[60l] ogolne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Annamaria93
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2023 7:49

[60l] ogolne

Post autor: Annamaria93 »

Witam. Akwarium 60l. Filtr wewnetrzny 300l/h. Podloze zwirek naturalny.
Parametry wody
pH 7.6
KH 6
GH 7
NO3 15
NO2 0,025 (z tym walczymy ale to osobny temat)
Temperatura 26 stopni
Pan w sklepie dobral nam rybki 3 molinezje (samiec i 2 samiczki) wpadla tez jedna malutka czyli w sumie 4 i 6 neonow czerwonych. I tak teraz juz wiem ze neony u nas nie powinny sie znalezc.w miedzy czasie jedna molinezja urodzila poki co mamy 4 malutkie. W dodatku prawdopodobnie akwarium bylo niedojrzale i teraz wlacze ze skutkami. Tylko 1 neon przezyl. I teraz mam pytanie na przyszlosc. Zal mi tego neonka i nie wiem co z nim zrobic. Nie mam gdzie oddac. Z jednej strony to ryba stadna i nie powinien byc sam ale z drugiej dokupywac kolejne kiedy wiem ze nie powinny u nas byc?
I tak z ciekawosci macie jakies propozycje obsady do tych molinezji?
Wolalabym juz sie nie zdawac na doradce w sklepie. Widzialam tam taka ogromna niebieska krewetke bardzo mi sie spodobala. Cos kolo 8 cm Wie ktos czy krewetki i molinezje moga zyc razem?
Załączniki
20231004_115118_Easy-Resize.com.jpg
20231004_115118_Easy-Resize.com.jpg (565.04 KiB) Przejrzano 1310 razy
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [60l] ogolne

Post autor: goldi_ »

2 samice + samiec w 60L ? Zamiast martwić sie tym neonkiem zastanów sie co zrobić z kolejnymi molinezjami które niechybnie się pojawią
Annamaria93
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2023 7:49

Re: [60l] ogolne

Post autor: Annamaria93 »

Dziekuje za odpowiedz. Powoli trace wiare w ludzi chyba faktycznie liczy sie juz tylko pieniadz. Rozumiem ze akwarium za male dla molinezji? Oczywiscie sa juz mlode. 4 sztuki.
Kurcze proszac o pomoc w doborze obsady mielismy tylko jedno wymaganie zeby rybki pasowaly do naszego akwarium i dobrze sie tam czuly. Nic wiecej. Pan od razu ze 3 molinezje i 6 neonkow bedzie idealnie. A za tydzien przyjsc po kolejne rybki.
Jakies pomysly co z tym teraz zrobic? Wiem ze sklep nie przyjmie spowrotem, mlodych tez nie no a przeciez ich nie zabije. Pan cos wspominal ze populacja molinezji sama sie wyreguluje i jak cos da nam rybki ktore sie tym zajma. Ale juz mu chyba w ogole nie ufam..
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [60l] ogolne

Post autor: goldi_ »

populacja molinezji sama się wyreguluje jeśli razem z nimi będzie pływał jakiś drapieżnik który na bieżąco będzie eksterminował młode .
Molinezje to dość spore ryby i moim (nie tylko chyba ) zdaniem 60l to "kawalerka" .
W dodatku połaczenie molinezji które lubią wodę zasadową z neonkami które wymagają wody kwaśnej i miękkiej to naprawdę zły pomysł.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [60l] ogolne

Post autor: BARA »

Zgadzam się z goldi, że dla molinezji 60l to jest stanowczo za mało. Te ryby maja bardzo intensywną przemianę materii i bardzo szybko brudzą wodę wydalinami - konieczne będą częste podmiany wody i wydajna filtracja. Nie zapominaj o odmulaniu podłoża. Podawaj im pokarm w dużej mierze roślinny.
Neony do oddania, bo mają kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody niż molinezje - to już wiesz.

Na razie nie dokupuj kolejnych ryb, oddaj neony, poczekaj miesiąc lub dwa aż akwarium w pełni dojrzeje. Wtedy pomyśl o uzupełnieniu obsady albo zrezygnuj z molinezji i zastanów się nad całkowicie nowym towarzystwem, zależnym od warunków panujących w zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Annamaria93
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2023 7:49

Re: [60l] ogolne

Post autor: Annamaria93 »

BARA pisze: 12 paź 2023 10:29 Zgadzam się z goldi, że dla molinezji 60l to jest stanowczo za mało. Te ryby maja bardzo intensywną przemianę materii i bardzo szybko brudzą wodę wydalinami - konieczne będą częste podmiany wody i wydajna filtracja. Nie zapominaj o odmulaniu podłoża. Podawaj im pokarm w dużej mierze roślinny.
Neony do oddania, bo mają kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody niż molinezje - to już wiesz.

Na razie nie dokupuj kolejnych ryb, oddaj neony, poczekaj miesiąc lub dwa aż akwarium w pełni dojrzeje. Wtedy pomyśl o uzupełnieniu obsady albo zrezygnuj z molinezji i zastanów się nad całkowicie nowym towarzystwem, zależnym od warunków panujących w zbiorniku.
Dziekuej za porady. Sluchajac rad w sklepie doprowadzilismy do katastrofy. Parametry byly straszne, rybki sie truly i umieraly. Kazano nam lac duzo chemi ktora tylko pogarszala sprawe. Zdecydowalismy sie na restart zbiornika. Kupilam nowy filtr sera 450, wszystko w akwarium zostalo wyparzone i przygotowane od nowa. Rybki ktore przezyly ( 1 molinezja i 2 mlode molinezje, 2 neonki i 2 slimaki helena) plywaja obecnie w wiadrze budowlanym 15l, wlozylam im tam stary filtr 300 i grzalke, wymieniam wode ok 6l dwa razy dziennie i szukam im nowego domu. Zostawic planuje z tego tylko te 2 slimaki.
Moze macie propozycje jakiej obsady ktora czula by sie u nas dobrze? Fajnie by bylo cos kolorowego, ale przede wszystkim zeby te rybki czuly sie tam dobrze. Dodaje zdjecie jak teraz wyglada akwarium moze jakies jeszcze sugestie vo by zmienic, dodac? Mam jejszcze 2 duze rosliny ktore maja powrocic do akwarium ale narazie wlozylam je rybkom do wiadra i zaczepilam o filtr zeby mialy tam cokolwiek do ukrycia sie i odpoczynku

Edit: a co myslicie o kolorowych danio? W internecie znajduje informacje ze do 60l i naszego pH pasuja i to 8-10 sztuk. Cos duzo mi sie to wydaje do takiego akwarium dlatego chetnie islysze wasze opinie
Załączniki
20231016_083239.jpg
20231016_083239.jpg (996 KiB) Przejrzano 945 razy
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [60l] ogolne

Post autor: BARA »

Ten grys użyty za podłoże może podnosić pH wody. Chyba, że to nie grys a piasek. Na zdjęciu nie bardzo to widać. W jałowym podłożu rośliny mogą mieć problem z rośnięciem, daj im chociaż kulki gliniano-torfowe pod korzenie.

Jak akwarium wygląda obecnie? Jakie są parametry wody po dojrzeniu zbiornika?

Pomyśl nad zmienniakiem plamistym (platka). Same samce oczywiście, żeby nie doprowadzić do przerybienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ