Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Post autor: wojtalkow »

Witam, obecnie mam akwarium 40l z obsadą: (oryginalny temat: http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=28067)
- Neon Inessa 10 sztuk
- Otosek Przyujściowy 6 sztuk
- Kirysek Karłowaty 6 sztuk
Wszystkie rybki mają się znakomicie, rosną jak na drożdżach, zero chorób, zero agresji.
Postanowiłem zakupić akwarium 200l o wymiarach 100 x 40 x 50 (szer. 40, wysokość 50 cm - takie mam miejsce, większe na razie nie wejdzie, docelowo, za maksymalnie około rok wjedzie akwarium 150 x 50 x 60, po remoncie salonu a 200l będzie jako drugie akwarium). Za filtrację będzie odpowiadał wypchany po brzegi w ceramikę i gąbkę Ultramax 1500, więc będzie ogromna nadfiltracja (9,1l mediów filtracyjnych), oświetlenie będzie ręcznej roboty na diodach power led. Jeśli chodzi o wodę, to przeszedłem na RO + mineralizacja, więc osiągam dokładnie to co mi jest potrzebne. W akwarium podawane jest CO2 z butli, rośliny rosną jak szalone.
Chciałbym uzupełnić obsadę, jako, że będzie to 200l i mam Amerykę południową to w tym biotopie bym pozostał.
Wstępnie myślałem by uzupełnić to co mam do ilości:
- Neon Inessa 20 sztuk (+10 sztuk)
- Otosek przyujściowy 10 sztuk (+4 sztuki)
- Kirysek Karłowaty 10 sztuk (+4 sztuki)

Do tego chciałem dorzucić:
- Kiryska pstrego - 10 sztuk
- Glonojad albinos weloniasty 4 sztuki

I do tego parę jakiś pielęgnic (kolejność w jakiej mi się podobają): Pielęgnicę Mekkę, Akarę błękitną, Pielęgniczkę Kakadu, powinny pasować biotopowo, najbardziej podoba mi się Pielęgnica niebieskołuska, która jest trochę za duża na ten zbiornik, ale za rok by wskoczyła do 450l, problem jest taki, że jest agresywna i może zjeść mi resztę ryb, więc ją odrzuciłem wstępnie. Ogólnie jaką pielęgnicę mogę wrzucić do takiego akwarium z taką obsadą by ryzyko pożarcia było minimalne? Jeśli jednak żadna pielęgnica nie podejdzie, to mogę sprzedać najmniejsze ryby np. kiryski karłowate.

Wiem, że jest tego trochę dużo jak na akwarium 200l, ale ryby tam posiedzą maks. 1 rok i przeskoczą do akwarium 450l.
conisl
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2023 16:49

Re: Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Post autor: conisl »

Masz akwarium 200l i chcesz wstawiś450l. Uważaj, żeby nie przeciążyć stropu w Twoim budynku. Prawo budowlane mówi o dopuszczalnym nacisku 150kg/m2. Są budynki gdzie podobno można więcej, ale lepiej żebyś zapytał ile można w Twoim przypadku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Post autor: wojtass9 »

Pielęgnica meeka a nie mekka i ona nie pasuje biotopowo, niebieskoluska też nie pasuje ,tutaj raczej pielęgniczki a nie pielęgnice .
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Post autor: wojtalkow »

Witam, o strop się nie martwię, bo sobie jak coś to nawet sam przeliczę czy przeniesie obciążenia - to mój zawód wyuczony. Odnośnie reszty - czy nie będzie zupy rybnej i w takim razie co większego ładnego mogę dorzucić do akwarium? Wszystkie pielęgnice odpadają? Może coś polecicie - mega mi się podoba niebieskołuska i jakby dobrać coś takiego ale mniejszego - to byłoby też w porządku (chciałbym jedną fajną parkę, a reszta w formie wypełnienia).
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Post autor: wojtalkow »

Witam, akwarium już założone, dojrzewa. Akwa 200l 100 x 40 (szer) x 50 (wys) opti. Oświetlenie Happet RGB 90W, filtr to Ultramax 2000 z redukcją na węże 16, 2 koszyki gąbka średnia i gęsta, 3 kosze po 1,9 litra biologia (siporax, bioceramax 1600 i matrix) na wyloty założone neo flow m ze skimmerem - powiem, że taki set jest idealny bez tłumika - dmucha w sam raz na takie akwarium, roślinki lekko się kołyszą. pH obecnie mam w 6,2, GH 7, KH2, temperatura 24 stopnie. Docelowo mocno porośnięte na 65% powierzchni, pozostała to skała + wyspa z piasku dla kirysów.
Obecna obsada starego akwarium, która czeka aż duże dojrzeje (40l):
- Neon Inessa 10 sztuk
- Otosek Przyujściowy 6 sztuk
- Kirysek Karłowaty 11 sztuk 6 dorosłych i doczekałem się conajmniej 5 młodych ;).

Zamierzam je uzupełnić o:
- kolejne 10 Neonków by było 20
- Otoska przyujściowego 4 sztuki by było 10
- Kirysków będzie ile było czyli 11 sztuk
- Kiryska pstrego 10 sztuk
- Glonojada albinosa weloniastego 4 sztuki
I do tego planowałem wrzucić parę Gurami Dwuplamistego jako jedyną większą rybę.

Na 99% w ciągu roku zakupione będzie akwarium 450l i tam się przeniesie ekipa docelowo, 200l zostanie jako drugie.
Czy Gurami będzie pasować do tego i nie zje nikogo? Ewentualnie jaką inną większą >10 cm - parę ryb mógłbym wrzucić do tej ekipy - typ i kolor ryby jaki mi się bardzo podoba to pielęgnica niebieskołuska, ale wiem, że by zjadła resztę i akwa trochę małe..
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzniea, awkarium 200l, 100 x 40 x 50

Post autor: wojtalkow »

Akwarium założone, dziękuję za pomoc. Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ