Choroba neonowa?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
SmoQ1988
Posty: 2
Rejestracja: 19 cze 2023 14:22

Choroba neonowa?

Post autor: SmoQ1988 »

Jestem początkującym akwarysta.

Start akwarium zrobiłem w listopadzie 2022, do tej pory oprócz glonów nitkowatych, które nawiedziły w kwietniu moje akwarium nie miałem żadnych problemów.

Dzisiaj zauważyłem, że jeden z Neonów wyblakł (czerwony pasek), przestał jeść i tylna płetwa "ucieka" do góry. Neonek nie chowa się w roślinach, przebywa w grupie, ale jego wygląd trochę niepokoi.

Co mam teraz zrobić?
Czy to jest tak zwana choroba neonowa? Czy jakiś fizyczny uraz, bo mógł ją np. uszkodzić szalejący w akwarium Kirysek sterbay?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Choroba neonowa?

Post autor: MYF19 »

Niestety to może być "choroba neonowa"
1. Izolacja wszystkich ryb mających jakieś objawy - Generalnie to są to ryby do uśpienia :( - nie do wyleczenia.
- Gdy to tylko pojedynczy przypadek można próbować lać środki na pierwotniaki - ale nie ma żadnych gwarancji, że to coś da :cry:
2. W przypadkach gdy zarażeniu ulegają inne ryby - to niestety cała zawartość akwarium jest do wywalenia :( - a szkło do dezynfekcji środkami do zwalczania sporów.
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Choroba neonowa?

Post autor: BARA »

Jakie masz parametry wody w akwarium? Większość chorób ryb akwariowych (poza urazami mechanicznymi) bierze się poprzez osłabienie ryb ze względu na niewłaściwe warunki hodowli.
W tym przypadku może to być za ciepła, za twarda i zbyt zasadowa woda. Może to być również po prostu uraz mechaniczny i zakażenie grzybicą. Ale równie dobrze może to być choroba neonowa. Radzę uśmiercić humanitarnie chora sztukę (zamrozić w kubeczku wody) a resztę ryb uważnie obserwować. Można oddać do akwarium jakiś dobry odkażacz do wody firmy Zoolek (np. Trypaflavin) lub SERA (np. Omniforte).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
SmoQ1988
Posty: 2
Rejestracja: 19 cze 2023 14:22

Re: Choroba neonowa?

Post autor: SmoQ1988 »

Wydaje mi się, że uśmiercenie nie będzie konieczne, bo chyba padła. Mówię chyba, bo siedzę właśnie przed akwarium 20 minut i nigdzie nie mogę jej namierzyć.

Temperatura fakt trochę za ciepło 27-28C
pH 7,5
GH 11
KH 6

Dziękuje za polecenie tych preparatów, jutro o nich poczytam i kupię.

Wracam do szukania.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Choroba neonowa?

Post autor: BARA »

Dla neonów Innesa masz za twardą, zbyt zasadową i za ciepłą wodę. Ten gatunek jest chłodnolubny i wymaga wody miękkiej i kwaśnej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Choroba neonowa?

Post autor: MYF19 »

Tak na przyszłość - nie dopuszczaj aby ryba z podejrzeniem poważnej choroby padła Ci w Akwarium. Bo wszystkie inne ryby, które ją skubały po zgonie zjadły też pasożyty, zarodniki, wirusy czy bakterie, grzyby czy inne cholerstwo. Czyli są potencjalnie zarażone :(
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Choroba neonowa?

Post autor: chemik4 »

Znajomy mi podesłał o chorobie neonowej:
Wprost zdumiewający środek przeciwko chorobie neonowej podał do wiadomości jeden z niemieckich akwarystów, dr Schubert. Odkrycie było przypadkowe. Otóż jeden z akwarystów obłożył dno swego akwarium w którym hodował ryby dotknięte chorobą neonową, włóknem kokosowym. Okazało się, że choroba nie tylko przestała się rozwijać, ale chore osobniki zostały wyleczone. Dr Schubert powtórzył eksperyment i osiągnął ten sam efekt.
Stwierdził on przy okazji, że działanie włókna kokosowego nie polega na żadnych jego właściwościach chemicznych lecz wynika po prostu ze sposobu życia i rozmnażania się pasożytów powodujących chorobę neonową. Przez wyścielenie dna akwarium włóknem kokosowym spory spadające na dno nie są rybom dostępne i w ten sposób nie mogąc trafić do ich organizmów giną.
Ten sam efekt można uzyskać, jeśli wyłoży się dno akwarium włóknistym mchem jawajskim, a nawet siateczką ze sztucznego włókna (np. perlon lub nylon). Chodzi po prostu o to, aby rybom uniemożliwić zbieranie pasożytów z dna akwarium.
Ważne przy tej kuracji jest aby woda w dolnych partiach akwarium nie została wzburzona, bo wtedy pasożyty mogą zostać uniesione ponad włókninę
Źródło TUTAJ
a ogólnie tekst pochodzi z magazynu "Akwarium" nr 3 z 1988 roku.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ