Prośba o pomoc, zdychające ryby

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Prośba o pomoc, zdychające ryby

Post autor: Adammolo »

Mam akwarium 120l od początku lutego.
Obsada (jaka była przed zdechnięciem):
Gupik koi 5szt
Molinezja biała 3szt
Zbrojniki szt 3
Kirys- różne odmiany, łącznie 7szt
Krewetki rc - 30szt ( kupiłem 15 ale się rozmnożyły)

Akwarium umiarkowanie zarośnięte
Posiadam:
Anubiasy, microsorium, kryptokorynę, hedyotis salzmani, wgłębkę wodną, moczarkę kanadyjską

Akwarium 2 miesiące działało pięknie, rybki jadły z apetytem i ładnie pływały. Wtedy miałem awarię filtra i przestał dmuchać powietrze. W wyniku awarii na łono Abrahama przeniósł się samiec gupika i cały jego narybek. Potem akwarium dalej żyło normalnie. Poprzedni tydzień zaczął się od śmierci ciężarnej samicy gupika (jednego dnia dostała czerwonych kropek na ciele, na drugi już nie żyła). Przedwczoraj zmarł większy, okazały samiec molinezji który nie miał żadnych objawów wcześniej, jedynie słabo pływał i nie spożywał za bardzo karmy, znalazłem go obok skorupki kokosa. Dzisiaj wróciłem ze szkoły i znalazłem samicę molinezji która też nie miała żadnych objawów oprócz słabszego pływania, leżała pomiędzy moczarką. Bardzo proszę o pomoc, wszelkie rady bardzo potrzebne.
Do tego mam jeszcze ślimaki zatoczki, helenki i jednego świderka. Ale ich wszystkich jest bardzo mało
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Prośba o pomoc, zdychające ryby

Post autor: goldi_ »

A parametry wody?
Jak często i jak wielkie robisz podmiany wody ?
Jaki filtr i co w nim ?
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Re: Prośba o pomoc, zdychające ryby

Post autor: Adammolo »

Nie znam parametrów wody, wiem że jest twarda.
Podmiany robię ok 15-20%.
Filtr wewnętrzny, nie znam marki. Ale jest duży, ustawiony prawie na minimum bo robi niezłą pralkę na wyzszych ustawieniach. Filtr ma w sobie ceramikę( nie wiem jak dokładnie mam ją czyścić, lekko ją przepłukuję) a na wlocie jest duża gąbka na której siedzi prawie połowa krewetek. Temperaturę mam ustawioną na 26 stopni, świecę od 7 do 22.
Żwir mam zwykły czarny z allegro gdzies 1-3mm, wcześniej go parenaście razy płukałem w całości. Podaję pół korka butelki carbo od tropicala(wcześniej lałem cały ale zaczyna mi go brakować dlatego teraz leję mniej). Na starcie zbiornika dodałem niebieską sól akwarystyczną i uzdatniacz, ale teraz nie stosuję. Po prostu zmieniam wiadro wody które odstało ok 24h
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Prośba o pomoc, zdychające ryby

Post autor: BARA »

Jak to przepłukujesz ceramikę w filtrze??? Przecież naruszasz w ten sposób biologiczną równowagę w akwarium! Zostaw ceramikę w spokoju, niech rozwijają się na niej bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za oczyszczanie wody ze związków azotowych. Pół korka butelki carbo na 120l? Przeczytałeś dokładnie, ile powinieneś go podawać? Wydaje mi się, że 2ml to maks na Twoje akwarium i to nie codziennie.
Podmieniaj nie wiadro wody ale około 30-40l co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.

Dużo masz roślin w akwarium?

Moim zdaniem ryby sną ze względu na złe parametry wody, stawiam na wysoki poziom NO2.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ