Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Obywatel_MK
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2023 12:28

Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Post autor: Obywatel_MK »

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na tym forum.

Mam problem z glonami na roślinach i na podłożu, akwarium mam 160L, od ok. 2 miesięcy, to moje pierwsze akwarium w życiu, obsada to 27 ryb, brzanki i 6 szt. danio, filtr to Ultramax 1500.
Poniżej zdjęcia zjawiska i test wody ze zbiornika, to ten czarny nalot i brązowy na kamykach i prośba o pomoc.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Post autor: butlonosek »

To mi wygląda na okrzemki choć nie jestem pewien. Jakie masz oświetlenie? A co do tego testu paskowego od jbla co pokazujesz, to radze mierzyć testami kropelkowymi bo są one o wiele dokładniejsze. Bo sam kiedyś też używałem tych testów paskowych jbla i wiem sam z doświadczenia że cuda pokazują. Ich zaletą jest tylko cena, jeśli się nie myle jakieś 30 pare zł. Za testy kropelkowe wyjdzie ci w sumie dużo więcej ale masz o wiele większą pewność że test pokazuje prawdziwe wyniki. Polecam testy kropelkowe jbla i sery.
Pozdrawiam

butlonosek
Obywatel_MK
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2023 12:28

Re: Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Post autor: Obywatel_MK »

Mam taką pojedynczą belkę https://www.invital.pl/technika-akwarys ... -105cm-35w

A test kropelkowy to jaki mam kupić? Taki ma już wszystko? https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... h-po4.html

A może taki zestaw już by wystarczył? https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... dkiej.html
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Post autor: butlonosek »

Może odniose się najpierw do testów. Ta walizka za 160 pare zł na początek by wystarczyła. Najważniejsze że są to testy kropelkowe i dobrej firmy. Jak ci sie któryś z tych testów co masz w walizce skończy to dokupisz sobie refilla czyli uzupełnienie.(to się tyczy testów jbla bo sera chyba refillów nie produkuje). A co do światła ,mam też belke też sinkora, i te 35 W co masz wprawdzie szału nie robią ale na 160 L na mniej wymagające rośliny powinno wystarczyć. Chociaż ja mam 112 L i mam w tej chwili belke zamotowaną od aquaela 32 W.
Pozdrawiam

butlonosek
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Post autor: butlonosek »

Jeszcze co do tych testów. Przydałby się jeszcze testy na Po4, K i Fe a których ja patrzyłem nie ma w tej walizce za 169 zł.

---

I jeszcze co do tych glonów. Kup testy i zmierz wode. Może to nie wina oświetlenia tylko coś z parametrami wody nie tak. Zmierz przede wszystkim NO3 i Po4.
Pozdrawiam

butlonosek
Obywatel_MK
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2023 12:28

Re: Co to za glony i jak ich się pozbyć?

Post autor: Obywatel_MK »

OK, dzięki za rady, kupię w takim razie te testy i przedstawię tu wyniki.
ODPOWIEDZ