym wiec na to az akwarium dojrzeje i dodawal dobrych bakterii startowych oraz podmienial wiecej wody . Reszty nie wiem czekam na odpowiedz
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

Brednie. Miałem podobny zbiornik i w nim ikola 450 i eheim chyba 2275 i wysrtarczało na styk żeby być zadowolonym z klarowności wody i cyrkulacji. Ja piszę z doświadczenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

A ja kolejny raz powtorze ze akwarium mozna prowadzic zupelnie bez filtra

Klarownosc wody przede wszystkim jest zalezna od rownowagi biologicznej ale od obsady i podloza takze ale tez od podmian wody i od odmulania oraz nawet od karmienia

Filtr nie jest konieczny w akwarium choc bardzo pomaga a w niektorych przypadkach jest wrecz niezbedny
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 30 lis 2022 0:25 A ja kolejny raz powtorze ze akwarium mozna prowadzic zupelnie bez filtra
I to jest odpowiedź na pytanie autora? Sugerujesz mu żeby sobie ikolę też wyłączył bo się da? Co z tobą nie tak?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Elemelek »

Czytaj ze zrozumieniem ale widac nie potrafisz

Sugeruje ze filtr nie jest najwazniejszy jesli chodzi o jego problem i nie to jest kluczowe

Poza tym koniec dyskusji . Nie da sie tutaj jej prowadzic normalnie dzieki tobie i goldi .
Serdecznie mam juz dosc takiego chamstwa
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Filtracja w 375l

Post autor: Neurochirurg »

Twoje treści są albo jałowe albo szkodliwe. Wskazywanie na to nie uważam za chamstwo :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Filtracja w 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Ma/Miał ktoś może filtr fluval 404? Bo mam możliwość kupić używany, około 6 letni.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Filtracja w 375l

Post autor: MYF19 »

Ja kiedyś miałem starszy typ chyba 304 - służył mi i teściowi długo, bo chyba 12 lat. Właściwie to bardzo fajny filtr miał 1 komorę gąbkową (4 gąbki) i chyba 3 szuflady. Tylko trzeba uważać przy wyjmowaniu wirnika do czyszczenia, bo ośka była ceramiczna i potrafiła pęknąć. Poza tym odkształcała się pompka ręczna ( tłoczek) wewnątrz do uruchomienia przepływu w filtrze, no i uszczelki kubełka na koniec straciły zupełnie elastyczność, padały też uszczelki przy tym wihajstrze do podłączania rur do akwarium. Rury też z wiekiem stawały się twarde i pękały więc trzeba było dokupować. Sam kubełek w eksploatacji nie nastręczał trudności, w razie czego dostępne są części zamienne - więc OK. Wkurzało mnie tylko czyszczenie rur tych do akwarium - potrafiły zarosnąć od środka. :evil:
Właściwie to możesz do niego całe mnóstwo części zamiennych więc jest ok. Ale zobacz najpierw jego stan i :shock: policz czy w razie wymiany wszystkich tycz uszczelek nie wyjdzie kwota podobna do nowego filtra. :shock: :mrgreen:

PS. Obecnie dojrzewa mi Aqua 390 brutto założone chwilę przed tobą. Po około 2 tygodniach miałem początek zakwitu glonów w toni wodnej, ale udało mi się nie dopuścić do zakwitu. Obecnie spadła mi przejrzystość, ale woda z Aqwa w szklance była przezroczysta. Więc co jest??? :shock: Zrobiłem "Test organoleptyczny" - no i okazało się że na szybach mam w akwarium mam cieniutką warstwę glonów :) (szybki aż śliskie w dotyku) i zmieszały mi przejrzystość szyb i wyglądało jakbym miał coś w wodzie. Dzisiaj 2 godziny szorowania szyb od wewnątrz (filtr na MAXa). Czyszczenie gąbek w filtrze i widok jak marzenie. :)

:idea: muszę zakupić krewetki !!! - DUŻOOOO :?
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
ODPOWIEDZ