Parametry wody (szczególnie pH)

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: akwamaniak99 »

Cześć, ma ktoś jakiś bezpieczny patent na obniżanie pH. Mam akwarium 375l. Parametry wody na dzień dzisiejszy (04.01.2024) to:
pH: 7.7;
GH: 10;
KH: 6;
K: 15
NO3: 10
po4: 0.8
Fe: 0.1
Chciałbym osiągnąć pH w granicach 6.8-65 ze względu na ryby (głównie chodzi o skalary) no i także rośliny. Wiem o torfie i szyszkach olchy, ale one dość słabo podobno to robią i co gorsze barwią wodę na słomkowy kolor. Filtr RO, jakiś kwas?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: macieks »

instalacja CO2 załatwiłaby sprawę. Kwasy odradzam , za dużo pierdzielenia się. Lub proponuje obniżenie KH do wartości bliskiej 0 wtedy pH nieco spadnie, może nawet do 6.8.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: DakotaSan »

Tez odradzam kwas
Jeżeli chodzi o rośliny ( czyli chcesz mieć te top de top ) to już tylko C02

Kwas to jak się znasz i nie masz budżetu i nie zależy ci na roślinach.

Koszt C02 to około 300 - 350 zl, jeżeli z komputerem to 500-600 zl
Bimbrownie odradzam, z wielu powodów, a jednym z nich jest Twój litraż
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: akwamaniak99 »

No fakt, kwas ryzyko. O pH, to bardziej pod kątem ryb mi chodzi, by poprawić.
Bimbrownię miałem, testowałem w 160 i była porażka.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: DakotaSan »

No nie masz wyjścia za bardzo.

- albo stale dolewać kwas - rozwiązanie najtańsze, ale dla mnie ( subiektywnie ) takie sobie.
- filtr RO - rozwiązanie w średniej cenie, ale przy Twoim litrażu, to chyba ze wodę masz za pól darmo.
- CO2 - rozwiązanie najdroższe ale o dużych możliwościach. W ostatnim poście trochę się pomyliłem.
Zestaw C02 to około 350 zl ale komputer to dodatkowe 400-600 zl.
- Jest jeszcze wymiana podłoża na aktywne, ale to równa się z restartem akwarium a czas działania takiego podłoża to może max 2 lata,
choć osobiście uważam, ze rok to maksymalnie, jeżeli chodzi o wymianę aktywną, bo o składniki odżywcze, to 2 lata może spokojnie dociągnąć.
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: akwamaniak99 »

Ok... tak myślałem trochę o tym CO2, ale w tym temacie nie mam doświadczenia. Szczególnie nie wiem, jak dobrać wielkość butli, by to jakoś nie trzeba było napełniać co trochę.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: goldi_ »

Wybierz taką butlę która sie zmieści w upatrzonym miejscu . Ja preferuję butle 6kg.
Te butle po prostu wymieniam zamiast napełniać . To jest tańsze . Małe butle wychodzą nieco drożej w eksploatacji . Wiele punków nalicza koszt nabicia + koszt gazu . Koszt nabicia 2kg i 6kg jest taki sam .

Butla 5 lub 6kg (takie same gabaryty) wymagają 80cm wysokości i ok 18cm szerokości z reduktorem .natomiast 2 i 2,5kg 45cmx 18.

U mnie koszt wymiany 6kg to 50zł natomiast nabicie 2kg (tych nie wymieniają ) to 35zł. Te ceny pewnie będą różne dla różnych miejsc
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: DakotaSan »

Noo tak. Racja.
Ja mam butle 2 kg i podobny do twojego litraż i powiem, ze tak średnio co 3-4 musze napełniam. pH mam w granicach 6,7 Koszt to około 39 zl
Mam tez wyłącznik, ze w nocy nie podaję miedzy 2 h 00 a 9 rano.
Skok pH mam w granicach 0.2 do 0.3
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: goldi_ »

DakotaSan pisze: 06 sty 2024 14:35 ...Mam tez wyłącznik, ze w nocy nie podaję miedzy 2 h 00 a 9 rano.
Skok pH mam w granicach 0.2 do 0.3
Z tego wynikałoby że powinieneś popracować nad godzinami otwarcia i zamknięcie zaworu. Fakt - trochę zabawy
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: DakotaSan »

Hej Goldi

Wytłumacz o co Ci chodzi...? Jak popracować nad godzinami otwierania i zamykania zaworu ?

1. Ogolnie to mam komputer pH wiec jest już ustawiony na pH pomiędzy 6.6 a 6.8
2. Dodatkowo mam wyłącznik w gniazdku, dokładnie od 12 w nocy do około 8 rano wyłącza, tak czy siak elektrozawór. (takie podwójne zabezpieczenie)

Wtedy mam tą różnicę od 0.2 do 0.3 maks na dobę. Ale to podobno dopuszczalne. Chyba lepsze niż przy gazowanie ....?

Jak byś to jeszcze inaczej zrobił?

Tak mogę podawać CO2 24/24 - ale w nocy się trochę boje, elektrozawór jest z kompletu i nie jest to żaden TOP de TOP ale chodzi już 3 lata.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: goldi_ »

Z Twojej wypowiedzi nie wynikało że sterujesz "komputerem" lecz zegarem . Jeżeli masz sterownik pH to po co jeszce zegar ?
Jeżeli obawiasz sie o awaryjność zaworu to zamiast dodatkowo wprowadzać stereowanie czasowe , połącz szeregowo 2 elektrozawory . Ryzyko że obydwa sie uszkodzą w tym samym czasie jest takie jak trafienie w totolotka .
Tak czy inaczej odnosiłem sie do sterowania w funkcji czasu (tylko)

ps.
w swojej instalacji mam monitor (rejestrator) czasu właczenia elektrozaworu i w nocy (po zgaszeniu światła do ok godz 8.00) w sumie włacza mi sie na 1,5-2h przy sumpie a więc dużym zużyciu gazu . Przy klasycznym układzie (filtr) domyślam sie że nie właczyłby sie wcale
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: DakotaSan »

Hmm, zainspirowałeś mnie tym szeregowym połączeniem.

Mam jedną butlę, jeden reduktor z trzpieniem, na który wchodzi elektrozawór ( rys poniżej )
Nie bardzo mogę sobie to zwizualizować fizycznie jak by to miało wyglądać? ( ale może nie znam wszystkich tajników )

Mam tez prosty komputer, żaden jakiś TOP de Top ( rys poniżej )
Ogolnie to ten komputer steruje pH przez większość czasu, tylko na noc, na te kilka godzin, wyłącznik wyłącza całkowicie dostęp CO2 -
Wiem nie jest to idealne rozwiązanie. Można tez kupić wypasiony elektrozawór, ale podobno i takie raz na 1000 razy się psują..?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: goldi_ »

skręcasz za pomoca nypla 2 zawory a cewki łaćzysz równolegle .
Jeśli chodzi o mnie to raczej unikam (o ile to mozliwe) osprzętu akarystycznego stosując rozwiązania przemysłowe .
Przeważnie sa tańsze i wielokrotnie trwalsze od nawet topowych rozwiązaniń hobbystycznych
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: akwamaniak99 »

Polecacie jakieś marki/zestawy do zrobienia instalacji CO2 w akwarium?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Parametry wody (szczególnie pH)

Post autor: goldi_ »

Reduktor spawalniczy, tłumik regulowany ( zawór precyzyjny) wężyki i ew. elektrozawór ze spawalniczego lub sklepu z pneumatyką a reszta z akwarystycznych
ODPOWIEDZ