[105l H88 x 47 x 59.5] Low tech Freshwater bez prądu (dziennik)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

[105l H88 x 47 x 59.5] Low tech Freshwater bez prądu (dziennik)

Post autor: Jarman0 »

Witam wszystkich serdecznie i zapraszam do dyskusji na temat mojego zbiornika.

LOW-TECH (bez prądu)
16776796481258368997348629942422 (1).jpg
16776796481258368997348629942422 (1).jpg (951.46 KiB) Przejrzano 1337 razy
Baniak H88 x 47 x 59.5

Zakładałem zbiornik z zamiarem hight - techa, dopiero później plany się zmieniły do tego stopnia że zostałem pozbawiony prądu jak na ironię...więc postanowiłem mieć low techa. Cóż, z jednego z czego nie jestem zadowolony to podkład, nie jest to typowa ziemia ogrodowa lub inny kompost tego typu.

Do użycia podkładu użyłem:
-Tetra Complete Substrate 5 kg
W tym podłożu zastosowałem dodatkowe:
-Tetra InitialSticks
Na to:
-Tetra Active Aquarium Substrate 6 L
-sam piasek rozsypany w rogu akwarium

Rośliny to trawnik (double leaf) zasiany w 3/4 podłożu(żwir), reszta to piasek, korzeń który objętości zajmuje prawie cały zbiornik i kamienie ( dragon stone ). Reszta obsady roślin (najłatwiejsze i najbardziej popularne.

Akwarium już raz było zalane (5dni) przy użyciu świateł LED, świetlówek, dwóch filtrów, grzałki... ale to przeszłość, potem wylałem wodę pompką do odmulania dna więc wszystko co w nim poroslo i dekoracje zostały na miejscu, a reszta wody lekko unosiła się na najmniejszym poziomie gdzie pompka już nie dała rady oddessac.

Przeniosłem akwarium do okna, aby miało możliwość korzystania z jedynego światła jakim jest słońce w zależności od szczęścia pogody.

Ponownie użyłem preparatów tak jak po pierwszym zalaniu:
-Tetra AquaSafe 50ml
-Tetra FilterActive Bacteria 20ml
-Easy-Life Profito 10ml
Tylko o połowę mniej, wodę zalalem tym razem do połowy zbiornika systemem RO3.

Jestem ciekaw co się z tym akwa parkiem stanie.
+ Dodam że akwarium jest odkryte, w razie intruzów które mogłyby się zainteresować 'milym zapachem' co miałem po 5 dniach od zalania wodą, wtedy miałem zakryte więc się nie martwiłem. Teraz obok akwarium stoją dwie doniczki z Dionaea muscipula (owado-żercy).

Zapraszam do komentowania ! :)
16776796481258368997348629942422 (1).jpg
16776796481258368997348629942422 (1).jpg (951.46 KiB) Przejrzano 1337 razy
16776815632687559367564582398877.jpg
16776815632687559367564582398877.jpg (958.92 KiB) Przejrzano 1337 razy
Ostatnio zmieniony 26 mar 2023 0:33 przez Jarman0, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Low tech bez prądu

Post autor: DakotaSan »

Witaj,

nic się nie stanie.
Czy można bez filtra, światła, grzałki ? Można.
Jak masz dużo czasu i wiedzy, to utrzymasz takie akwarium. ( ale nie będzie to łatwe )
Wszystko zależy od definicji słowa LowTech - moim zdaniem nawet LowTech będzie ciężki do utrzymania.
Będziesz mógł mieć podstawowe odporne i silne rośliny, łatwe do hodowli i to wszystko.

PS
Zakładając, ze masz jakieś stałe w miarę średnie warunki a nie ze raz -10 a raz + 30, itd itp.
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

Zastanawia mnie kwestia 'startu' takiego baniaka, mimo że to temat rzeka, chętnie bym się dowiedział jak przyspieszyć proces namnażania się bakterii i związków ku temu potrzebnym. Nawiasem mówiąc borykam się w kwestii podmian wody, przy takim zbiorniku nie do końca jestem pewien, z reguły mawia się że raz-dwa na tydzień podmienić wodę, to też kwestia nie jednoznaczna w zależności od czynników jakie panują w zbiorniku. Choć czy przy 'starcie' nie lepiej puścić bezwładnie kontrolę nad procesem dojrzewania, gdyż z natury jedno musi nie raz umrzeć aby drugie żyło. Co prawda nie mówię o zabijaniu, zwłaszcza wpuszczaniu żywych form życia typu ryby, gdzie mogłyby być narażone na zatrucie/śmierć przy złej kondycji wody. Niemniej chce spojrzeć na tą sytuację od strony roślin, jak wspomniałem "jedno musi...."

Zgnić, jakas roślina ulegnie degradacji i wpłynie pozytywnie na przemianę materii organicznej, tym sposobem wspomoże rozwój bakterii. Czyli wszystkie odpadki zgniłych, pozostających na dnie/unoszących się na tafli wody szczątkach roślin warto zostawić, nie ingerować do czasu 'dojrzenia'? Co więc z tymi podmianami wody, czy to przez nie dostarczamy minerały które są potrzebne, a przy tym usuwamy toksyczne związki z wody po podmianie, jednak jaka tu może być skala? Wiadomo też że przy podmianie można 'zabrac' to co powinno zostać i o co walczymy. Mozna przytoczyć stare porzekadlo, lepiej zapobiegać niż walczyć może okazać się niezwykle zaradną taktyką, lecz nie raz zbyt częste podmiany powodują redukcje właściwych związków w wodzie, to tak jakby co tydzień robić restart.

Cały proces dojrzewania może zająć do 3-6 tygodni, wciągu tego czasu jak często podmieniać wodę i czy w ogóle w sytuacji mojego akwa parku? Czy po jakimś czasie warto wpuścić ślimaki czy lepiej sobie odpuścić?(priorytet to - akwarium roślinne bez ryb ).

Przy high-techu z wspomagającymi ku temu urządzeniami miałem 'gwarancje' że wszystko przebiegnie dobrze, zwłaszcza że głównym aspektem były filtry, a jak wiadomo co się dzieje po awarii, jest panika, bo nie zawsze samo podłoże, dekoracje i obsada jest wstanie utrzymać biologię. Dlatego chciałbym przyswoić wiedze która mi pomoże osiągnąć to, zwłaszcza przy low techu bez urządzeń, aby sam w sobie zbiornik mógł przystosować zbliżeniowy(zaryzykuję twierdzeniem 'takim samym') zrównoważonym systemem biologicznym, jakie panują w akwenach lub innych ujściach wody w naturze.

Po tym jak pierwszy raz mam tego typu akwarium, przyznam że patrzę na nie jak na oczko wodne lub jakiś staw. Niekiedy nawet mam wyobraźnię, że to będzie zieleniak i nie mówię tu o rodzaju akwarium roślinnym typu(holendra), a o wpelni rozwiniętej siatce glonów, chwastów, wybarwieniu wody na zielono.

Sam do końca nie wiem czego się spodziewać i czego oczekiwać. Jedno wiem na pewno, zrobię wszystko co w mojej mocy aby to akwarium utrzymać, niezależnie na konsekwencje złych podjętych działań, dlatego też postanowiłem że skorzystam z forum i ludzi bardziej doświadczonych którzy swoje błędy i usterki mają już za sobą.

Po co mam powielać, jeśli mogę uczyć się na błędach innych. Zważywszy na skutki uboczne typu niewłaściwe podłoże, cały czas mnie to gryzie, bo nie miałem w planach low-techa...no ale cóż.., może w przyszłości na nowo wróce do high, ale na dzień dzisiejszy mam to co mam... (trochę mnie męczą te podziały low-high), nie ujemnie będę dążyć do wyrównania, także w moim przypadku chcę poszerzyć wiedzę i skupić się na poszczególnych rzeczach osobno i być wdzięczny za taką możliwość.

Nawiasem mówiąc, stwierdziłem, aby nauczyć się prowadzenia akwarium roślinnego, pierw zasieje samą trawę. :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Low tech bez prądu

Post autor: DakotaSan »

Co do podmian wody, te wszystkie zasady zostały ustalone praktycznie pod żywe organizmy ( ryby, krewetki, ślimaki, raki i inne obce formy życia).
Jeżeli takich nie posiadasz, to podmiany wody robisz jak ci się chce, lub nie chce. Możesz testować.

Jak już wcześniej napisałem, zaczynasz od top de top, dla mnie taka forma prowadzenia akwarium, jest nawet trudniejsza niż ''hi tech''.

Nie możesz tego tez porównywać do akwenów wodnych, rzek, czy nawet do małego oczka wodnego, Ty masz małe akwarium a w oczku wodnym, nawet małym jest co najmniej kilka set litrów,, procesy przebiegają znacznie inaczej.

Tak możesz zostawić żeby wszystko gniło, ale przez co później przejdziesz , to już inna sprawa....?

Podmiany wody, znowu te podmiany wody. Ty nie masz innej możliwości, wszystko co będziesz chciał wyregulować, będziesz robić przez podmiany wody, no nie masz innej możliwości. Zaprzyjaźnij się z podstawową walizką testów.

Podłoże, no tak, ale Ty nie będziesz miał żywych organizmów, wiec wysyp związków do wody nie będzie dla nikogo zabójczy.
Ulepszy tylko warunki do powstania glonów, jak nie będziesz miał innych roślin do pochłaniania tego wszystkiego.
Wiec znowu podmianka......

Możesz tez poczytać - np książkę Diana Walstad ''Rośliny w akwarium'', lub inne jej książki. Ona jest propagatorką akwarium bez filtrów i ma w tym temacie dość duże doświadczenie. Jednak jasno precyzuje, do jakich efektów możemy dojść a jakich już nie będziemy wstanie osiągnąć.
Tylko, ze ona pogodziła swoją pasję z wykonywanym zawodem i swoją ścieżką naukową, wiec czasu miała dużo, pytanie ile Ty będziesz miał na to czasu...?

Po co ci są potrzebne te ślimaki ? One nie powstrzymają Ci wysypu glonów ( jak to takich będzie miało dojść )
no chyba, ze będzie miał ich ze 100 i to jeszcze...?

Ale może cos innowacyjnego odkryjesz, może zastosujesz jakiś system zwierciadeł, do skupiania światła,
( bo światło tez jakieś musi być ), może filtr zasilany ''wiatrem''

Podziwiam, za wytrwałości.
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

Ok, zatem moja przyjaźń z testami rozpoczęta, wcześniej korzystałem wyłącznie z testów paskowych, choć wiem że nie są zbyt dokładne, postanowiłem pobawić się tym razem w małego chemika, korzystając z kropelkowych testów iż są bardziej dokładne.

Zainteresowałeś mnie tą książką, chętnie bym do niej zajrzał, (jeśli ktoś by miał polską wersję do odsprzedania i wysłania do UK, to chętnie odkupie).

Czasu mam nie miara, więc mogę być na bieżąco z moim akwa parkiem.

Co do testów:
pH 6,5
NH3 0
NO2 0
NO3 10 !
KH 6
GH 7

Dolalem preparat pomagający zwalczyć nitrite.
Jutro powtórzę testy aby być pewien czy wszystko dobrze zrobiłem, przy nie których probówkach do odczytu trzeba było czekać na wynik, jedne od razu po zmieszaniu, drugie po 2 minutach, inne po 10 minutach, a jeszcze inne dodawac tak długo kropel aż nie pojawi się dany kolor.

Podsumowując, czy to paskowe, czy kropelkowe i tak oczy są końcowym werdyktem. Chyba pomyślę nad jakims urządzeniem które za mnie odczyta wynik, ale to chyba dość specyficzny sposób i kosztowny. Może przesadzam, tak czy owak mile spędziłem czas przy teście kropelkowym, wcześniej najwyraźniej się go bałem i chyba trochę z lenistwa stroniłem od niego ze względu na czas.

Więc myślę że będę robił testy codziennie.
16777738184704575179162451610097.jpg
16777738184704575179162451610097.jpg (980.61 KiB) Przejrzano 1279 razy
IMG_20230302_092544.jpg
IMG_20230302_092544.jpg (981.25 KiB) Przejrzano 1279 razy
IMG_20230302_103009.jpg
IMG_20230302_103009.jpg (987.27 KiB) Przejrzano 1279 razy
PS. A propos ślimaków, swego czasu miałem "Ramshorn snail", bardzo sobie je chwalę. Nie są szkodliwe dla roślin, a ładną pracę sprzątającą wykonują, nie są leniwe, co do rozmnażania... tutaj nie trzeba się zbytnio ich o to prosić 😄, idzie im to szybko, zważywszy na potrzeby czyszczenia, krótko mówiąc im więcej syfu tym szybciej się mnożą. Co ciekawe, to gatunek hybrydowy, wystarczy jeden ślimak aby mogło powstać drzewo genealogiczne.

Miałem też Helenki, nie byłem zadowolony, w porównaniu z ramshornami są leniwe, zakopują się w podłożu i wolniejsze rozmnażanie przy parowaniu. Jedyny jaki z nich plus to to że są dobre w walce z innymi ślimakami ale to tak jakby zastąpić zwykłego papierosa e-papierosem.

Na dzień dzisiejszy nie mam w planach nikogo wpuszczać ^^ do akwa parku :aniolek :wink:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Low tech bez prądu

Post autor: goldi_ »

1. zwykle nie ma potrzeby robienia testów codziennie . Np ja w tej chwili robie raz w tygodniu ale tylko dla tego że ustalam dawki - zreszta chyba ostatni raz planuję w sobotą . jak się nic nie zmieni to (tak mysle ) raz w miesiącu

2. wspomniana ksiazka dostepna jest w internecie z opcją wysyłki za granicę

ps
cyt.:"Dolalem preparat pomagający zwalczyć nitrite."
Ale po co? NO3 na poziomie 10ppm nie wymaga nerwowych reakcji .
Ważny jest poziom PO4 a ścislej rzecz biorąc wzajemny stosunek NO3/PO4 który w ogromym uproszczeniu powinien wynosic ok 10-15/1
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

Dzisiaj zrobiłem ponowny test:
pH 6,5
NH³ 0
NO² 0
NO³ 0
KH 7
GH 8

Martwi mnie trochę pH, powinno być w granicach 7-8

Jak mierzyć PO4?
goldi_ pisze: 02 mar 2023 17:50
ps
cyt.:"Dolalem preparat pomagający zwalczyć nitrite."
Ale po co? NO3 na poziomie 10ppm nie wymaga nerwowych reakcji .
Ważny jest poziom PO4 a ścislej rzecz biorąc wzajemny stosunek NO3/PO4 który w ogromym uproszczeniu powinien wynosic ok 10-15/1
IMG_20230303_105503.jpg
IMG_20230303_105503.jpg (939.82 KiB) Przejrzano 1253 razy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Low tech bez prądu

Post autor: chemik4 »

Cześć,
przeniosłem temat do odpowiedniego działu, popraw go tak by był zgodny z REGULAMINEM
Wrzuć też jakieś lepszej jakości zdjęcia. Polecam linki do googledrive itp. bo nasze forum nie pozwala na duże załączniki.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Low tech bez prądu

Post autor: Elemelek »

Moze to sie przyda https://www.easy-resize.com/pl/ online bez pobierania

Jak sie zmniejszy rozmiar to bedzie lepsza jakosc a zdjecia mniejsze .
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: [105l H88 x 47 x 59.5] Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

Elemelek pisze: 03 mar 2023 14:43 Moze to sie przyda https://www.easy-resize.com/pl/ online bez pobierania

Jak sie zmniejszy rozmiar to bedzie lepsza jakosc a zdjecia mniejsze .
IMG_20230303_153537_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153537_Easy-Resize.com.jpg (687.37 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153826_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153826_Easy-Resize.com.jpg (513.75 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153821_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153821_Easy-Resize.com.jpg (696.61 KiB) Przejrzano 1227 razy
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: [105l H88 x 47 x 59.5] Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

IMG_20230303_153802_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153802_Easy-Resize.com.jpg (694.22 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153814_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153814_Easy-Resize.com.jpg (632.72 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153326_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153326_Easy-Resize.com.jpg (661.1 KiB) Przejrzano 1227 razy
Temperatura 15°C
Ostatnio zmieniony 03 mar 2023 17:03 przez Jarman0, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: [105l H88 x 47 x 59.5] Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

IMG_20230303_153339_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153339_Easy-Resize.com.jpg (661.95 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153347_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153347_Easy-Resize.com.jpg (656.79 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153409_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153409_Easy-Resize.com.jpg (509.49 KiB) Przejrzano 1227 razy
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: [105l H88 x 47 x 59.5] Low tech bez prądu

Post autor: Jarman0 »

IMG_20230303_153424_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153424_Easy-Resize.com.jpg (693.24 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153516_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153516_Easy-Resize.com.jpg (636.53 KiB) Przejrzano 1227 razy
IMG_20230303_153525_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230303_153525_Easy-Resize.com.jpg (667.82 KiB) Przejrzano 1227 razy
Co do lepszej jakości zdjęć to będzie trzeba czekać za lepszym telefonem. :|

Mała ciekawostka, jedna roślina jest przeznaczona do stawu/oczka wodnego.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [105l H88 x 47 x 59.5] Low tech bez prądu (dziennik)

Post autor: Elemelek »

Jak zmniejszysz zdjecia ktore juz zrobiles to bedą wyrazniejsze
Jarman0
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2023 19:56

Re: [105l H88 x 47 x 59.5] Low tech bez prądu (dziennik)

Post autor: Jarman0 »

Spis roślin:
Ceratophyllum demersum (staw)
Hair Grass (eleocharis acicularis)
Moss on Mesh (fissidens fontanus)
Elodea Densa
Riccia Fluitans
Anubias (barteri var nana)
Java Moss (taxiphyllum barbieri)
eleocharis parvula (dwarf hairgrass)
Cryptocoryne beckettii ! <--- ( w drodze )
Hydrocotyle Tripartita
Ceratophyllum Demersum (Hornwort)
Sagittaria subulata (Grass)
Micranthemum Monte Carlo Hemianthus <--- ( w drodze)
Micranthemum tweediei 'Monte Carlo' <--- ( w drodze)

Nasiona z trawnikiem (double leaf) które zasiałem na samym początku.

Przepraszam za angielskie nazwy, innych nie znam.


Tutaj przedstawiam zdjęcie kiedy był jako high - tech (5dni) bez obsady roślin, sam trawnik, korzeń i kamienie.
IMG_20230227_103544_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230227_103544_Easy-Resize.com.jpg (820.84 KiB) Przejrzano 1216 razy
Ostatnio zmieniony 03 mar 2023 18:03 przez Jarman0, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ