Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Witam.
Zakupiłem Mikro plus od Intermagu i chcę go wzbogacić dodatkowym żelazem. Sprzedawca oferował jedynie Fe 6% w płynie, które również kupiłem. Według jego przepisu do 470 ml wody ro trzeba dodać 10ml mikro i 22 ml żelaza.
Czy, jeśli chodzi o żelazo te proporcje są ok?
W internecie znalazłem informację, żeby dodać 3-5g Fe 13% więc 22ml żelaza 6%wydaje mi się dużo.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Zależy co chcesz osiągnąć i jakie masz warunki. Miesza sie Fe i micro w celu uzyskania oczekiwanego stosunku Fe/Mn.

ps
stosując 1:1 otrzymujesz realcje 10:1 (około)
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Przede wszystkim zależy mi, żeby ustalić odpowiednie proporcje żelaza do reszty mikro. Poziomy wyreguluję sobie dawkowaniem.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Optymalna zawartośc żelaza w mikro będzie rózna dla różnego pH oraz twardości (w pewnym zakresie to zbiezne ale nie do końca) Przyswajalność żelaza jest mozna powiedzieć odwrotna do pH zaś no mangan zostaje przyswajany lepiej wraz ze wzrostem pH . Inne pierwiastki w mikro również nie zachowują sie w relacjach zbiorowych (że tak to ujmę )
Stąd , jeśli masz kwaśną i miękką wodę możesz stosować mikro z małą zawartością FE (np gołe mikro ) ale jeśli masz wodę zasadową i z większą zawartością Ca powinieneś mikro wzbogacić żelazem .

Również oczekiwania odnośnie wybarwienia roślin będą powodem wzbogacenia mikro żelazem lub nie .

Stąd Twoje twierdzenie /założenie z ostatniej wypowiedzi jest logicznie wadliwe .

Stosując to mikro od dłuższego czasu i kierując sie radami z netu też mieszałem mikro i Fe ( w podanych wyżej proporcjach) . Teraz w swoim głownym akwarium leje czyste mikro plus ale ma Ca n poziomie 25ppm a pH na poziomie 6,2. Czyli moje postępowanie koresponduje z tym co napisałem wyżej

edit:
A jeszce zapomniałem wspomnieć o wpływie światła (jego widma) na rozpad chelatów żelaza . Otóż światło niebieskie powoduje przyspieszony rozpad chelatów żelaza . Wówczas żelazo uwolnione z chelatów jest wprawdzie nieco szybciej wchłaniene przez rośliny ale krótko . To czego nie skonsumują "przepada" zwykle lokując sie w podłożu . Tam , w odpowiednich warunkach moze następować wtórne chelatowanie (poza nasza kontrolą) niekoniecznie przyswajane przez rośliny ale przez glony ,owszem tak.
Światło poniżej 6500K (przyjmijmy) "szanuje" chelaty żelaza .
A wrażliwośc Chelatów manganu jest mało zależna od śwaitła
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Bardzo dziękuję za obszerną wypowiedź. Temat makro, wydaje mi się, że mam z grubsza ogarnięty. Mikro dopiero się uczę. Aktualne leję osobno azot, fosfor, potas, magnez i mikro z gotowej mieszanki. Mimo, że mierzę wszystkie niezbędne parametry i staram się je utrzymać na właściwym poziomie glony nie chcą odpuścić 😕 Pomyślałem, że spróbuję tak chwalonego mikro plus. Ca utrzymuję na poziomie 30-35, a pH 6,6. Światło to 3 belki led: 3200, 6500 i Glow (6500+klika czerwonych i niebieskich diod) zrobione według twoich podpowiedzi 🙂.
Jakbyś rozrobił mikro na takie warunki? Na jakim poziomie utrzymujesz żelazo w swoim głównym zbiorniku? Jaką wodę stosujesz?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Wcale nie rozrabiałbym .Piszesz wyżej że utrzymujesz na własciwym poziomie stężenia Hmm . Cóż to oznacza ?
Np Fe. Moim zdaniem to największa pułapka. Nie da sie w akwarium (moim zdaniem ) poprawnie zmierzyć ogólnie dostępnymi metodami stężenia tego pierwiastka . Z mojej poprzedniej wypowiedzi coś tam wynika w tym temacie .
Nie wiem co masz za glony ale w ujęciu statystycznym : zaniechałbym albo radykalnie ograniczył mikro a następnie skupił bym sie na relacji fosforu do azotu . Jeśli nie masz aktywnego podloża to nie balbym się fosforu . W przypadku aktywnego to raczej podmiany na miękka wodę .

Pamiętajmy że żelazo jak mangan zynk miedź rtęć to pierwiastki tzw metalę ciężkie i wprawdzie neizbędna dla funkcjonowania roślin ale też i trujące . Zjawisko zatrucia roślin metalami cięzkimi jest wbrew pozorom dośc powszechne choćby z powodu ułomności testów akwarystycznych . W większości akwariów roślinnych z którymi miałem do czynienia występował nadmiar mikro . Niedobór (o ile sobie jestem w stanie przypomnieć ) nie występował
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Ostatnio kupiłem gotowe mikro, którego skład, według producenta, wygląda następująco: N - 1,2%, So3 - 3,4%, B - 0,2%, Cu - 0,1%, Fe - 2%, Mn - 0,8% Mo - 0,05%, Zn - 0,3%
Zacząłem dawkowanie od 4 ml dziennie. Żelazo zaczęło spadać do 0. Rośliny się zatrzymały, zaczęły tracić kolory, a cześć zaczęła obumierać. Dopiero po zwiększeniu dawki do 9 ml/dzień, cześć roślin zaczęła rosnąć. Niechcąc jeszcze zwiększać dawki, w obawie o przedawkowanie dolałem do pozostałości mikro trochę żelaza i wygląda, że roślinom to pasuje.
Z tego co kojarzę mikro plus ma podobną zawartość żelaza, stąd pomysł na zwiększenie jego poziomu.
Jeśli zastosuję się do twojej rady i rozrobię 10ml mikro plus w 490ml ro, to od jakiej dawki należało by zacząć? Akwarium ma 200l.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Nie wiem czy jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi . W moim głównym akwarium zaprzestałem stosowania mikro i rosliny wyraźnie ruszyły a co najwazniejsze odzyskały kolory . A juz myślałem o restarcie .
Wygląda na to że doszło do zatrucia metalami ciężkimi i wreszcie skonsumowały nadmiar żelaza . W drugim moim akwarium sytuacja odwrotna - nie nawoziłem wcale i też jakby staciło na atrakcyjnośći . Niewielkie ilości mikro plus , jak sie wydaje , uzdrowiły sytuację .
Jak już wsześniej sugerowałem , ważne aby mikro było obecne w wodzie a na drugi plan schodzi jego stężenie . Niewielkie ale systematyczne porcyjki dozowane po zgaszeniu światła są właściwe . Tak wynika przynajmniej z moich doświadczeń. Z tych doświadczeń wynika również że metale cięźkie dość łatwo sie kumuluja w akwarium i po czasie robią bałagan zamiast wspierać fotosyntezę ją blokują . Zwłaszcza żelazo z fosforem blokuja sie wzajemnie stąd często mamy objawy nadmiaru azotu (np pylenie szyb i nitki) .
Pomiary Fe testami akwarystycznymi są (moim zdaniem) bezcelowe . Żelazo i tak jest zamknięte w chelatach i tego testy nie wykrywaja . A bez chelatów szybko się rozpada . Jak robiłem testy co godzinę i w dodatku na próbce surowej i podgrzanej w celu rozbicia chelatów to otrzymywałem wyniku z kosmosu . bez sensu .

Obecnie akwarium 380l brutto zasilam 1,5ml skoncenrowanego mikro plus co drugi dzień i zaczynam myśleć że to za dużo .
W akwarium 1500l stosowałem 2ml koncentratu mikro plus i 1 ml Fe co dziennie i przedawkowałem (chyba)
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Moim zdaniem dawkowanie mikro zależy od tego, jaką wodę stosujemy w akwarium. Lejąc kranówkę dostarczamy mikro wraz z wodą. Inaczej jest, gdy stosujemy ro.
Rośliny w zależności od gatunku, różnie reagują na niedobory/namiary składników pokarmowych. Dodatkowo mogą reagować bardzo podobnie na niewłaściwe stężenie różnych składników.
Piszesz o niedobrze i nadmiarze mikro. Skoro testy się nie sprawdzają, jak to ustalasz?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Domyślam sie na podstawie obserwacji . Co nieco w tej kwestii wyżej napisałem . Owszem, moge sie mylić lecz jak inaczej wytłumaczyć odżycie roślin po zredukowaniu mikro?
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Drugi tydzień dawkuję mikro rozrobione: 2 ml intermag + 1ml żelaza na 100ml ro w dawkach dziennych 10ml. Rośliny zaczęły rosnąć a glony odpuszczają. Niestety rośliny czerwone są słabo wybawione. Czy warto dorzucić więcej żelaza?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem nie . Przeanalizowałbym fosfor i azot. Zmniejszenie azotu zwykle powoduje rozjaśnienie (czyt. wybarwienie) roślin
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Testy zoolek pokazują NO3 - 10, a Po4 - 5 - tu nie wiem o co chodzi. Od jakiegoś czasu mam takie wyniki mimo, że nie dawkuję fosforu. Chyba coś nie tak z tym testem, bo sinic brak.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: goldi_ »

Jak masz duży fosfor to żadne żelazo nie pomoże na wybarwienie . Blokada.
Może być że z testami co nie halo ale jakoś nie bardzo chce mi wierzyć w aż takie błędy .

A nie stosowałeś jakiś buforów do pH?
AndrzejM123
Posty: 32
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Re: Jak rozrobić Mikro plus i żelazo 6%

Post autor: AndrzejM123 »

Buforów nie stosuję. Zauważyłem, że na szybach pojawiły się zielnice punktowe. Rozumiem, że na razie powinienem odstawić mikro, a na przyszłość zredukować dawkę?
ODPOWIEDZ