Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: butlonosek »

Witam

Przepraszam z góry że założyłem kolejny temat o oświetleniu. No bo mam tą nieszczęsną belke chichirosa 50 watt LED. Mam 112 litrowe akwarium, mocno roślinne. Ale nie mam instalacji CO2. W związku z tym czy oświetlenie 50 watt led nie jest stanowczo za dużo? Moge próbować ustawić mniejszą moc w apce. Może powinno być jakieś powiedzmy 30 watt??? Ile sugerujecie?
Pozdrawiam

butlonosek
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: macieks »

Mogę powiedzieć tylko jak to jest u mnie. Mam 50 Wat w ledach na 243 litry i mało wymagające rośliny rosną świetnie, też bez CO2.
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: butlonosek »

No tak ale ty masz dwa razy większe akwarium. To spora różnica.
Pozdrawiam

butlonosek
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: macieks »

No o to właśnie chodzi.
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: butlonosek »

Po jakimś miesiącu użytkowania moge się wypowiedzieć co do tej belki Chichiros WRGB II slim 50 watt.

Najpierw dobre rzeczy.

- Bardzo ładne(jak się ustawi w apce w smartfonie) i bardzo jasne może dawać światło
-dobra jakość wykonania
-sterowanie apką przez smartfon

Teraz złe rzeczy.

-co do tej apki, po prostu koszmar, udało mi się jakoś zmusić do współpracy z belką, ale nie pamięta ustawień, ustawienia można zapisać ale nie da się ich odczytać bo apka ich po prostu nie widzi
-belka jest na bardzo wysokich podpórkach a to powoduje że jasne bardzo światło może po prostu razić w oczy
-cena, za te 600 zł to przede wszystkim apka powinna śmigać a jest kaszana i to nie jest tylko mój problem, wiele osób tak ma

Jak bym wiedział że są takie jaja ze sterowaniem to bym tego nie kupił.
Pozdrawiam

butlonosek
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: MYF19 »

Sorki ale do tego oświetlenia to podchodzicie jakoś od d... strony. Powiedzmy, że w aqua symulujemy polską rzekę to moce oświetlenia zgodnie z dostępnymi danymi dla Polski:
1. Natężenie promieniowania słonecznego wynosi średnio 1000 kWh/m2/rok, w zależności od regionu mieści się w przedziale 900 – 1100 kWh/m2/rok.
2. 77% promieniowania słonecznego przypada na półrocze letnie (od kwietnia do września).
3. W ciągu roku jest 1600 godzin słonecznych.
4. Średnia dzienna suma natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku wynosi 2,7 kWh/m2 (w półroczu letnim wynosi 4,2 kWh/m2)
5. Wielkość promieniowania w zależności od zachmurzenia wynosi: w słoneczny letni dzień - 1000 W/m2, przy małym zachmurzeniu – 700 W/m2, przy pełnym zachmurzeniu – 50 W/m2.

I do takich danych powinniśmy moim zdaniem obliczać zapotrzebowanie na moc oświetlenia - oczywiście każde środowisko (np: tropiki) ma zupełnie inne wartości :) no i jeszcze trzeba dobrać odpowiednie spektrum (częstotliwość fali świetlnej).
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: goldi_ »

Czy od d. strony to nie wiem ale :
- zwykle w naszych akwariach są rośliny wyjątkowo nietypowe jak dla naszego regionu ( w naturze)
- bardzo często w naszych akwariach rosną roslinki którte w naturzę są bagienne i czasowo zalewane lub często wystają nad powierzchnie . Często rośliny te w swoim naturalnym środowisku są mało atrakcyjne
-spektrum światłą słonecznego jest odmienne od tego czego używamy w akwariach . W naturze bardzo niewielka część energii jest wykorzystywana przez rośliny a cżęść tego widma wręcz roślinom szkodzi .
W warunkach akwariowych chodzi aby maksymalną część dostarczonej energii wykorzystać bądź do fotosyntezy bądź do osiągnięcia efektów wizualnych a najlepiej aby uzyskać przyzwoity kompromis .

Z tego względu uważam że dane dla PV są średnio przydatne dla akwarystyki
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: butlonosek »

MYF19 pisze: 24 paź 2023 16:15 Sorki ale do tego oświetlenia to podchodzicie jakoś od d... strony. Powiedzmy, że w aqua symulujemy polską rzekę to moce oświetlenia zgodnie z dostępnymi danymi dla Polski:
1. Natężenie promieniowania słonecznego wynosi średnio 1000 kWh/m2/rok, w zależności od regionu mieści się w przedziale 900 – 1100 kWh/m2/rok.
2. 77% promieniowania słonecznego przypada na półrocze letnie (od kwietnia do września).
3. W ciągu roku jest 1600 godzin słonecznych.
4. Średnia dzienna suma natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku wynosi 2,7 kWh/m2 (w półroczu letnim wynosi 4,2 kWh/m2)
5. Wielkość promieniowania w zależności od zachmurzenia wynosi: w słoneczny letni dzień - 1000 W/m2, przy małym zachmurzeniu – 700 W/m2, przy pełnym zachmurzeniu – 50 W/m2.

I do takich danych powinniśmy moim zdaniem obliczać zapotrzebowanie na moc oświetlenia - oczywiście każde środowisko (np: tropiki) ma zupełnie inne wartości :) no i jeszcze trzeba dobrać odpowiednie spektrum (częstotliwość fali świetlnej).
No to już są dane z wyższej półki. Ja jako laik nie mam o nich pojęcia. Może kiedyś jak wejde na wyższy poziom akwarystyki.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy oświetlenie 50 watt LED nie jest za dużo?

Post autor: Neurochirurg »

butlonosek pisze: 22 paź 2023 16:11 Teraz złe rzeczy.

-co do tej apki, po prostu koszmar, udało mi się jakoś zmusić do współpracy z belką, ale nie pamięta ustawień, ustawienia można zapisać ale nie da się ich odczytać bo apka ich po prostu nie widzi
-belka jest na bardzo wysokich podpórkach a to powoduje że jasne bardzo światło może po prostu razić w oczy
-cena, za te 600 zł to przede wszystkim apka powinna śmigać a jest kaszana i to nie jest tylko mój problem, wiele osób tak ma

Jak bym wiedział że są takie jaja ze sterowaniem to bym tego nie kupił.
Zobacz sobie na taki sterownik. Ja go używam z powodzeniem od kilku lat do Chihirosa. Ustawiasz raz, bez żadnej aplikacji. Testowałem różne - to analogowe rozwiązanie jest najlepsze i niedrogie:

https://pl.aliexpress.com/item/32993130 ... UXaulF5I9E
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ