CO2 w akwarium kostka około 40L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Witam. Chciałbym poprosić o pomoc jeśli chodzi o CO2. Zamierzam stworzyć sobie taki zestawik tylko poproszę o opinie czy będzie bezpieczny i w miarę dobry? Butla soda-stream przejściówkę z Ali express abym mógł założyć reduktor Plantica i do tego dyfuzor tropica. Czekam na opinie. Pozdr
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: DakotaSan »

Cześć. Co masz na myśli mówiąc bezpieczne ? Czy to, żeby ci to nie wybuchło, czy to, czy nie zagazujesz ryb ? ( czy będziesz miał ryby )
Malo trochę informacji, ale ok.

co do wybuchu to nie wiem nie znam sprzętu, pewno ktoś inny się wypowie.
co do, czy nie zagazujesz ryb, to nie wiem czy będziesz tam miał elektrozawór, czy masz komputer pH itd ?
Najbezpieczniej jest mierzyć stale pH, i nie podawać CO2 w nocy. ( oczywiście można ale ryzyko jest większe )
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Witam. No tez mam obawy co do wybuchu i zagazowania ryb. Czyli może lepiej zainwestować w lepszy zestaw? A co myślisz o tym? https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... worek.html. Chciałbym żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: DakotaSan »

Witam,

no nie wiem jaki masz budżet, bo pewno do 40 l akwarium to tez nie chcesz inwestować za dużo. Co do butli soda sream - to nie wiem jak to działa, nigdy nie miałem, ale nie jest to sprzęt do akwarium, nie wiem ile taka butla kosztuje, widziałem ze cos około 60 zl ale nie wiem o jakiej butli mówisz. Co ile będziesz ja wymieniać ( napełniać ) ? Jeżeli chciałbyś cos bardziej pewnego to na allegro masz normalną butle za ( już od 200 zl 2l ) Do niej możesz zastosować ten zestaw co podałeś linka. Ogolnie taka butla to starczy ci na poł roku, a napełnienie to około 30 zl. Jeżeli nie masz komputera pH to na pewno będziesz musiał włożyć do akwarium wskaźnik CO2 żebyś to jakoś mógł kontrolować. No chyba ze będziesz robić co chwile testy ?
I teraz tak UWAZAJ, te elektrozawory co są w tych zestawach, nie są pewne na 100 % ( ja nie miałem z nimi problemu, jak na razie ALE... ) Dlatego ja mam jeszcze zainstalowany zwykły wyłącznik czasowy, który odcina wszystko na noc.
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Witam. Dzięki bardzo za tak obszerną wiadomość. Pozdr
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Witam. Właśnie odpaliłem swój mały zestaw CO2 i mam pytanko. Chodzi o to czy w rurce od dyfuzora powinno być widać pęcherzyk powietrza? Chodzi o to że chciałabym policzyć ile na minutę bąbelków ale siedzę patrzę i nie widzę pęcherzyka powietrza. Poproszę o pomoc
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: DakotaSan »

W rurce od dyfuzora będzie widać powietrze ( od czasu do czasu ), ale to nie jest licznik bąbelków
Licznik będziesz miał albo przy butli, ( o ile taką posiadasz i masz tam licznik bąbelków ale raczej nie masz )
albo w samym dyfuzorze o ile będzie w taki wyposażony.
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Dzieki nie nie posiadam licznika właśnie. Dodałem do akwarium indykator CO2 żeby kontrolować.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: goldi_ »

Mając wolny wypływ gazu w postaci mgiełki z dyfuzora , można sobie darować ten licznik bąbelków ponieważ i tak widać intensywność wypływu gazu. Trochę trzeba poobserwować - to fakt .
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: DakotaSan »

Zawsze można liczyć bąbelki w mgiełce... dla odprężenia, zadanie na wyższym poziomie.

A tak na poważnie, jak się raz ustawi, to później na licznik nie patrzysz, ja mam dwa i tak mało co na nie patrzę.
Najważniejsza , jak już było wcześniej napisane, to obserwacja.
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Witam. Dzięki. Ogólnie obserwuje indykator CO2 kolor zmienił się na jaśniejszy to zmniejszyłem mgiełkę bąbelków i widzę że już powraca do niebieskiego koloru taki jaki powinien być. Teraz jeszcze doradźcie jaki elektrozawór byłby dobry? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: DakotaSan »

No i tu jest zabawa.
Np taki https://allegro.pl/oferta/aqua-art-elek ... 1216068332
Ale pamiętaj, to są budżetowe zawory i mogą pewnego dnia nie zewrzeć i ukatrupisz obsadę.
Ja tez mam budżetowy, i nigdy nie miałem problemu, ale wystarczy raz....
Te niby niezawodne to koszt około 200 PLN i więcej.
Ja nie podaje CO2 przez 24 h , mam mimo wszystko komputer ustawiony na 24 h ale w nocy jest on odcinany, przez zwykły wyłącznik czasowy w gniazdku
Pomimo to, ze komputer tez odcina, ale mam podwójne zabezpieczenie. Jedyny minus tego rozwiązania ze pH skacze o 0,300 ale to jest maksymalne teoretyczne dopuszczenie różnicy na dobę.

Z tych lepszych
https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... agQAvD_BwE
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Dzięki serdeczne za pomoc. Dam znać jak już kupię tzn który wybrałem. Pozdr
robstanki
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2023 15:49

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: robstanki »

Właśnie patrzyłem i chyba zdecyduje się na ten camozzi już wcześniej o nim czytałem. A jeśli chodzi o tafle wody jak patrzysz od dołu to pęcherzyków CO2 nie powinno być za dużo prawda?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: CO2 w akwarium kostka około 40L

Post autor: DakotaSan »

Dlaczego ?

Jak masz super dyfuzor, to będziesz miał super mgiełkę i mikroskopijne bąbelki będą wszędzie, nawet na tafli wody.
Oczywiście zabawa polega na tym, aby umieścić dyfuzor jak najniżej, żeby CO2 rozpuszczało się jak najdłużej w wodzie, a nie szło od razu na powierzchnię. Pomijając już całą cyrkulację wody w akwarium, tak żeby mógł dojść wszędzie.

Pamiętaj, ze to tez nie jest tak, ze jak bąbelek poszedł na powierzchnię, to nie nasycił po drodze wody.
ODPOWIEDZ