Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: butlonosek »

Witam

Kupiłem właśnie grzałke 100 wat do akwarium od Sery. Niestety jest mały problem który mnie męczy. Mianowicie rusza się, jest jakby nie do końca dokręcone?? górna część grzałki tam gdzie jest pokrętło regulacji temperatury którą chcemy mieć.

Chodzi o taką grzałke:

Obrazek

Ta zielona część u samej góry rusza się na boki. Może nie jakoś strasznie ale troche tak. Czy mam się czym martwić??
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: chemik4 »

Cześć,
bałbym się używać potencjalnie uszkodzonej grzałki.
Będąc w takiej sytuacji poszedłbym do sklepu i poprosił o taką samą grzałkę do pooglądania czy się pokrętło rusza czy też nie.
Jeżeli ta ze sklepu ma tak samo, to widocznie "ten typ tak ma" a jeżeli nie to w miarę możliwości odeślij zakupioną grzałkę w ramach 14-dniowego zwrotu bez podania przyczyny i kup sobie nową.
Ze zwrotem gwarancyjnym bym się nie bawił, dłużej to trwa i nie wiesz jak się skończy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: butlonosek »

Właśnie dochodze do wniosku że może ten typ tak ma ponieważ byłem dzisiaj u kumpla który też ma identyczną sere tyle że 75 watt i jest to samo że góra się rusza. Mnie to dziwi przecież Sera to znana niemiecka firma słynąca z dobrych produktów a tutaj takie niedopatrzenie.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: chemik4 »

Ważne by była szczelna. Zawsze możesz ją tak zamocować, by tak plastikowa część wystawała z wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: macieks »

Włóż ją do wiadra i podepnij do prądu, jakby było jakieś przebicie to woda będzie kopać.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: chemik4 »

Trochę niebezpiecznie by było dotykać tego ręką... Ale można multimetr ustawić na 600V prądu przemiennego i jedną sondą dotknąć uziemienia (czyli bolec w gniazdku) a drugą dać do wody. Jeżeli pokaże coś to bym grzałki nie używał. Płynący prąd nie będzie duży, bo woda nie przewodzi zbyt dobrze, ale zawsze to jakieś potencjalne niebezpieczeństwo jest.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: goldi_ »

chemik4 pisze: 13 cze 2023 20:09 Trochę niebezpiecznie by było dotykać tego ręką... Ale można multimetr ustawić na 600V prądu przemiennego i jedną sondą dotknąć uziemienia (czyli bolec w gniazdku) a drugą dać do wody. Jeżeli pokaże coś to bym grzałki nie używał. Płynący prąd nie będzie duży, bo woda nie przewodzi zbyt dobrze, ale zawsze to jakieś potencjalne niebezpieczeństwo jest.
Bardzo niebezpieczne twierdzenie . Woda akwariowa może mieć nawet 500ohm i w tych warunkach prąd szczytowy jest ok 10 x większy niż wartość zagrażająca zyciu .

Zwróć uwagę nawet na normy : napięcie bezpieczne w sprzyjającym środowisku to 48V lecz w środowisku wilgotnym to jest 24V.

Jak już taki eksperyment to neonówka (próbnik neonowy) ponieważ miernik (multimetr) może takie badanie wypaczyć
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: macieks »

Teorie można snuć a ja mam z życia przykład. Kiedyś miałem przebicie na grzałce takiej 1kW(Na szczęście nie było tam ryb), woda tylko lekko łaskotała. Pewnie co innego jakbym był uziemiony więc lepiej założyć buty:)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: chemik4 »

Zakładając 230V to przy 500 Ohmach da ok 460mA a to już 23x więcej niż wyzwolenie różnicówki (zazwyczaj 20-30mA). Dlatego pisałem o niedotykaniu tego ręką. A nieduży prąd to pojęcie względne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: goldi_ »

Trochę nie tak ale pomijając szczegóły , zgodzimy sie że takie zabawy bywają niebezpieczne i jeśli już to robić to z najwyższą uwagą/ostrożnością.

ps.
niewiele zbiorników jest chroniona róznicówką zwłaszcza w starszych instalacjach . Trochę domów swego czasu odwiedzałem i w pokojach gniazda zwykle nie były chronione .
Zresztą mnie kopie wiekszość akwariów a innych nie rusza to - jakaś nadwrażliwość mam to i pewnie przewrażliwienie w sferze psychicznej też się zainstalowało .
Na zimne dmuchaj
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: chemik4 »

Tak przy temacie zabezpieczenia akwarium, widziałem dawno temu w jakimś niemieckim piśmie akwarystycznym listwę zasilającą dedykowaną do akwarium z wbudowaną różnicówką i uziemioną sondą z nierdzewki zanurzaną w zbiorniku. Ciekawa rzecz ale nigdy tego w sklepie nie widziałem.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Grzałka Sery i czy to może być wada produkcyjna?

Post autor: goldi_ »

O! I to powinno być standardem
ODPOWIEDZ