Akwarium ze Skalrami luzno inspirowane BW i terenami zalewowymi.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
willy
Posty: 12
Rejestracja: 23 kwie 2018 21:04

Akwarium ze Skalrami luzno inspirowane BW i terenami zalewowymi.

Post autor: willy »

Witam.
Udało mi się kupić w cenie uzywanego filtru kubelkowego kompletne (Filtr kubelkowy, grzałka, pokrywa, 2 rodzaje oświetlenia, cyrkulatory, korzenie, skaly ...) ale bardzo zaniedbane roczne akwarium 240L (120x50x40).
Wczoraj po kilku godzinach moczenia w kwasie udalo mi sie uruchomic filtr, jest sprawny wiec moge przystapic do planowania.
Moje aktualne akwarium wieje nuda, nie bylo w nim nic ambitnego wiec czas na cos nowego.

Cel.
Kwasna, miekka (RO), ciemna ale klarowna woda, 26°C sporo roslinnosci, galezie, liscie itd.

Rybki: Skalary i cos do towarzystwa.

Rosliny: kryptokoryna, mech javajski, moze zabienica, anubias (albo oba).

Prefiltr gabkowy w akwarium.

Filtr.
Wkład był calkowicie zalepiony osadami wapniowymi. Wszystko wyrzuciłem. Chce go napełnic torfem i keramzytem.
Moge wypelnic przestrzen miedzy keramzytem torfem, czy lepiej jako osobna warstwa?
Dla uzyskania klarownosci ewentualnie jakas dodatkowa warstwa waty filtracyjnej lub cos podobnego.

Deszczownica.

Podloze: nie mam pojecia. Ale myslalem o torfie, ewentualnie przykryty siatka(sprawdza sie do czasu potrzeby wyjecia rosliny) i na to cienka warstwa zwirku i piasek/drobny zwirek na wierzch.

1.) Trzyma sie to kupy i ma sens?

2.) Woda nie bedzie za kwasna od Torfu? Tu mam najwieksze watpliwosci, nigdzie nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi a eksperymentalne dojscie do tego potrwa zdecydowanie za dlugo. Nigdy nie uzywalem wody z RO w akwarium. Jakiego pH mozna sie spodziewac?

3.) Jaki torf uzywac czy lepiej co innego?

4.) Co byscie polecili jako towarzystwo dla Skalarow w takim miejscu?

5.) Jak sie sprawuja tanie pH metry? Co ile tzreba je kalibrowac - bo nie wieze ze raz skalibrowany dziala wiecznie.

6.) Co jeszcze pominalem?

Dzieki i pozdrawaiam
w.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Akwarium ze Skalrami luzno inspirowane BW i terenami zalewowymi.

Post autor: chemik4 »

Cześć,
1- w jakie parametry konkretnie celujesz? Dla skalarów dałbym pH w okolicy 6-6,5 a twardość 5-8*n i KH tak do 2*n. Torf ogólnie jest OK, ale raczej nie jako wkład do filtra kubełkowego, dość szybko się wyczerpie (~miesiąc) i tym samym będziesz często musiał otwierać filtr. Lepiej wypełnij go całkowicie keramzytem czy inną ceramiką a na jego wlot daj prefiltr z dużej gąbki o średnich porach. Gąbkę wyczyścisz co tydzień lub dwa a sam kubełek może pracować nieruszany nawet rok.
Uwaga do keramzytu, czasami podnosi twardość wody (miałem taki), ale efekt ustąpił jakoś w ciągu miesiąca czy dwóch.

2- ciężko powiedzieć, zależy od torfu. Jeden zakwasza mocno, inny słabiej, musisz potestować. pH zawsze ustawiałem jakimś kwasem (siarkowy(VI), ortofosforowy(V) )a torf to tylko było źródło garbników.

3- jako źródło garbników to dobrze się spisuje - można go dać do jakiegoś woreczka i niech wisi w akwarium, łatwo go wtedy wyjąć i wymienić. Dobre są te szyszki olchy, liści dębu, buku, kawałki kory dębowej, wszelkie gałęzie i korzenie drzew liściastych (dąb, buk, wierzba)

4- dorosłe neony czerwone, bystrzyki, żałobniczki, ogólnie niemałe ryby ławicowe z Amazonii

5- miałem pH-metr z sondą za ok 200zł, posłużył mi ~3 lata, wystarczy skalibrować raz na pół roku. Takie służące w przemyśle kalibrowałem co miesiąc, ale one pracowały codziennie w ściekach o pH od 0,5 do 12-13.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium ze Skalrami luzno inspirowane BW i terenami zalewowymi.

Post autor: goldi_ »

ad 2
Nie znajdziesz bo to zależy i od torfu i od wody- im twardsza tym słabiej działa torf. Jak bedziesz miał czystą RO to bez trudu zejdziesz w okolicę 4,5
chemik4 dobrze mówi z tym kwasem .
ad.3
Ja używałem do spreparowanej wody (pH i KH ) gotowe garbinki tetry - toru mind czy jakoś tak . Nie powodowało mi to zmiany parametrów wody i dolewałem tego tyle aby uzyskać odpowiedni kolor wody .
ad.4
W czarnych wodach neony są przepiękne . Jeśli chcesz coś ambitniejszego i nie ograniczysz się do skalarów marki skalar z osiedlowego sklepu to może neon simulans . Wtedy twardość max KH1 GH 2-3 a pH w okolicach 5
ad.5
mierniki z ali za 30-40zł to raczej badziew i jak już sie bawić zamierzasz kwasami to odradzam . Jeśli ok 200zł jest dla Ciebie tani to j.w lecz napawdę tanie to szkoda kasy, ryb i nerwów ( może nie w tej kolejności)
ODPOWIEDZ