Obsada

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Micheyos
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2024 4:47

Obsada

Post autor: Micheyos »

Witam, posiadam akwarium (profilowane)187,5l 100cm dlugosci 35-40cm szerokosci 50cm wysokości.
Co sądzicie o takiej obsadzie nie będzie zaciasno lub macie jakieś uwagi?
20neonów czerwonych
8gupików pawie oczko
10kirysków panda
6 pielęgniczek ramireza electric blue
i chciałbym jeszcze dorzucić z 3-4 zbrojniki niebieskie, ale nie wiem czy ekipa sprzątająca z kiryskami jest "komplentna".
Napowietrzanie to filtr aquel ultramax 1500 +wspomaganie od filtra wewnętrznego aquel pat mini.
Podłoże to piasek i w akwarium są 2 korzenie.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Obsada

Post autor: goldi_ »

Obsada zalezy jaką zastosujesz wodę ale na bank nie pogodzisz gupików i neonów
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Obsada

Post autor: DakotaSan »

Przyjmij zasadę 1 cm ryby na litr wody.
To jest bardzo ogólna zasada, ale pozwala mniej więcej ocenić, czy będziesz miał za ciasno, czy nie.
OCZYWISCIE , są jeszcze inne czynniki mające na to wpływ.
- czy ryby są roślinożerne, czy nie, to ma wpływ jak dużo beda wprowadzać zanieczyszczeń
- w jakich partiach akwarium te ryby żyją. ( dno, środek, czy górne partie )
- czy są terytorialne czy nie.

no i to co napisał Goldi, zgodność gatunków, bo za tym idą parametry ''i nie tylko'', które musisz pogodzić.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Obsada

Post autor: goldi_ »

DakotaSan pisze: 07 sty 2024 16:38 Przyjmij zasadę 1 cm ryby na litr wody.
Akurat z tym pokutującym poglądem sie nie zgadzam .
Czyli w moim 240litrowym akwarium szacunkowo 200l wody więc 50szt 4cm rybek ?! Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić

U mnie pływa ich teraz 6szt i jakbym jeszcze ze 4 wpuścił to byłoby nieźle
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Obsada

Post autor: DakotaSan »

Eee, to nie jest takie zero jedynkowe jak wspominałem.

Jeżeli na dole masz np kiryski, a na górze neony, to już to wygląda inaczej.

Z drugiej jednak strony..., ciężko się tez zgodzić z tym, ze na 200 litrach jak by było np 10 neonów po 4 cm każdy, to by było super przerybione akwarium...?

Głownie chodziło mi o to, ze ta zasada to już bariera nie do przekroczenia.

Ale możesz mieć tez rację, wszystko zależy od wielu czynników, i może być dużo poniżej.

Zobacz Michejos napisał, co ma i co chce mieć:

Do obliczeń zawsze stosuję wymiar dorosłej ryby

neon 20 x 4 cm = 80 l
gupik 8 x 6 cm = 48 l
kiryski 10 x 5 = 50 l
ramirezy 6 x 7 = 42 l

Razem to daje 220 l a on ma 187 l

Nie wspominam o ''zbrojnikach'', to są duże ryby po 10 cm czyli dodatkowe 40 l wody.

Dla mnie to daje już jakiś obraz sytuacji, nawet stosując tą zasadę ( kontrowersyjną ) ale nawet ona w tym przypadku już wskazuje ze może być przerybione akwarium.
Mike122
Posty: 177
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Obsada

Post autor: Mike122 »

Sześć pielęgniczek Ramireza to już ostro, ja miałem w trochę większym akwarium parkę, teraz jest tylko samiec, a i tak ciągle goni na dnie kiryski i zbrojniki.
Micheyos
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2024 4:47

Re: Obsada

Post autor: Micheyos »

goldi_ pisze: 07 sty 2024 16:33 Obsada zalezy jaką zastosujesz wodę ale na bank nie pogodzisz gupików i neonów
mam pH w kranie 7,1 więc pH sie zgadzam, a temperature wyższą gupiki akceptują, wiec nie rozumiem czemu nie wolno łączyć tych ryb, może się rozwiniesz i wytłumaczysz początkującemu akwaryście?
Micheyos
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2024 4:47

Re: Obsada

Post autor: Micheyos »

Zdecyduje sie na ilosc neonkow 15 i na zbrojniki sie nie zdecyduje,a ramirezy zostawie 2 pary jak sie dobiorą.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Obsada

Post autor: goldi_ »

Nie można naciągać parametrów w taki sposób że jak parametry graniczne sie gdzieś tam stykają to już jest OK .
Owszem, jeżeli jeden parametr nieco wyżyłujemy to jakoś to będzie .
Generalnie : neon to ryba wód miękkich , kwaśnych i ciepłych a gupik preferuje wodę zasadową , twardą i zimniejszą .
Zwłaszcza twardość wody jest tutaj najważniejszym parametrem bo decyduje o tym zdolnośc osmotyczna tkanek i ryba może być odwodniona (sic!) przy znacznym odchyleniu tego parametru .
Uprzedzając kontrargument: ryby w sklepach żyją sobie przez chwilę do czasu kupienia ich przez klienta (o ile tego dożyją ) . Jak klient kupi takiego wymęczonego osobnika też nie wiadomo jak długo pożyje i w jakiej kondycji .
No chyba że komuś nie zależy na kondycji ryb tylko po co potem pytania w stylu "dlaczego moje ryby nie są takie wybarwione ?" albo "dlaczego moje ryby są takie jakieś karłowate ?"
Czaisz?
ODPOWIEDZ