Używany filtr - przygotowanie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Używany filtr - przygotowanie

Post autor: akwamaniak99 »

Cześć wszystkim,
kilka dni temu kupiłem używany filtr Ikola 600. Teraz pytanie jak go przygotować, by nie przenieść czegoś niechcianego do akwarium. Czy może ktoś ma jakieś patenty na to? Planuje załadować wszystkie gąbki jakie do niego są i przez jakiś czas przepuszczać przez niego wodę z Rivanolem, a potem przepłukać to przepuszczając wodę z mojego akwarium. Czy to dobry pomysł?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Używany filtr - przygotowanie

Post autor: goldi_ »

Rivanol to dość słaby środek i musiałbyś zrobić niezłe stężenie . Ja , jeżeli używam rivanolu , stosuję 0,5% roztwór .
Jeżeli potrzebuję prawdziwego odkażacza , stosuję virkon . Niezłą skuteczność wykazuje również aldehyd glutarowy .

Virkon jest silnie bakteriobójczy lecz zupełnie obojętny na np plastiki gumę silikony itp .

Alternatywnymi środkami (ale nie tak skutecznymi jak virkon) może być nadmanganian potasu lub siarczan miedzi . Wobec ich niskiej ceny można sobie pozwolić na duże stężenie a potem po prostu to zutylizować
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Używany filtr - przygotowanie

Post autor: akwamaniak99 »

Ten virkon jak powchodzi w gąbki i go potem źle wypłucze, to chyba może i ryby wyeliminować?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Używany filtr - przygotowanie

Post autor: goldi_ »

Kazdy z preparatów (również) rivanol wymaga dokładnego wypłukania .
Kiedyś przywlokłem sobie pistoforozę - wszystko virkonem robiłem ale wszystkie media oraz podłoża po prostu wymieniłem . Sądze że z gabek da sie wypłukać.

Oczywiście możesz założyć że najgorszej zarazy nie było i jakieś środki łągodne możesz zastosować - ryzyk fizyk
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Używany filtr - przygotowanie

Post autor: akwamaniak99 »

goldi_ pisze: 20 gru 2023 21:37 Oczywiście możesz założyć że najgorszej zarazy nie było i jakieś środki łągodne możesz zastosować - ryzyk fizyk
No ryzyk fizyk... coś muszę wykombinować, bo jest trochę ryb i żeby się na minę nie wpakować. A np. CMF, też gdzieś czytałem, że go stosują do dezynfekcji?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Używany filtr - przygotowanie

Post autor: goldi_ »

Tak, obiło mi sie o uszy że to stosowane bywa do dezynfekcji ale dla mnie to dość egzotyczny preparat. To co wymieniłem stosuje zawodowo do bioseparacji i wiem jak działa . Łatwiej mi do samochodu po któryś z tych środków niż szukać czegoś po sklepach
ODPOWIEDZ