Problem z wodą i roślinami

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

Witam. Mam akwarium 260 l od 3 lat . Twardość wody 9°n, pH lekko zasadowe. Od początku w akwarium zaczął pojawiać się brązowy łatwo usuwalny osad. Niektóre rośliny jak Elocharis parvula nie rosły wcale . Kabomby radziły sobie najlepiej i rosły sprawnie, jednak starsze części też się tym pokrywały. Jednak od 0,5 roku rośliny w akwarium zamarły. Przestały całkowicie rosnąć. Nowe rośliny też przestały rosnąć. Pojawił się zielony galaretowaty osad na piachu, roślinach i sprzęcie wraz z ciemnymi kłaczkami. Od 3 miesięcy stosuję sterylizator jednak nie widzę zmian. Po dodaniu dużych ilości nawozów ogólnych rośliny zaczęły nieznacznie rosnąć i to był jedyny moment jakiejś częściowo pozytywnej zmiany. Ani potas, ani azot,bakterie, węgiel, nie pomagały. Mam dobre napowietrzanie powierzchniowe z deszczownicy, ryby są w dobrej kondycji, jednak u barwniaków które wcześniej chętnie się rozmnażały to teraz przestały składać ikrę, chociaż cały czas podchodzą do godów. Nie wiem już właściwie co robić. Wcześniej wyjąłem całą obsadę, wyczyściłem wszystko, przepłukałem cały piach i wymieniłem 60% wody, jednak to też nic nie dało. Próbowałem stosować też torf aby zakwasić wodę, też parametry się nie zmieniły. Proszę o opinię co to jest i jak temu zaradzić.
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

3.jpg
2.jpg
1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

6.jpg
5.jpg
4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

7.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: goldi_ »

ani słowa o podmianach ...
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

Czyli częste podmiany wody mogą pomóc?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: goldi_ »

Te czarne glony czasami nazywa się "glonami brudnej wody"
Sinica na pisaku świadczy o poważnym zaburzeniu fosforanów do azotanów . Żródłem tego może być np przekarmienie i kumulacja fosforanów . Pewnie karmisz płatkami?
Tak czy inaczej podmiany poważnie ograniczają obydwie plagi
Z uwagi na to że nie podajesz parametrów wody jest to "proces poszlakowy " :)
Tego akwarium juz nie uratujesz (moim zdaniem) a te rośliny to są śmieci . Restart jednak bez zmiany sposobu prowadzenia akwarium nic nie da .
Powinieneś zrewidować swój pogląd na prowadzenie akwarium, zaplanować tak "technologię " jak i aranżacje i praktycznie od nowa zgodnie ze sztuką
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

Ryby są karmione 2 razy dziennie. Około 11 barwniaków, 5 świecików , 3 giętkozęby i proporczykowiec . Rano dostają kostkę i płatki jajeczne , wieczorem gammarus i płatki roślinne.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: goldi_ »

To ile razy dziennie dostaja jest kwestią drugorzędna . Wazniejsze (obok jakości) jest ilość :
- musi być tyle aby wszystko zjadły i nic nie zalegało po kątach
- musi być na tyle mało aby ryby nie były przejedzone

ps. płatki jajeczne to jak hamburger z maca. A ta kostka to chyba nie ochotka ?
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: MYF19 »

Witaj
Ewidentnie masz problem zarówno z glonami zielonymi jak i czerwonymi - czy to sinice czy inne i czy krasnorosty i znowu inne cholerstwo z glonów czerwonych - powód jest jeden woda i gleba się zapaskudziła (a właściwie to została wprowadzona w stan nierównowagi - po prostu czegoś jest za dużo a czegoś za mało). Bez pomiarów parametrów wody tego nie dowiemy się.
Najczęstsze przyczyny to nagromadzenie się w wodzie związku NOx, a w glebie fosforanów. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością zwierząt w akwarium, przekarmieniem, albo wyzuciem z gleby tzw "nawozów", brakiem węgla dla roślin, nieodpowiednim oświetleniem, zapchanym filtrem itp itd. Każdym z osobna lub wszystkim na raz.
Idąc za twoimi wskazówkami -
1) brązowy nalot od początku - czyli od założenia - masz większy lub mniejszy problem z NOx w wodzie. (najczęściej brak czyszczenia i podmian wody)
2) brak wzrostu roślin od pół roku - najczęściej wyjałowienie podłoża, lub brak wystarczającej ilości węgla jako budulca roślin - najczęściej i jedno i drugie
3) Obrastanie roślin przez glony - najczęściej oprócz nadmiaru NOx, to osłabienie roślin i ich powolne obumieranie (żółcenie, utrata barwy pierwotnej - glony na uszkodzonych roślinach rozwijają się w większej ilości i zaczynają je dusić odcinając od światła.
4) sterylizator jest na organizmy żywe które pływają w wodzie i które znajdą się pod działaniem UV - ale jest też problem jak rozwali ci glony i bakterie, to ich resztki wpadają do aqwa jako nawóz powodujący silniejszy rozwój następnych glonów, do tego wybijasz bakterie nitryfikacyjne które powinny rozwalać produkty przemiany materii. Więc zwiększa się ilość NOx lub nawet NH - a to przyśpiesza rozwój sinic i glonów więc do bani :(
5) Podanie nawozów ogólnych - są podawane najczęściej do słupa wody - częściowo przenikają do gleby i rośliny pobierają je z gleby (zaczynają rosnąć)- to co zostało w słupie wody zasila rośliny, które pobierają te składniki ze słupa wody (pływające, rosnące na kamieniach i drewnie - oraz glony i sinice :)
6) Rybki przestały składać ikrę - najczęstsza przyczyna - pogorszyły się warunki życiowe ryb - nie są odpowiednie do tarła. Możliwe że podtruwają je związki NOx, zmniejszyło się natlenienie wody przy gruncie i ryby nie chcą składać ikry bo warunki im nie odpowiadają.

Co robić :?: :?: :?:

1) duże podmiany wody ze sprawdzeniem parametrów przed i po.
2) na razie wywalić UV - nie masz powodów, żeby go używać ( wymyślono je do sterylizacji wody w basenach oraz do żywności - aqua to sztuczny naturalny zbiornik - stosujemy uv w sytuacji infekcji bakteryjnych i sterylizacji wody przed wlaniem do aqwa - ciągłe stosowanie zaburza równowagę biologiczną w zbiorniku
3) wyczyścić mechaniczną część filtra - gąbki, wełny filtracyjne - jeżeli są jakieś duże farfocle to porządnie przepłukać łącznie z rurami i włączyć na MAX - zalać bakteriami na rozruch filtra (po 1 wymianie wody) - uruchomić napowietrzanie na MAX
4) wyjąć rośliny, kamienie, inne wyposażenie oblepione przez glony - kokosy lepiej wymienić na inne) i mechanicznie je oczyścić usuwając uszkodzone części roślin (pożółkłe liście, rozpadające się itp. - pod bieżącą kranową wodą żeby resztki glonów nie wpadały do aqwa) i poddać kwarantannie w osobnym zbiorniku w wodzie ze związkiem przeciw glonom - w tym czasie podać pod korzenie kulki gliniaste
5) Oczyścić dno z zalegających pozostałość i odchodów - starając się nie zakurzyć wody tymi odpadami - wody odlać nawet do 50-60 % ( wiem masakra mam aqwa 390L 8) )
6) Nowa woda na full - możesz dodać środek na glony 1/3 do 1/2 zalecanej dawki (żeby nie podnieść z dna mułu !!!! - ja leję na folię bąbelkową przywiązaną do brzegów aqwa )
7) przez 3 tygodnie podmiany wody 2 x w tygodniu po 1/4 do 1/2 objętości aqwa ( dodawać małe ilości środka na glony) - czyścić część mechaniczną filtra 1 raz w tygodniu w tym okresie (będą wyłapywać resztki glonów i sinic) - przy co 2 podmianie można dodać fiolkę bakterii nitryfikacyjnych
8) po 1,5 - 2 tygodniach można wsadzić z powrotem kamienie i inny martwy wystrój, rośliny które przetrwały kwarantanne po 2 tygodniach przesadzić z powrotem do aqwa wsadzając pod korzenie kólki nawozowe lub tabletki nawozowe - rozstaw je tak żeby był łatwy dostęp do oczyszczania dna. dodawaj przez kilka tygodni też preparaty carbo żeby pobudzić rośliny (chyba że masz CO2 - to jedno albo drugie)
9) Dodaj kilka roślin pływających po powierzchni lub innych które odżywiają się ze słupa wody (wyciąganie z wody NOx i innych nadmiarów minerałów) - ale ogranicz im możliwość wędrowania po całym aqwa - inaczej zarosną ci całą powierzchnię aqwa
10) po 4 tygodniach wyczyść część mechaniczną filtra, dodaj bakterii i niech chodzi na maxa jeszcze przez 2 -3 tygodnie potem może zwolnić.
11) potem regularne podmiany wody co 2 tygodnie z oczyszczaniem dna. do 1/4 zbiornika i kontrola podstawowych parametrów wody raz w miesiącu chyba że zauważasz jakieś niepokojące objawy to niezwłocznie.

Aqwa powinno dać radę przetrwać. :mrgreen:
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
maciek16012
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2023 5:26

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: maciek16012 »

Dziękuję za pomoc :)
Hightechowiec
Posty: 15
Rejestracja: 01 lut 2023 21:27

Re: Problem z wodą i roślinami

Post autor: Hightechowiec »

Podajesz CO2?
Jezeli nie to polecam rosliny wstana i beda mocniejsze odporbe na glony.
Zacznij od taniej bimbrowni zobaczysz efekty, bablujace rosliny i skonczysz na butli wysokocisnieniowej.
ODPOWIEDZ