Czy ceramika sera spironax mogła się po roku zużyć?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Czy ceramika sera spironax mogła się po roku zużyć?

Post autor: butlonosek »

Witam

Posiadam akwarium 112 litrów i kubełek tetra ex800 plus. Jako wkład cały filtr mam zasypany ceramiką sera spironax oprócz najniższego koszyka gdzie mam gąbke. Akwarium ma już rok czasu i ceramika też, czy mogła się ona zużyć? Bo mimo podmian nie moge obniżyć NO3 a mam je teraz 60 mierzone testem kropelkowym jbla. Zamówiłem sobie Seachem Matrix oraz Eheim lawe i być może będe chciał ją użyć. Czyściłem filtr z syfu jakieś 2 tygodnie temu.

---

Wklejam dodatkowo link do zdjęcia mojego bajzlu jeśli jest potrzebne bo ktoś tam prosił:

https://zapodaj.net/7a07064bdb651.jpg.html
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Czy ceramika sera spironax mogła się po roku zużyć?

Post autor: chemik4 »

Cześć,
ceramika się nie zużywa. Czy poza NO3- testy wykrywają NO2- i/lub amoniak? Jeśli nie, to filtr działa poprawnie.
Mierzyłeś może NO3- w wodzie, której używasz do podmian? Norma dopuszcza poziom rzędu 50 mg/l.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy ceramika sera spironax mogła się po roku zużyć?

Post autor: butlonosek »

Witam

NO2 mam na zero. Co do NO3 to faktycznie wszedłem na strone łódzkich wodociągów no i jest tam że dopuszcza się do 50 tego NO3. Ale zmierze wode w kranie i zobaczymy.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Czy ceramika sera spironax mogła się po roku zużyć?

Post autor: chemik4 »

Gdyby się okazało, że masz wysokie NO3- w kranówce to możesz użyć anionitu selektywnego dla azotanów w formie filtra narurowego.
Gdy się zużyje można go zregenerować solą kuchenną - o tym jak to zrobić powinien poinformować producent lub sprzedawca.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ