Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

Witam,
Planuję pozyskać grubszy piasek z nadbałtyckiej plaży, głównie dla ładnego, żółtego koloru i okrągłego kształtu ziarenek, gdyż komercyjny piasek/żwirek jest zwykle kanciasty, szary, zbyt drobny albo zbyt gruby i do tego z dużym zakresem frakcji, np. 0.6-1.2, 1-3 mm.
Jednak zamiast brać cały piasek chciałbym go przesiać, by uzyskać jednorodną frakcję. Mam zestaw sit od 1.25 do 2.5 mm, co 0.25 mm.
Pytanie brzmi, jaka jest najmniejsza frakcja piasku, aby była możliwa odpowiednia cyrkulacja wody w podłożu, rośliny dobrze się zakorzeniały i nie powstawały strefy beztlenowe przy warstwie 3 do 5 cm. Jednorodna średnica ziaren ułatwi przepływ wody, gdyż mniejsze ziarna nie będą wypełniać przestrzeni między większymi, jak się dzieje w przypadku mieszanki, np. 1-4 mm.
Myślałem o średnicy 1.5 lub 1.75 mm. Wizualnie taki piasek jest wystarczająco drobny, by uznać go za piasek, a nie żwir. W akwarium będzie filtracja zewnętrzna, kubełek.
Jestem świadom, że taki piasek trzeba będzie przygotować, tj. płukanie, wyparzanie, może odwapnianie, jeśli będzie zawierać kawałki muszli. Osobną kwestią jest, czy plażowy piasek ma odpowiednią ilość wybranej frakcji, bo będę potrzebować ok 12-15 kg. Wiem, że miejscami zbiera się dość gruby piasek, więc chyba nie będzie tak źle.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 24 sty 2023 13:42 przez zbrojony-zbrojnik, łącznie zmieniany 3 razy.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: macieks »

A sól ?
Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

Kilkukrotne płukanie załatwi sprawę.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: chemik4 »

Nie lepiej piasek z jakiegoś jeziora? Będzie mniej problematyczny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

chemik4 pisze: 24 sty 2023 20:25 Nie lepiej piasek z jakiegoś jeziora? Będzie mniej problematyczny.
Możliwe, ale 'jeziorny' piasek będzie raczej dość drobny, miałki. Ten znad morza potrafi być miejscami dość gruby.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: DakotaSan »

zbrojony-zbrojnik pisze: 24 sty 2023 9:45 Pytanie brzmi, jaka jest najmniejsza frakcja piasku, aby była możliwa odpowiednia cyrkulacja wody w podłożu,

Dobrze kombinujesz z tymi strefami beztlenowymi - wiec wiedz, ze piasek to piasek - raczej powstanie stref beztlenowych jest duże.
Teraz frakcje 1.5, 1.7 ok już mniejsze, ale dalej jest to piasek, wiec większe prawdopodobieństwo niż żwir.

Teraz tak - rośliny w większości w piasku to tak średnio. Oczywiście nie wszystkie, ale większość.
Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

DakotaSan pisze: 25 sty 2023 0:29 Teraz frakcje 1.5, 1.7 ok już mniejsze, ale dalej jest to piasek, wiec większe prawdopodobieństwo niż żwir.
Książkowo podłoże powinno być ze żwiru 1-4 mm, więc z 1.5-1.75 zmieściłbym się w normie. Ewentualnie mógłbym wziąć 2.0 mm jeśli to coś zmieni.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: DakotaSan »

No ja mam żwir kwarcowy ( nie bazaltowy ) 2-4 mm i nie mam problemu ze strefami beztlenowymi. Wiec ta frakcja na pewno zapewnia duży komfort.
Mam tez plażę 1/3 podłoża z piaskiem 0.1-0.5 mm i tez, jak na razie nic się nie działo ( około 7 miesięcy ) Z tym, ze czasem odmulam, raz na 2-3 tygodnie, trochę go wzruszam ( ale nie wszędzie ) no i nie mam tam roślin poza jedną żabienicą. ( około 5-6 cm grubości podłoża )
Jeżeli Ty masz frakcje 1.5 - 1.7 mm ( czyli dość sporo ) to nic nie powinno się stać. Nie wiem jak duże masz akwarium, bo czym większe, to gdyby się cos działo, masz więcej czasu na reakcję. Podsumowując: Przy takiej frakcji piasku powinno być ok.

Tylko teraz tak - ja ma dość dużą filtrację, do tego falownik, który od czasu do czasu się włącza, wiec cyrkulacja jest w miarę ok.

Co do roślin, nie wiem jaki jest Twój cel, i jakie chcesz mieć rośliny czy te najbardziej wymagające, czy te średnie, czy najmniej wymagające ?
Na piasku to tylko te z grupy najmniej wymagających i trochę z tej grupy średniej.
Nie wiem czy będziesz nawozić, czy nie ? Czy pod tym piaskiem cos masz, czy nie ? ( ale chyba nie )
Ogólnie musisz dobrać rośliny do piasku, to nie frakcja piasku decyduje czy roślina się dobrze zakorzeni ( choć w jakimś tam stopniu tez ),
ale najważniejsze to warunki biologiczne danej rośliny w jakich żyje i funkcjonuje.
Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Będę zakładać 63L (60x30x35). Rośliny raczej mało i średnio wymagające. Na sam spód chciałbym dać warstwę ziemi ogrodowej (mix z drobnym keramzyt, może ciut węgla, torfu i gliny) i na to ten drobny piasek/żwirek 2-4 cm (kaliber 1.50-2.00 mm). Ewentualnie ziemię mógłbym przysypać cienką warstwą grubszego żwirku ok 1 cm (kaliber 3-4 mm) i dopiero na to ten drobny żwirek. Chciałbym zminimalizować potrzebę nawożenia, przynajmniej na jakiś czas. Stąd pomysł na użycie ziemi. Filtracja na bazie podwójnego Aquael Multikani 800, zeolit + ceramika Sera + gąbki. Ruch wody byłby zapewniony.
Czy zdałoby to egzamin?
Drobny żwirek chciałbym dać pod kątem kirysów, których mam kilka oraz ze względów wizualnych. Chciałbym też mieć jasne, bursztynowe dno, a nie szare i grube (kaliber 1-5 mm), jak obecnie.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023 16:48 przez zbrojony-zbrojnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: DakotaSan »

Ok - to już cos więcej wiemy.

Teraz tak. Ziemia pod piasek , to ogólnie kiepski pomysł - to tak żebyś wiedział.

Ale Ty masz prawie żwirek nie piasek wiec ok - ale o co chodzi dokładnie - Tu już nie mówimy ( na razie ) o strefach beztlenowych, tylko o strukturze piasku i ziemi pod nim. Żeby Ci się to nie wymieszało ?
W mojej opinii, nie ma sensu dawać cienkiej warstwy grubszego żwirku, to ci nic nie da, piasek ( czyli ten niby grubszy piasek co masz ) od razu Ci się wymiesza z tą warstwa żwirku, bo jest od niego mniejszy......

Co do ziemi, to dobry pomysł ( oczywiście są inne ale my się skupiamy na tym ) Masz wysokie akwarium 60 cm wiec ziemi dasz pomiędzy 2 a 3 cm, i musisz na to dać co najmniej 4 cm piasku, 5 cm jest ok, więcej już nie trzeba. Właśnie dlatego, żeby Ci się to nie wymieszało.

Ja tez mam kiryski i mam żwirek i piasek, jak pisałem wcześnie. One nawet częściej są na żwirku niż na piasku - TYLKO -
żwirek kwarcowy nie bazaltowy, kwarcowy ma zaokrąglone kanty, bazaltowy ma ostre kanty i dla kiryskow mogło by się to źle skończyć.

Ok to teraz mała kontrowersyjna rada ( bo są dwie szkoły ) Ja dałem ziemię do woreczków z gazy. Co mi to dało?
Po pierwsze łatwą aranżacje na początku. I teraz z mojego doświadczenia - rośliny przebijają gazę, tak ok. Jeżeli będę je chciał wyrwać to i tak
cos się tam mi zmiesza ze żwirkiem - to fakt - ALE - bardzo to spowalnia i tak nieuchronne wymieszanie się ziemi ze żwirkiem.
Oczywiście o tym żebyś zostawił po 3 cm od szyb to nie musze już chyba mówić. ( przynajmniej od przedniej i tych po bokach ).
Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

DakotaSan pisze: 25 sty 2023 16:39 Masz wysokie akwarium 60 cm wiec ziemi dasz pomiędzy 2 a 3 cm, i musisz na to dać co najmniej 4 cm piasku, 5 cm jest ok, więcej już nie trzeba. Właśnie dlatego, żeby Ci się to nie wymieszało.
Akwarium ma 60 cm długości, a 35 wysokości. Tak czy inaczej, proporcje jakie zaproponowałeś mają sens.
DakotaSan pisze: 25 sty 2023 16:39 Ja tez mam kiryski i mam żwirek i piasek, jak pisałem wcześnie. One nawet częściej są na żwirku niż na piasku
Ciekawe, mam nadzieje, że moje docenią starania :lol:

Mały update, mam próbkę piasku znad morza, taki grubszy, co zbiera się od zawietrznej na małych wydmach. Dziś przesieję i zobaczę czy się nada, kształt i kolor ziaren oraz zawartość każdej z frakcji 1.25 - 2.5.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: DakotaSan »

Może znajdziesz bursztyn lub co ''gorzej'' złoto ?
Miałem kiedyś takie akwarium ( tzn dalej mam, ale jako drugie i jest w nim już inna aranżacja )
Na tyle miałem troszkę wyżej a na przodzie nie dawałem ziemi, tzn 10 cm od przedniej szyby. Szybko zaczęło mi brakować miejsca.

Sorry dopiero teraz doczytałem twój poprzedni post

Oj miałem ten filtr Aquael Multikani 800 ( dalej mam gdzieś w kufrze ) Otwieranie jest tam dla samurajów. Współczuję.
No nie jestem pewien czy da radę. Nie wiem ile będziesz tam miał rybek ? Ale on ma 800 l/h ale z jednym koszem i bez mediów, mając dwa kosze
plus zeolit ( tylko jaki, ten podobny do żwirku, czy w większych kawałkach ) to hmm może być słabo ?
Awatar użytkownika
zbrojony-zbrojnik
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2023 17:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: zbrojony-zbrojnik »

OK, próbka "grubszego" piasku przesiana. Znakomita większość to frakcja poniżej 1.25 mm, tak ze 3/4 albo i więcej. Jest ona najbardziej żółta, miodowa. Potem najwięcej jest ziaren 1.75 mm, jednak duża część to ciemne, brązowe, szare i czarne kamyki i całościowo mieszanka wychodzi bura. Na plus, że ziarna są dość okrągłe.

Rezultat, grubszego, jasnego piasku nie da się pozyskać z plaży, przynajmniej tej w Gdańsk - Stogi.

Nie ma tego złego, kupię ładny, żółty piasek rzeczny 1-3 mm (np.: https://allegro.pl/oferta/11237362069) i przesieję by uzyskać tylko frakcję 1.75 - 2.0 mm, może dodatkowo 2.25 mm, w zależności ile wyjdzie pierwszych dwóch frakcji. Podeślę aktualizację ze zdjęciami.

A może, zrobić tak, że w strefie roślin dać frakcję 2.5-3.0 mm (na warstwie ziemi), a w strefie frontowej, czy też tam, gdzie nie będzie roślin dać 1.5-1.75 mm? Roślinki i kiryski nie powinny narzekać. Piasek będzie z jednego źródła, więc jak się przemiesza z czasem to i tak nie będzie widać.

PS: Do Multikani przekonała mnie modułowa budowa i wspieranie polskiej marki. W razie potrzeby można dodać drugą pompę. Zeolit z zestawu pójdzie na początek, w drugi kanister ceramika i gąbka. Zobaczymy jak się będzie spisywać.
Załączniki
Grubszy piasek
Grubszy piasek
20230125_193545.jpg (739.02 KiB) Przejrzano 1189 razy
Frakcja 1.75 i poniżej 1.25
Frakcja 1.75 i poniżej 1.25
20230125_193036.jpg (462.37 KiB) Przejrzano 1189 razy
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: DakotaSan »

Jasne, ze można tak zrobić, tez dobry pomysł. Pamiętaj ze kiryski trochę ryją w ziemi. Oczywiście to nie są podwodne dziki, ale prędzej czy później wymieszają na stychach frakcje. Dlatego zrób sobie jakaś, dodatkowo przegródkę z pleksi . Jak już masz tyle cierpliwości i przesiewasz plażę
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Piasek z plaży - jaka frakcja najlepsza

Post autor: macieks »

zbrojony-zbrojnik pisze: 25 sty 2023 19:03 ładny, żółty piasek rzeczny 1-3 mm (np.: https://allegro.pl/oferta/11237362069)
Piasek z tej aukcji jest biały.
ODPOWIEDZ