Uzdatniacz

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Uzdatniacz

Post autor: Logic07 »

Czy jest sens lać uzdatniacz? jeśli dostałem odpowiedz ze stacji uzdatniania wody, że w mojej miejscowości woda nie jest chlorowana ani ozonowana? czy trzeba ją koniecznie odstawiać, czy lać prosto z kranu? podobno odstawia się też żeby uleciały metale ciężkie a uzdatniacz też je neutralizuje, więc sam już nie wiem.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Uzdatniacz

Post autor: Elemelek »

Odstawia sie wode w otwartym naczyniu jak np wiadro na 2 dni . Z napowietrzaniem 1 dzien . Po to sie to robi zeby uleciał chlor
Przefiltrowanie przez wegiel aktywny tez usunie chlor

Z tego co wiem to w Polsce wszedzie sie chloruje wode pitną (a ozonuje ponoc w Izraelu ) Ale moze zle wiem i sa miejscowosci gdzie sie nie chloruje?
Ale jak piszesz ze dostales odpowiedz ze nie chlorują ani nie ozonują to w jaki sposób odkazają wode ? Bo wydaje mi sie ze chyba jest to odgórne postanowienie Sanepidu .
Niech ktos mnie poprawi jak wie

Dlaczego wode trzeba dezynfekowac https://zwik-grodzisk.pl/aktualnosci/de ... -wode.html


PS Odnosnie twojego pytania o metale cięzkie to niestety w wodzie jest ich duzo .Odrócz tego sa tez pozostalosci hormonow,roznych leków,antybiotyków,glifosatu,fluoru ,herbicydów i pestycydów i Bog wie czego jeszcze . Nie da sie wszystkiego usunąc ale mozna polepszyc jakosc wody uzywając odpowiednich uzdatniaczy lub filtrując wode przez filtr osmotyczny (gdzie jest to czystosc rzedu 90-96% ) lub uzywając destylacji (czystosc 100%)
Ostatnio zmieniony 17 mar 2023 18:43 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Uzdatniacz

Post autor: macieks »

Zdaje się, że wodę chloruje się tylko czasem a na ogół nie. Tylko co nam z tego jak nie wiemy kiedy będzie to czasem. Trzeba wodę odstawiać zawsze. Ja odstawiam na dobę.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Uzdatniacz

Post autor: Logic07 »

na dobe odstawiam 10l na więcej nie mam miejsca reszte 15 uzdatniam więc zostane przy tym
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Uzdatniacz

Post autor: Logic07 »

taką dostałem odpowiedz od wodociągu: Szanowny Panie, zakres i częstotliwość badań wody określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zgodnie z §6 wspomnianego Rozporządzenia dokonujemy wewnętrznej kontroli jakości wody w wymaganym zakresie. Nie prowadzimy badań kwasowości, podejrzewam, że chodzi Panu o wskaźnik pH, który w ostatnich wynikach wynosił 7,7. Natomiast twardość wody wynosi 150 mg/l CaCO3. Na żadnej z naszych stacji uzdatnia wody nie jest ona ozonowana ani chlorowana.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Uzdatniacz

Post autor: Elemelek »

No ciekawe bo woda w kranie z tego co wiem musi byc odkazana .
Moze ktos wejdzie i rzuci swiatło na to zagadnienie bo ja nie wiem co o tym myslec

Przez dobe nie uleci caly chlor .Trzeba 2 doby . Lub 1 doba ale z napowietrzaniem .Lub stosuj uzdatniacz np Sera Aquatan lub Tetra Aquasafe sa dobre . Reszty firm nie znam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Uzdatniacz

Post autor: chemik4 »

Czy jest sens lać uzdatniacz?
Ja bym powiedział, że nie ma to większego sensu. Jeżeli woda u Ciebie jest chlorowana to ma specyficzny zapach, związki aktywnego chloru bardzo łatwo wyczujesz.
Szczerze zamiast lania "uzdatniaczy" lepiej kupić narurowy filtr węglowy czy tam nawet jakiś popularny dzbanek filtracyjny, przynajmniej naprawdę się pozbędziesz syfu z wody a nie tylko go zwiążesz.

Poza tym dla mnie uzdatnianie wody to przygotowanie jej pod konkretne parametry, czyli zakwaszenie, zmiękczenie, dodanie garbników itp.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Uzdatniacz

Post autor: goldi_ »

Cklor uwolni się w ciągu kilku godzin . Odstawianie na 2 dni przynosi więcej złego niż dobrego ale ja nie o tym.
Powszechne wpolsce jest odkażanie za pomoca ozonowania i/lub chloraminowania . Chloramina w przeciwieństwie do chloru się nie uwolni w odstanej wodzie .
Wobec tego całkiem zasadne jest używnia odpowiednich uzdatniaczy i/lub węgla do podmienianej wody. Oczywiście w tej sytuacji odstawianie nie ma najmniejszego sensu - no poza wyrównaniem temperatury ale to chyba lepiej wlać kilka litrów wrzątku (w.g mnie)
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Uzdatniacz

Post autor: Logic07 »

kurde weś przepuść 25 l wody przez dzbanek filtracyjny, chyba 2 godziny musiał bym wode przez niego przelewać to ciurkiem przecież leci
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Uzdatniacz

Post autor: DakotaSan »

goldi_ pisze: 17 mar 2023 20:12 no poza wyrównaniem temperatury ale to chyba lepiej wlać kilka litrów wrzątku (w.g mnie)
Noo z tym wrzątkiem, to tylko wtedy jak ma się ogarnięte ryby, które wiedzą kiedy zejść niżej, żeby nie dostać wrzątkiem po pletwach.

Jak ty dodajesz 25 l wody to ile tego uzdatniacza wlejesz poł szklanki...?
Ja mam podmiankę poł automatyczną, wiec mieszam wodę ciepłą i zimna, tak aby była jak najbardziej zbliżona do tej co jest w akwarium
i daje uzdatniacz, nie mam za bardzo innej możliwości filtracji. Do kranówki to ma jakiś tam sens, ale nie robiłem analizy z tego tematu, wiec
mogę się mylić. A jak już Chemik4 mówi, ze nie, to trzeba się nad tym zastanowić
Ostatnio zmieniony 17 mar 2023 20:35 przez DakotaSan, łącznie zmieniany 3 razy.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Uzdatniacz

Post autor: Logic07 »

wrzątek można wlać do wiadra z podmienianą wodą,kto mądry lał by prosto na ryby
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Uzdatniacz

Post autor: Elemelek »

Wedlug" staroslowianskiej sztuki akwarystycznej" odstawia sie wode zawsze na 2 dni . Chlor tak szybko nie ulatuje z wody

Ale dzis pewnie jest inna woda i inny chlor dlatego wystarczy krocej :D

Czyli chce przez to nieco humorystycznie powiedziec ze stara szkola kaze odstawiac na 2 dni .Nigdy to nie spowodowalo nic zlego a wrecz przeciwnie

Dzbanki filtracyjne mozna sobie "wsadzic" :D Potrzebna jest wieksza kolumna wegla niz tam sie znajduje bo jest to tylko jakas symboliczna ilosc .Filtr narurowy to tak
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Uzdatniacz

Post autor: Logic07 »

na 25l idzie 12.5 ml aqua safe gdzie 500ml kosztuje 32zł to łatwo obliczyć że starczy na prawie rok także nie ma co kombinować bo to nie wydatek no chyba że ktoś ma 500l akwarium to już troche trzeba sie wykosztować
ODPOWIEDZ