filtr zewnętrzny

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

filtr zewnętrzny

Post autor: Logic07 »

Chce podłączyć kubełek pod akwa i jak najlepiej zrobić żeby nie zniszczyć biologi? myśle że zostawienie filtra wewnętrznego z gąbką i nie mycie go przyspieszy dojrzewanie filtra no i leje teraz bacto active tropicala ale to bardziej bakterie czyszczące, po miesiącu chce zostawić już sam kubełek.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: chemik4 »

Dobrze myślisz.
bacto active tropicala ale to bardziej bakterie czyszczące
Ale wiesz, że to tylko marketing? Szkoda pieniędzy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Logic07 »

a roczna ceramika która chodziła w drugim filtrze wewnętrznym nada się do kubełka była płukana okresowo i wygląda że jest czysta i cała czy to też marketing że zapychają się pory i naciąganie kasy?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: chemik4 »

Będzie dobra. By się kubełek zbyt szybko nie zapychał daj mu na wlot możliwie duża gąbkę z drobnymi porami. Co tydzień, dwa wypłuczesz gąbkę a filtr może działać bez czyszczenia nawet rok a czasem dłużej.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Logic07 »

ceramike jednak tą starą wywaliłem, bo były w niej ślimaki i jajka zresztą też, więc nie chciałem przenieść ich do kubełka, a na wlot dałem gąbke z aquaela fan 2, nie jest taka droba i spora ale żadka też nie mam nadzieje że nie wejdą ślimaki do środka.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Elemelek »

Albo prefiltr sobie załóż taki https://www.invital.pl/sunsun-hw-602-prefiltr za 52zl lub wiekszy za ok 70zl lub sa tez przezroczyste ale teraz zdrozaly bardzo ostatnio i juz kosztują po 180zl

Edycja: Wtedy czyszczenie filtra biologicznego jest b rzadkie i tak powinno byc

A filtr sam sie zaszczepi bakteriami .Jak pomozesz dodając je z dojrzalego juz akwarium to bedzie szybciej
Ostatnio zmieniony 06 lut 2023 21:45 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hightechowiec
Posty: 15
Rejestracja: 01 lut 2023 21:27

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Hightechowiec »

Mozesz wycisnac " brud" z filtra wewnetrzego na media filtracyjne w kubelku . Chyba najtansze i najswiezsze bakterie jakie moga byc
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Logic07 »

Nie moge bo są w nim ślimaki, a nie chce żeby dostały sie do filtra.
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: piotrjaniszek »

Dużo spada wydatek filtra po zastosowaniu tego sunsuna?
200l
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Elemelek »

Napewno spada (a ile to nie wiem bo to zalezy od wielu czynnikow )ale filtr biologiczny dziala skuteczniej jak woda w nim przeplywa wolniej (to nie pomyłka)
Zas w mechanicznym odwrotnie im szybciej tym lepiej

Najlepiej zeby biologa wcale nie czyscic no ale czasami trzeba bo nie plynie tam woda sterylna i sie nanosi materia organiczna.To czyszczenie najlepiej ograniczyc do minimum wiec posiadanie prefiltra czy to wewnetrznego czy zewnetrznego jest dobrym rozwiązaniem gdyz mechanika mozesz czyscic do czysta i jak czesto chcesz a powinien on dobrze chronic biologa przed zbyt czestym jego czyszczeniem
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: piotrjaniszek »

moje akwarium to 200l, mam dwa filtry, jeden eheim professional 4, drugi fluval 206, pomyślałem żeby do ehima zastosować prefiltr, z filtra wywalić gąbki, wypełnić ceramiką i lawą czarną. Pytanie tylko czy to dobry pomysł?.
200l
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Logic07 »

a jak jest ze szczelnością filtrów zewnętrznych? da rade w pore się zoriętować kiedy uszczelka już kończy żywot?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Elemelek »

Smarowac uszczelke smarem silikonowym . Generalnie robic to co producent nakazal a jak nie nakazal nic to smarowac smarem silikonowym . Co jakis czas jak trzeba wymienic uszczelke (jak sie da)

Ze szczelnoscią to nie bede czarowal ze bywa roznie ale jak sie o to dba to nie leci nic . Kwestia tez budowy filtra czyli tego jak to przewidzial producent w kwestii zamykania i uszczelnienia i trwalosci samych zaczepów dociskających

Tu masz troche o tym prefiltrze . Stare wpisy juz ale są i cos tam wylapiesz z tego http://www.dfa.net.pl/prefiltr-zewnetrz ... t1426.html
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Logic07 »

mam filtr aquael ultra filter 900 wygląda naprawde solidnie zrobiony
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: filtr zewnętrzny

Post autor: Elemelek »

Mi tez wygląda na solidny .Poki te zaczepy bedą cale to bedą trzymaly szczelnosc i oczywiscie uszczelka plus smarowanie smarem silikonowym

Masz tam taki przeplyw ze spokojnie mozesz podlaczyc prefiltr .Szkoda ze ten Aquael sam nie ma prefiltra ale moze to i dobrze

Zrobil bym tak:
Dokupil do niego wirnik i pare uszczelek na zaśke i dokupil prefiltr Sunsun zeby jak najmniej razy otwierac i czyscic Aquaela
Sadze ze wtedy dluzej przetrwa a i dla akwa bedzie to lepsze bo stabilniejsza rownowaga biologiczna
Za to mocno bym uzywal Sunsuna i ewentualnie go wymienil szybciej (jest zdecydowanie tanszy niz Aquael) I wybral bym sobie tego za 50 czy 70 cos .Chyba ze bardzo ci zalezy na przezroczystosci ale wtedy duzo drozej i wolal bym kupic dwa te filtry za to (i miec drugi na zaśke) niz przezroczysty
Sprawdz czy bedzie pasowal Sunsun do Aguaela jak sie zdecydujesz

Generalnie na nic nie namawiam .Przedstawiam tylko sugestie
ODPOWIEDZ