Ratunek zaniedbanego akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Przepraszam zle policzylem dopiero jak sprawdziłem wiem ze potrzebuje około 15 kg znalazłem coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/20-kg-zwirek- ... 7204238361
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witam ponownie dawno mnie tu nie było w dniu dzisiejszym zamówiłem czarny żwir do akwarium i zestaw roślin tylko z uprawy in-vitro na chwilę obecną czekam na przesyłke.Pozdrawiam.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Z uprawy in vitro rosliny sa delikatniejsze (bardziej wymagajace niz ich odpowiedniki bez in vitro . Najlepiej sie przyjmują submersyjne ,emersyjne miejsce drugie bo musza dojsc do siebie i wymienic liscie na podwodne )

Rowniez pozdrawiam
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witaj paczka jest już w drodze do mnie nie wiedziałem iż te rośliny są delikatniejsze podpowiesz jak z nimi postępować i jak zaczać sadzenie? Planuje to wszystko na sobotę połowa świeżej wody reszta zostanie starej.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Przede wszystkim powinny byc juz ustabilizowane warunki w akwarium (cykl azotowy w pelni sprawny)
Najlepsza metodą w swiezym akwarium jest zrobienie tzw ciemnego startu ale wymaga to paru tyg czasu i przewaznie kazdy to olewa . Mozna oczywiscie i bez tego ale przy tej metodzie rosliny napewno dobrze sie przyjmną

Ciemny start to podloze ,woda ,filtr (bez swiatla i CO2 ) I czekamy az amoniaku bedzie zero i pokazą sie azotany . Ale jak juz kupiles rosliny to sadz je od razu bo nie ma innego wyjscia .Pół starej wody zostaje to nie ma problemu jak w swiezym akwarium wiec w sumie nie jest ci potrzebny ciemny start ale moze przyda ci sie ta informacja przy zakladaniu nowego zbiornika
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: goldi_ »

Przy nowych nasadzeniach / świeżym akwarium podstawą jest potas - zwłaszcza przy invitro oraz częste podmiany wody .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

A propos potasu to nie nalezy tez dawac za duzo



"Zalecana ilość potasu (K+) w akwarium z roślinami akwariowymi jest zależna od ilości innych jonów jak Wapń (Ca), Magnez (Mg). Przy miękkie wodzie kilka mg/l jest wystarczające, przy twardszej można utrzymywać poziom kilkunastu mg/l. Poziomy 30-100mg/l zalecane w wielu poradnikach nie są wskazane i zdrowe, a dezinformacja ta powielana jest od lat poprzez kopiuj/wklej."
https://www.akwarystyczny24.pl/akwapedi ... kwarium-84
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: goldi_ »

ilość potasu jest ściśle skorelowana z poziomem wapnia więc podawanie konkretnych wartości jest bez sensu . Zresztą podawanie jakichkolwiek poziomów bez odniesienia do pozostałych parametrów (zawartości innych jonów) jest również pozbawione sensu.
Przedawkowanie potasu jest stosunkowo trudne czyt najtrudniejsze ze wszystkich pierwiastków . Jeśli miałbym odwoływać sie do przytaczanych przez elemelka autorytetów to np T.B. nie zaleca przekraczania poziomu Ca czyli K mniejsze lub równe Ca .
Inne źródła zalecają Ca:K 1:1 do 1,5:1.
Moje zabawy doprowadziły mnie do wartości K>Ca i dopiero spore przekroczenie powodowało palenie stożków ale to musiało trochę potrwać.
Nigdy nie udało mi sie przedawkować K na starcie zbiornika.

Abstrahując do róznych publikacji , jakie są Twoje (elemelek) doświadczenia w tej materii ?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Moj nick pisze sie z duzej litery.Pare razy juz powtarzam i nie rozumiesz

Doswiadczenia sa takie ze potasu za duzo byc nie powinno .Po to przytoczylem ten link bo sie z nim zgadzam
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2023 17:43 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witam ponownie wszystkich dzisiaj przyszły kamienie i te rośliny in-vitro wypukałem kamienia abym jutro miał mniej pracy i zeby szybciej poszlo kupiłem też czarną folie samoprzylepną na tło w papierniczym.
Kamilekk993
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2020 20:30

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Kamilekk993 »

Witam wczoraj od rana zabrałem się za restart kamienie wypłukałem dzien wczesniej.Uzyłem starej wody z akwarium i dodałem nowej około 20 litrów wsadziłem te roślinki in-vitro jak dalej postępować jak ze swiatłem? Jak wiadomo na chwilę obecną mam to oświetlenie Led w pokrywie.Czy jakiś specyfik na wzrost roślin podawać?Pozdrawiam
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Jak prowadzic akwarium to moze najpierw poczytaj w linkach ponizej . Chyba ze czytanie jest dla ciebie za trudne a mi sie nie chce pisac wszystkiego od podstaw (wybacz)

https://www.2hraquarist.com/pages/our-story
https://www.akwarystyczny24.pl/strony/akwapedia
http://www.akwanawozy.com.pl/ (na dole w stopce)

Ilosc swiatla zalezy od sposobu prowadzenia akwarium (jakie rosliny ,jakie ryby , czy nawozisz sztucznie itd )

Generalnie na poczatek mniej swiatla np 5 h dziennie i dozowac stopniowo w miare przyjmowania sie roslin bazując na ich obserwacji do ok 10h dziennie . Natezenie swiatla musi byc wystarczajace(ale tez nie za duze) dla danych roslin .Orientacyjnie przelicza sie ilosc lm na litr wody. Prezyzyjnie da sie to okreslic miernikiem PAR . Na oko doswiadczonego akwarysty wystarczą lumeny i obserwacja
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: goldi_ »

Wiedziałem :)
dodam jeszcze jeden cenny link : www.google.pl
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: Elemelek »

Rozumiem ze jest teraz duzo tzw analfabetów funcjonalnych co wlasciwie nie potrafią rozumiec czytanego tekstu a ksiązki to tylko znają z okladek (stad taka popularnosc poradnikow na YT) ale nie zakladam tego z góry ze ktos nim jest bo to byl by brak kultury z mojej strony .

Podaje wiec dobre zrodla .I tak masz racje, google to tez cenny dar cywilizacji

Macie teraz taki łatwy dostep do wiedzy . Wystaczy uzyc google czy otworzyc podany juz link i przeczytac (jak to sie dzis mowi? Ze zrozumieniem ) potem dopiero mozna podyskutowac .

No ale co? Rece opadają
Kiedys nie bylo internetu wiecie o tym? Myslicie ze przez to ludzie byli glupsi? Bo mam wrazenie ze teraz tak sie dzieje . Analfabetyzm funkcjonalny .Slowo dla mnie nieznane o ktorego znaczeniu dowiedzialem sie od corki .Dzieki Bogu ze ona nie ma takich problemow z czytaniem

Nikogo nie chcialem obrazic powyzszym ale no jest jak jest .Zamiast sie pytac to najpierw przeczytac a potem dopytac a nie odwrotnie

Na dodatek kpiny sobie goldi robisz ze linki podalem to juz w ogole bez komentarza . Nie wiem czemu cie tak drazni Dennis Wong .Powinienes podziekowac mu za to ze chce sie dzielic wiedzą .
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Ratunek zaniedbanego akwarium

Post autor: goldi_ »

cyt.:"Macie teraz taki łatwy dostep do wiedzy . Wystaczy uzyc google czy otworzyc podany juz link i przeczytac (jak to sie dzis mowi? Ze zrozumieniem ) potem dopiero mozna podyskutowac ."

W znakomitej większości przypadków kolejnośc należy odwrócić . Jakbyś sie dzielił wiedzą to byś to wiedział
ODPOWIEDZ