Węgiel aktywny

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Logic07 »

Czy ten węgiel aktywny aquaela moge od razu włożyć do filtra czy mam go wygotować jakoś?, oczywiście opłucze go przed wsadzeniem, podobno jest najlepszy na rynku a na opakowaniu nic o tym nie piszą
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Węgiel aktywny

Post autor: DakotaSan »

Musisz go odpowiednio przygotować,
i pozbyć się z niego fosforanów ( bo różne ilości mogą go jeszcze w nim być )
Węgiel zalej gorąca woda, będziesz słyszał delikatny syk i go odgazujesz, oraz uaktywnisz pory. Zrób tak dwa razy.
Później na końcu ( już po dwóch razach z gorącą wodą ) zalej go zimna wodą.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Węgiel aktywny

Post autor: goldi_ »

ale czy lepszy ? nie jest to oczywiste.
Oczywiście, cena nie jest wyznacznzikiem ceny.

Np ja kupowałem kilka rodzajów węgla i zrobiłem testy - potem wybrałem ten który najbardziej mi odpowiadał i kupiłem 36kg.

Najdroższy okazał sie najgorszy ( w moim przypadku)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

Spodziewam sie ze Aquael nie produkuje tego węgla co sprzedaje . Gdzies kupuje tanio przepakuje doda marże i tyle

Trzeba spytac chemika jaka moze byc uwalniana ilosci fosforanow z węgla i czy moze miec to istotny wplyw na wode w akwarium . Reszta czyli absorbcja i adsorbcja mysle ze bedą podobne . Dopiero duzo drozsze węgle mają te wartosci wyzsze ale one zwyczajnie sie nie opłacają

Nigdy nie zauwazylem zadnych problemow no ale nigdy tez nie stosowalem węgla non stop . Tylko okresowo
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Węgiel aktywny

Post autor: goldi_ »

Elemelek pisze: 25 mar 2023 14:51 Spodziewam sie ze Aquael nie produkuje tego węgla co sprzedaje . Gdzies kupuje tanio przepakuje doda marże i tyle
Nie podejrzewam że przepłukuje - to byłby dośc kosztowny proces
Elemelek pisze: 25 mar 2023 14:51 Reszta czyli absorbcja i adsorbcja mysle ze bedą podobne .
No własnie te zdolnoci są rózne choćby w zalezności od technologii produkcji
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

Tez nie podejrzewam ze płucze

A zdolnosci do celów innych niz laboratoryjne to spodziewam sie ze sa podobne . Nie sprawdzalem bo nie mam laboratorium ale na potrzeby akwarystyki chyba kazdy sie nada . Zwykly drzewny tez . Moze znaczenie ma z czego zostal uzyskany (jakie drewno czy moze łupiny kokosa etc)

Z aktywowaniem tego wegla przez producentów to tez nie do konca jestem przekonany
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Węgiel aktywny

Post autor: goldi_ »

Uwierz mi, nie są równe i nie potrzeba do tego laboratorium .
Pierwsza , podstawowa kwestia to uwalnienie fosforanów jest łatwa do sprawdzenia . Zdolnośc sorbcji też stosunkowo łatwo sprawdzić . Nie potrzebna jest jakaś specjalna dokładność to i metody stosunkowo proste
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

Ok moze i tak ale czy jest to az tak bardzo istotne?
Wykryles jakies kolosalne roznice miedzy weglami ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Węgiel aktywny

Post autor: goldi_ »

zdefiniuj "kolosalne"
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

Mające wiekszy wplyw na wode .Istotne z punktu widzenia akwarystyki
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Węgiel aktywny

Post autor: goldi_ »

Owszem, różnice są kolosalne :)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

A te kolosalne to dla ciebie jakie sa rzedy wielkosci ? Te węgle aktywowane kwasem fosforowym a nie parą wodną jak sie mialy do wydzielania fosforanów do wody?

Tutaj jest ciekawy wątek o węglu https://aqua-reef.pl/topic/15511-wegiel-jak-to-jest/

A tak przy okazji : Kiedys pisalem o zlym wplywie ciaglego filtrowania wody przez wegiel aktywowany i przez przypadek znalazlem teraz poparcie swoich twierdzeń https://aqua-reef.pl/topic/15511-wegiel ... st/?page=2
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Węgiel aktywny

Post autor: goldi_ »

Czytając fragment dyskusji z drugiego linka utwierdziłem sie w przekonaniu że węgiel to fajna sprawa i nie dostrzegam zagrożeń. We filtrze utrzymuję non stop od lat i na tym sie opieram w swoich twierdzeniach. Może jak kiedyś zlikwiduję akwaria też (podobnie jak Ty) zacznę filozofować na sucho

Dlatego pytałem Cię o definicję określenia "kolosalne". Tak jak to zdefiniowałeś tak Ci odpowiedziałem .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Węgiel aktywny

Post autor: Elemelek »

Ale w tym drugim linku masz tez tekst z ksiazki ktory mowi o tym wlasnie ze wegiel uzywany non stop szkodzi ale tego juz nie doczytales tylko to co bylo wygodne ze ktos stwierdzil na tamtym forum ze nie szkodzi :D No Ok mozna i tak ale jednak czytając rozne prace na temat tego co wciaga wegiel jednak sklaniam sie ku tekstowi ksiazki

Odnosnie mojego na sucho to jest krewetkarium 45l w kuli .Czyli juz nie jest na sucho (choc powinno cie to nie interesowac ) to malutka namiastka tego co bylo przez 15 lat czyli 4 duzych akwariów : 375 ,250,250 i 170 l

Nie wycieraj sobie wiec buzi moim doswiadczeniem piszac o tym ze na sucho a nie wspominając ze akwaria byly u mnie 15 lat bo stawiasz celowo sprawe w zupelnie innym swietle niz ona jest



Nie odpowiedziales bo nie podales jakie duze byly roznice a pytalem o to jakie to rzedy wielkosci dla ciebie te kolosalne

Zaraz skoncze rozmowe takze i w tym wątku bo znowu zaczynasz byc zlosliwy i brak ci szacunku do rozmówcy . Czuc w tym co piszesz podsmiewanie sie i pogarde na ktorą ja zupelnie nie zasluguje

Poprzedni temat tez zamknałem z tego powodu bo nie dales sobie wytlumaczyc ze wlasciwe proporcje skladnikow odzywczych w nawozie mają znaczenie


Tak wiec juz nie odpisze ci w tym wątku a powaznie zastanawiam sie czy w ogole cie nie ignorowac w kazdym wątku

Milego dnia
ODPOWIEDZ