Parametry wody i potrzebna pomoc

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mirk
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2024 22:34

Parametry wody i potrzebna pomoc

Post autor: Mirk »

Witam

wcześniej hodowałem pyszczaki które się bardzo dobrze czuły w mojej wodzie i nie zajmowałem się parametrami wody (ryby nie zdychały i b. często się rozmnażały). ponieważ teraz nie mam miejsca na duże akwarium postanowiłem kupić sobie 30l kostkę i hodować neonki z krewetkami no i okazało się że krewetki często padały przy wylinkach roślinki bardzo słabo rosły lub czasem trawa i mech tak szybko rosły że zarastały całe akwarium następnie zamierały. więc kupiłem sobie od chińczyków miernik pH i ppm wyszło mi że mam pH koło 8 poczytałem że jest coś co się nazywa pH- poszedłem do sklepu akwarystycznego i dostałem (chyba zoolek pH-) po wlaniu (wlewałem po 0,5 ml dziennie) 3 ml pH wskazywało 7 do 7,3 dla roślinek wlewałem 2 razy w tygodniu po 2ml węgiel w płynie. Po 4 dniach pH znowu rośnie pod 8 ( podłoże mam jałowe nie zmienia pH) więc znowu poszedłem do mojego sklepu i sprzedawca namówił mnie na filtr odwróconej osmozy więc ja sprawdziłem ile kosztuje i w końcu kupiłem na aukcjach. no i tak:

woda w akwarium parametry przed dolanie wody ro: NO3 25, NO2 0, GHd 14, KHd 15, pH 7
woda po podmianie dolałem 4,5l RO rozmieszanej z 0,5 kranówki odstanej: NO3 10, NO2 0, GHd 12, KHd 15, pH 7,2

akwarium przed podmianą 369 ppm , Kranówka 370ppm woda do podmiany 30ppm (dolałem minerały dla krewetek), RO 7ppm,
po podmianie w różnych odstępach czasu: 336ppm, 300ppm, 274ppm, 306 ppm

ciekawostka jest taka że miernik pokazuje pH wody RO w granicach 8 do 8,2 natomiast test kropelkowy 6, natomiast w akwarium pokazują podobnie.

No i proszę o radę jak poprawić teraz parametry w akwarium aby krewety dobrze się czuły a roślinki rosły
Pozdrawiam
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody i potrzebna pomoc

Post autor: macieks »

Preparat pH- nie zadziała trwale dopóki KH jest powyżej 0. Ja na twoim miejscu skupiłbym się na wodzie RO. Dodaj po prostu więcej RO do akwarium a mniej kranu. Celuj w osiągnięcie twardości minimum 6, pH wtedy też powinno spaść. Ogólnie połączenie krewetek i neonek nie jest zbyt szczęśliwe bo neonki wymagają wody miękkiej i kwaśnej a krewetki przynajmniej lekko twardej i lekko zasadowej lub neutralnej.
Mike122
Posty: 177
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Parametry wody i potrzebna pomoc

Post autor: Mike122 »

I neonki w takiej kostce to trochę ciasno mają...
Mirk
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2024 22:34

Re: Parametry wody i potrzebna pomoc

Post autor: Mirk »

Dziękuję za odpowiedź w środę znowu dolałem 4l RO KH obniżyło się o 2 punkty zobaczymy czy do niedzieli się tak utrzyma.
Wybrałem neonki bo miałem nadzieje że dadzą spokój krewetkom a i parametry wody wydawały mi się do pogodzenia z krewecimi ale fakt 30l to już i mnie wkurza wcześniej miałem 700l ale myślę nad kostką 60l :)
ODPOWIEDZ