Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: Romanoskyy »

Dzień dobry,
hydro.png
zgodnie z rysunkiem tak będą wyglądać kierunki filtra hydroponicznego,

jak umieścić wlot i wylot filtra kubełkowego aby cyrkulacja była w porządku? chciałbym umieścić wszystkie węże na tylnej ścianie akwarium

do głowy przychodzą mi dwa pomysły albo kubełek te same kierunki co hydroponika albo na odwrót, ewentualnie można tez kombinować że wlot i wylot kubełka po jednej stronie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: Elemelek »

Zrob tak zeby wylot wody z hydroponiki był na gorze .Tzn zeby woda przelewala sie powyzej wypelnienia doniczki to wtedy nigdy ci sie nie zapcha wylot
Trzeba oczywiscie ukierunkowac wylot zeby sie nie przelewała woda całą górą doniczki na wszystkie strony ,wiec w jednym miejscu musi byc troche nizej . W sumie mozesz zrobic z tego cos w rodzaju kaskady .Przeplywem sie nie martw bo wazne zeby woda tam docierala i miala ujście a skladniki odzywcze z wody bedą pobrane przez rosliny w hydroponice
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: Romanoskyy »

Mam zamiar zrobić dwa odpływy w doniczce jeden niżej główny i drugi wyżej dla bezpieczeństwa i połączyć je trójnikiem do jednego wylotu - ogólnie koncept hydroponiki uważam że mam dosyć dobrze przemyślany "na sucho".

Bardziej pytanie było pod katem cyrkulacji w samym akwarium, być może są jakieś standardowe ustawienia które wpływają na lepszą cyrkulację a ja o nich nie wiem, żeby np nie zrobić pralki. Albo ktoś miał już podobny problem i wyciągnął z tego jakieś wnioski.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: Elemelek »

Z wezykami i trojnikami musisz uwazac zeby sie nie zapchaly . A z pomyslem a la kaskada nie zapcha sie nigdy .
Co do cyrkulacji wewnątrz akwarium to musi byc dobrana pod ryby i rosliny . Generalnie powinna byc cyrkulacja docierająca wszedzie (bez martwych stref) Szczegolnie jest to wazne dla roslin nawozonych dodatkowo do slupa wody(w tym z CO2) A co do ryb to np Bojownik w ogole nie lubi zadnej cyrkulacji

PS Bardzo wazna jest tez skuteczna wymiana gazowa wody z powietrzem atmosferycznym (szczegolnie przy dodatkowym podawaniu CO2) Trzeba pamietac ze tlen jest jednym z najwazniejszych makroelementów i zadbac o ruch powierzchni wody
Ostatnio zmieniony 26 lut 2023 15:17 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: goldi_ »

W moim przypadku to wygląda tak:
kubełek zasysa z akwarium i pompuje do górnego zbiornika . Woda poprzez przelew wpada z powrotem do zbiornika głównego .
Energi spadającej wody jest nawet spora i wystarczy jedynienie wylot skierować aby zrobiła sie pralka (zresztą nie mam pewności co owo określenie tak naprawde oznacza)
Działa to już jakieś 4-5 lat ...
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: MYF19 »

Cześć u mnie wygląda to mniej więcej w taki sposób.
viewtopic.php?t=27902
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: Romanoskyy »

a propos zatykania, uważacie że lepiej węże 16/22 czy 12/16, dodam że chciałbym połączyć hydroponike z funkcją napełniania/spuszczania wody z akwarium pod jedną pompkę to byłby do tego celu wąż długości ok 6m wykorzystywany, nie wiem czy w tym przypadku będzie odpowiednie ciśnienie na 16/22,
ewentualnie na hydroponike 16/22 a na funkcje uzupełniania wody 12/16 po reduktorze
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Cyrkulacja filtrów w akwarium + hydroponika

Post autor: goldi_ »

3x to czytam i prawdę mówiąc nie rozumiem ...
ODPOWIEDZ