Jak tu dołożyć światła?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Jak tu dołożyć światła?

Post autor: Adammolo »

Witam. W moim akwarium mam 120l mam dwie świetlówki t8 18w i wydaje mi się że jest to zdecydowanie za mało. Rośliny rosły prawie niezauważalnie, lub marniały przez 10 miesięcy, oprócz anubiasa który słabo, ale rósł. Chciałbym dokupić jakieś dodatkowe oświetlenie najlepiej LED, lecz nie mam za bardzo miejsca aby wsadzić tam świetlówkę. W pokrywie przeszkadza korytko na statecznik. Czy są jakieś alternatywne rozwiązania aby to tam upchnąć do środka? Może mógłbym dołożyć jedną świetlówkę z przodu ale pozbawiło by mnie to możliwości karmienia ryb przez otwory w pokrywie. Pozdrawiam
https://m.fotosik.pl/zdjecie/b96fc97030b7110a
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Jak tu dołożyć światła?

Post autor: chemik4 »

Cześć,
możesz wywalić świetlówki a w ich miejsce dać "świetlówki" LED, przy mocy ok 9W dają ~800 lumenów. Jeżeli wywalisz jeszcze korytko z elektroniką, to zmieścisz 3 sztuki.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Re: Jak tu dołożyć światła?

Post autor: Adammolo »

chemik4 pisze: 01 gru 2023 17:36 Cześć,
możesz wywalić świetlówki a w ich miejsce dać "świetlówki" LED, przy mocy ok 9W dają ~800 lumenów. Jeżeli wywalisz jeszcze korytko z elektroniką, to zmieścisz 3 sztuki.
dzięki za odpowiedź. Tylko 3 świetlówki dadzą 27W, kiedy moje t8 mają razem 36W. Wiem że W ledów jest mocniejsze niz W w t8, lecz czy to nie wyjdzie na to samo? Pozdrawiam serdecznie.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak tu dołożyć światła?

Post autor: macieks »

Ledy są DUŻO bardziej wydajne, więc wyjdzie lepiej.
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Re: Jak tu dołożyć światła?

Post autor: Adammolo »

Finalnie znalazłem takie ledy na przyssawkę. Szału nie ma, ale mogą być
ODPOWIEDZ