Wymiana podłoża

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Wymiana podłoża

Post autor: Boehmi »

Witam
Niestety moje pierwsze akwarium które założyłem nie poszło tak jak bym chciał
Wina moja no i mojej pociechy która sama chciał dokarmiać rybki 2 razy dziennie granulki (szczypta w małych 7 letnich palcach okazała się nie taka mała )

Pojawiają mi się często krasnorosty a rośliny nie chciały rosnąć

Akwarium działało na zasadzie co 1 m-c kupowałem nowe rośliny bo stare oblepiały się glonem albo przestały rosnąć i gniły (to trwa już z 1,5 roku)
Od 2 miesięcy nie mam żadnej rośliny bo się poddałem i było już wstyd przychodzić po nowe do sklepu

Akwarium to zestaw Juwel Lido 120 l (dokładnie ten https://www.juwel.pl/produkty/akwaria/l ... -led-bialy) + mam dodatkowy filtr zewnętrzy kubełek JBL E702 Greenline.

Posiadam również CO2 ale chodziło 2 m-c bo chciałem zmniejszyć pH wody do 6,8 niestety woda została na tym samym pH tylko rybki się zagazowały i musiałem ratować cały skład. Dawkowałem 1b/s. Od tamtego momenty CO2 stoi nie wykorzystane.

pH 7,5
NO3- na poziomie 5
P4 – i to jest dziwne bo albo 0 a nieraz 0,2
Światło od 14-21
Wymiana wody regularna i odmulanie raz w tygodniu około 20% wody (przyznam się że z tym odmulaniem to trochę przesadzałem bo odmulacz zrobiłem sobie z butelki po wodzie mineralnej i węza gdzie darło to podłoże bardzo).
Potrafiłem wyciągać kamienie oraz korzeń aby powciągać odchody ryb (masakra ile one tego potrafią zrobić w tydzień)
No muszę się zapytać jak głupek co wy robicie z tymi odchodami w akwarium bo na pierwszym planie ich nie widać ale jak podniosę kamienie to normalnie jak szaleta miejska. Dlatego stwierdziłem że przy podmianie podnoszę kamienie aby to oczyścić bo może to zabrudza wodę


Obsada
12 nonek 4 cm
1 bocja 6 cm
6 danio 4 cm
2 glonojady 5 cm
Podłoże to żwirek naturalnym 3-5 w ilości 18litrów + korzeń + kamienie

Proszę o pomoc bo zapadał decyzja że chcę zacząć od nowa i za bardzo tego nie chce na początku zepsuć.

Chciałbym wymienić w pierwszej kolejności podłoże na coś lepszego słyszałem że powinno się dać dwie warstwy jakiś substrakt i to przykryć np. lawą czarna.
Aktualnie tak jak pisałem mam problemy z krasnorostami czy jest tak opcja że przy takim zabiegu mogę spuścić 60 % wody do wiadra i ponownie ją wlać do nowego podłoża
Co z filtrami sztuk dwie. Czy mogę je nie myć (ewentualnie tylko przepłukać gąbki w wodzie starej akwariowej) i wożąc do nowego akwarium
Chodzi mi o to że nie mam co zrobić z obsadą moją i chciałbym je po podmianie podłoża wpuścić
Czytałem że nieraz tak robią ludzie tylko zastanawiam się nad tym czy zostawiają wodę i filtry nie przeniosę od razu krasnorostów do nowo powstałego akwarium
Chce kupić kolejna partie roślin takie nie wymagająca w ilości 10-15 sztuk
Takie jak Anubiasy, Cryptocoryne, Vallisaneria i od roku marzy mi się trawnik a akwarium
Przy wymianie chcę dodać bakterie ( tu chyba też był mój błąd bo nigdy nie dodawałem)
Mam chyba też źle zamocowany filtr tj rurkę wlotową (na wysokości połowy akwarium a widzę na zdjęciach że sięga prawie dna)
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Wymiana podłoża

Post autor: goldi_ »

Tyle pytań w jednym poście :)

Krasnorosty (bo to jest jak mniemam powód główny) lubią :
1- starą wodę w sensie dużej zawartości materii
2- niedostateczną filtrację /brak cyrkulacji lub paradoksalnie zbyt wartki nurt
3- zasadową i twardą wodę
4- "odpowiednie" oświetlenie

Oczywiście , żaden z tych czynników występujacy pojedńczo nie gwaranduje wystąpienia krasnych ale może a im więcej czynników tym szanse rosną

ad.1
Tutaj zdaje sie mamy jasność . Przekarmianie to klucz do "sukcesu" . Ten wszechobecny syf na dnie tylko to potwierdza
ad.2
piszesz o 2 filtrach ale nie wiadomo jakie to i co mają się w srodku więc trudno sie odnieśc ale piszesz o dylematach z umieszczeniam wlotu/wylotu to nieco brawurowo wyciągam wniosek ze dobrane to wszystko na pałę
ad.3
cóż tutaj pisać . masz zasadową i twarda .próba wprowadzenia CO2 to dobry krok jednak te bable na sek to w zasadzie niewiele mówią . CO2 jest OK pod warunkiem dobrej cyrkulacji i odpowiedniego obiegu . Temat na oddzielną rozmowę
ad.4
Nie piszesz nic o świetle a to dla roślin zagadnienie kluczowe - nie tylko jego natężenie ale i jakość . Zupełna klęska z roślinami każe się bardziej dopytać o tę kwestię

Ponadto:
proste rośliny powinny rosnąć na piasku /żwirze i wymiana podłoża nie jest CHYBA konieczna . Podłoże wzbogacone może nawet pogorszyć sprawę bez uregulowania reszty

ps.
jakimi testami operujesz bo nie to że parametry niewiarygodne ale baardzo z rezerwą do tego podchodzę
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: Wymiana podłoża

Post autor: Boehmi »

goldi_ pisze: 25 kwie 2023 9:36 Tyle pytań w jednym poście :)

Krasnorosty (bo to jest jak mniemam powód główny) lubią :
1- starą wodę w sensie dużej zawartości materii
2- niedostateczną filtrację /brak cyrkulacji lub paradoksalnie zbyt wartki nurt
3- zasadową i twardą wodę
4- "odpowiednie" oświetlenie

Oczywiście , żaden z tych czynników występujacy pojedńczo nie gwaranduje wystąpienia krasnych ale może a im więcej czynników tym szanse rosną

ad.1
Tutaj zdaje sie mamy jasność . Przekarmianie to klucz do "sukcesu" . Ten wszechobecny syf na dnie tylko to potwierdza
ad.2
piszesz o 2 filtrach ale nie wiadomo jakie to i co mają się w srodku więc trudno sie odnieśc ale piszesz o dylematach z umieszczeniam wlotu/wylotu to nieco brawurowo wyciągam wniosek ze dobrane to wszystko na pałę
ad.3
cóż tutaj pisać . masz zasadową i twarda .próba wprowadzenia CO2 to dobry krok jednak te bable na sek to w zasadzie niewiele mówią . CO2 jest OK pod warunkiem dobrej cyrkulacji i odpowiedniego obiegu . Temat na oddzielną rozmowę
ad.4
Nie piszesz nic o świetle a to dla roślin zagadnienie kluczowe - nie tylko jego natężenie ale i jakość . Zupełna klęska z roślinami każe się bardziej dopytać o tę kwestię

Ponadto:
proste rośliny powinny rosnąć na piasku /żwirze i wymiana podłoża nie jest CHYBA konieczna . Podłoże wzbogacone może nawet pogorszyć sprawę bez uregulowania reszty


ps.
jakimi testami operujesz bo nie to że parametry niewiarygodne ale baardzo z rezerwą do tego podchodzę


Ad1 Teraz karmię rybki tylko ja. (syn ma pająka więc biega za robakami :) )
Dostają dwa razy dziennie po małej ilości tj takiej która nie spada na do (chociaż coś tam zawsze spadnie nie mam szans aby nic nie spadło na dno ale tam grasuje moja ulubiona bocja)
Ad2
W filtrze Bioflow 3,0 to oryginalny filtr zawiera kilka wkładów idąc od góry
• 1x bioPad - wata filtracyjna (wymieniam co 1 m-c)
• 1x bioCarb - gąbka węglowa (wymieniam co 2 m-c)
• 1x Nitrax - gąbka antyazotanowa (wymieniam co 3 m-c)
• 1x bioPlus coarse - szorstka gąbka filtracyjna (tylko płucze w wodzie z podmiany )
• 1x Cirax - wkład ceramiczny (tylko płucze w wodzie z podmiany )
• 2x bioPlus fine - gładkie gąbki filtracyjne (tylko płucze w wodzie z podmiany )


Kolejny filtr to kubełek JBL E702 Greenline

Tu już tak nie mam opisane ale wiem co tam jest idąc od góry w koszykach
1- gąbka niebieska (raz na 3 m-c płuczę w wodzie z podmiany )
2- Gąbki niebieska (raz na 3 m-c płuczę w wodzie z podmiany )
3- Ceramika takie białe kulki (nic z tym nie robiłem ale mam kupiony wieli zapas tych kulek
Tu chyba mam złe zrobiony wlot bo sięga rurka do połowy akwarium a wylot to deszczownica co rusza cała tafle wody na górze. Strumień dzwonnicy ustawiony jest tak że woda wypływa do góry z pod wody tak 0,5 cm

Ad3
Umieściłem z dyfuzorem CO2 i sobie ładnie leciało ale. Było wyłączone godzinę przed zgaszeniem światła bo mam jakiś elektrozawór i naglę wszystkie ryby pływały przy tafli wody. Prawie chciały wyjść z akwarium. Podałem napowietrzacz i udało się uratować skład z wyjątkiem 2 skalarów 
Ad4
Światło to belka która była w zestawie z akwarium
Na stronie producenta piszą:
Nowoczesne oświetlenie MultiLux LED zapewnia doskonałą jasność i znakomity wzrost roślin. Świetlówki LED Day i Nature o mocy 10 W tworzą optymalne spektrum światła, jednocześnie zużywając do 50% mniej energii w porównaniu ze świetlówkami T5 tej długości. Jednocześnie długość świetlówek zapewnia odpowiednie doświetlenie całego zbiornika.


Testy JBL cała walizka tylko ta mniejsza (akurat jestem w pracy i nie pamiętam dokładnie co tam jest )
K
NO
F
Mg
Fe
pH (różne zakresy)
Ca
Twardość
Tak mi się wydaje że to tam było


To jeżeli nie musze wymieniać podłoża (chociaż podobają mi się takie inne) to co nim zrobić bo myślę że przy tym moim "odmulaniu" połowa tych odchodów jest pod żwirem czy może po prostu zlać 60 % wody do wiadra a w tych 40% co zostanie przepłukać to stare podłoże i się później modlić aby to nie wybuchło
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Wymiana podłoża

Post autor: DakotaSan »

Witam,

Goldi wypisał ci 4 punkty. Praktycznie trzy pierwsze są ze sobą powiązane. I najważniejsze w twoim przypadku
Możesz tez mieć rozwaloną biologię, zbiornik nie oczyszcza ci podłoża, dlatego masz szlam na dole. To nie jest normalnie ze przy takiej obsadzie
masz taki brud. Choć glonojady potrafią brudzić wodę. Prawdopodobnie jak wspomniałeś ''zafajdales'' to dodatkowo jeszcze pokarmem i akwarium nie nadąża z oczyszczaniem. Oczywiście nie musisz wymieniać podłoża. Ale ja bym wymienił skoro tego dziadostwa masz tak dużo. Kilka godzin więcej pracy ale odświeżyło by to w znacznym stopniu akwarium. Zwłaszcza jak już było tu wspomniane krasnorosty to glony które mają się dobrze w towarzystwie brudu.

Podłoże aktywne - po co ? Chyba ze jesteś maniakiem roślin i chcesz mieć te najbardziej wymagające i będziesz się ekscytował ich wybarwianiem ?
Goldi napisał, ze to tylko może pogorszyć problem, tak bo nad podłożem aktywnym trzeba mieć kontrolę.

Doczepiłbym się jeszcze filtrów, ale to nie znaczy ze nie mogą dobrze w tym akwarium pracować.

Jeżeli nie masz gdzie dać obsady i musisz ją od razu wpuścić, to nie masz wyboru. Musisz zastosować tą samą wodę
Jeżeli nie masz chorób, to glonami się nie martw, one zawsze są, tylko trzeba nad nimi panować.
Filtrów nie ruszaj, bo wymieniasz tylko podłoże, może ci braknąc wody do płukania, wiec podłoże prawdopodobnie będziesz musiał wypłukać w kranówie, dlatego nie ruszaj filtrów, jedynie ten wewnętrzny możesz przepłukać w wodzie z akwarium.

Podkreślam, to moje subiektywne zdanie - ja bym tak zrobił. Ten brud już nie zniknie a tylko będzie pogorszał sprawę. Ale może ktoś ma inne zdanie.

C02 - 'Tak to dobry krok' ale trzeba to kontrolować musisz mieć indykatory a przynajmniej jeden w akwarium, to najłatwiejszy sposób na zbicie pH ale nie najtańszy, jednak skoro już masz...?
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: Wymiana podłoża

Post autor: Boehmi »

No obstawiam że tu wielkie kupska to wina glonjadów. Są w tym miejscu gdzie zawsze ich widzę pochowane.
Chciałbym mieć najprostsze rośliny około 10 sztuk głównie Anubiasy, Cryptocoryne, Vallisaneria no i ten trawnik wymarzony
Rozmawiałem kiedyś z gościem ze sklepu i powiedział mi że mam wyjałowiony już żwir i dlatego mi nic nie rośni. Zaproponował mi taki pałeczki nawozowe do roślin doniczkowych abym takie małe kawałeczki powciskał koło roślin. (jedna pałeczka podzielona na 5 części na całe 120 akwarium )
Filtr jeden jest na stałe przytwierdzony w akwarium taki był zestaw
Chorób chyba nie mam. Rybki pięknie wybarwione. Ładnie pływają.

W CO2 miałem taki test szklany z płynem przyczepiony po przeciwnej stronie dyfuzora. On nie zmienił kompletnie koloru gdy chodziło CO2.
A w instrukcji miał zmieniać na jasny zielony czy jakoś tak. Test na pH też się nie zmienił

Tak więc nie wiem dlaczego zagazowały się rybki


Czy kupić bakterie takie w tabletce ?
Czy dawkować węgiel w płynnie (aktualnie nie mam roślin ale na majówce chce już mieć )
Jakiś nawóz kupić mam nawozy każdy oddzielny: żelazo, potas i fosfor
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Wymiana podłoża

Post autor: goldi_ »

Nie jestem fanem piasku ale pomaga zapanować nad odchodami w akwarium - łatwiej sie go sprząta a szlam nie wnika głęboko. Z drugiej jednak strony glonojady uwielbiają go przekopywać . Tak więc przygoda z trawnikiem przy glonojadach zwykle trwa krótko . Czasami się udaje jednak zastanów sie na czym bardziej Ci zależy (na trawniku czy glonojadach ) .

Kapsułki nawozowe to niezła opcja jednak raczej unikałbym tych do kwiatów. Wiem że wielu akwarystom to wychodzi jednak stosunek minerałów dla akwarystyki zwykle jest odmienny od ogrodniczych . Zastosowałbym jednak te akwarystyczne zwłaszcza że planujesz kupić rośliny . W necie każdy (chyba ) sklep z roslinami oferuje również a to linie nawozowe a to kuli/kapsułki nawozowe . Z innych nawozów może sie przydać potas.

Jeśli masz filtry działające i masz w nich już florę bakteryjną , nie wydaje mi się zasadne dozowanie bakterii czy innych biostarterów - filtr z biologią jest najlepszym biostarterem .

jeśli dobrze zrozumiałem, masz 20W oświetlenia na 120l zbiornik . Jeśli tak to naprawdę rośliny będą miały pod górkę .
Kluczową sprawą jest dobór roślin a przy tak skąpym oświetleniu tym bardziej. Trawniki ? skomplikowana sprawa . Może marsilea hirstruta pociagnie .
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: Wymiana podłoża

Post autor: Boehmi »

Glonojady już prawie mają nowy dom ( sklep w którym zawsze kupuję roślinki obiecał że przygarnie na sprzedaż )

No z tym oświetleniem to nie wiem jak sobie poradzić bo to jest ich oryginalna belka i tam nic nie da się włożyć innego bo jest pokrywa
Może poszukam czego z tej firmy i dać większą moc . Ile tam powinno być tej mocy.

Jak miałem rośliny takie łodygowe to rosły bardzo szybko dosłownie parę dni i z roślinki co miała 10 cm robiły się takie że wychodziły poza akwarium a to akwarium ma wysokość 58 cm
Tylko że dziwnie wyglądały tj długie przerwy pomiędzy lisicami się robiły dosłownie jakby były rozciągnięte

Chciałbym kupić sobie tez krewetki wcześniej nie mogłem bo miałem dwa skalary małe a dowiedziałem się że krewetka i skalar to raczej odpada
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Wymiana podłoża

Post autor: goldi_ »

No własnie . Łodygowce miały długie miedzywęźla bo dramatycznie pięły sie do światła .

W sprawie oświetlenia to są dostępne retrofity i klamry którymi sie dopina dodatkowe świetlówki.
Ile tego światła? Masz CO2 więc drugie tyle z palcem ...
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Wymiana podłoża

Post autor: DakotaSan »

A jak myślisz ....? dlaczego Ci się tak rozciągły te rosimy i miały odstępy pomiędzy liśćmi.
No bo właśnie kiepskie światło i roślina za wszelką cenę chce do niego dojść, i ma gdzieś jak wygląda poniżej.

Ok skoro Goldi mnie już wyprzedził z postem, to dopisz ( o ile wiesz ) ile masz lumenów , bo waty w ledach już nie są adekwatne
i jakie to światło, masz czerwone... białe, cieple, zimne...?

ok doczytałem masz tam dwie świetlówki LED Day i Nature o mocy 10 W każda, no to mało trochę, do cieniolubnych roślin ok,
lub mało wymagających, tylko ze będziesz miał zawsze busz na górze i łodygi po drodze.
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: Wymiana podłoża

Post autor: Boehmi »

Na świetlówkach piszą
Led Natural 6500k 10W. 438 mm
Led Day 9000k 10 W 438 mm

Wysłałem zapytanie do producenta akwarium co mogę wsadzic w ich belke oswitelniowa
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Wymiana podłoża

Post autor: goldi_ »

te 9000K zwłaszcza w połaczeniu z 6500 nie zapewnia dobrostanu roślinom. Owszem , ładnie to może wyglądać np ze sztucznymi roslinami (i tyle)
Opcją dobrą będzie do istniejacego oświetlenia dodać dwie świetlówki ciepłe lub jedną plant .
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: Wymiana podłoża

Post autor: Boehmi »

Dziękuję za odpowiedź

GLASS LED PLANT 13W - 51cm, AquaStel coś takiego jak dodam będzie dobrze. ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Wymiana podłoża

Post autor: goldi_ »

Oświetlenie to temat dyżurny. Chyba nie da sie arbitralnie powiedzieć co jest dobre a co nie :).
Twoja propozycja idzie w dobrym kierunku jednak gdyby to było moje akwarium to poszukałbym świetlówki 3500-4000K aby zrównoważyć te 9000K
ODPOWIEDZ