Osmoza

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Osmoza

Post autor: Krewetki »

Witam cie...mam poważne pytanie :shock: a mianowicie czy do podmiany wody w akwarium mogę użyć wody osmozowej bez dodatków. Mam zbiornik 30l i co tydzień podmieniam 10l. Mam w nim kilka krewetek red fire ...neonki i gupiki
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Chciałem że tak powiem ...zrobić moim mieszkańcom..DOBRZE.... ale coraz bardziej sie zastanawiam czy nie pozostać przy dawnej czynności tj. 10l kranówki z dodatkiem ,aquasafe".
Osmotycznego filtra jeszcze nie użyłem i mogę go zwyczajnie odesłać a co za tym idzie, zaoszczędzić trochę kasiorki
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Osmoza

Post autor: macieks »

Nie można lać tylko czystej osmozy, albo się ją mineralizuje albo miesza z kranówką. Podaj parametry kranówki. Aquasafe jest niepotrzebny.
Mike122
Posty: 177
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Osmoza

Post autor: Mike122 »

Neonki i gupiki to trochę nie za bardzo razem bo inne wymagania co do wody i małe lokum do tego...
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Nie posiadam dokładnego testu do wody. Używam pasków od tetry a z tego co wiem to nie są idealne. Zacząłem sie zastanawiać czy osmoza jest potrzebna przy tak małym zbiorniku. Przeczytałem już dość dużo a czuję się jakby ..głupszy niż wcześniej....te wszystkie parametry i wgl. po prostu mnie przerażają. Podam później wynik kranówki z paska tetry. DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ 👌👍
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

NO3 25
NO2 0
GH 8°d
KH 10°d
pH 8.0
Cl2 0
To wynik z paska tetra 6in1
Woda kranowa
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Osmoza

Post autor: goldi_ »

O wartości takich pomiarów niech zaświadczą 2 parametry : GH i KH . KH jest składową GH więc?
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Czyli GH-8°d
KH-8.0
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Przepraszam
KH10°D
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Osmoza

Post autor: macieks »

kup tylko 2 testy ale kropelkowe, na twardość i na pH, oba od zooleka są tanie i dobre
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Mam ogolnie zamiar zacząć totalnie od początku..gdyż ilość rybek i krewetek które zamordowałem do tej pory jest duża. Plus roslinki które sie rozpadały też nie mała. Głupota i niewiedza to główne czynniki które do tego doprowadziły. Wydawało mi się że akwarium to prostota totalna. Czy na 30 l warto przerzucić się na wodę ro? Jesli tak to czym ją później [doprawić] aby dla kilku małych rybek,krewetek red fire i małych roślinek stworzyć odpowiednie warunki?
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Woda kranowa
Azotany 0mg
Azotyny 0,30mg
Twardość ogólna 10°dH
Twardość węglowa 20°dH
pH 8,0
Chlor 0,0mg
Dwutlenek 6mg
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Osmoza

Post autor: goldi_ »

Albo coś źle odczytujesz albo wyrzuć te testy . Twardość węglanowa (KH) zwykle oscyluje w okolicach połowy twardości ogólnej (GH) czyli odwrotnie niż u Ciebie. Może mylisz GH z KH?
ps
masz stosunkowo twardą wodę i nie to że sie nie da na takiej wodzie propwadzić akwarium ale znacznie to ogranicza możliwości . Wspomniałeś że ma filtr RO więc to rozwiązuje sprawę,
Są 2 drogi w przypadku preparowania wody z ro:
1. mieszanie w odpowiednich proporcjach z kranówką . To rozwiązanie obarczone jest pewnymi niedogodnościami . Głównie polega to na tym że otrzymujesz przypadkowe stosunki Ca/Mg/K
2. Stosowanie czystej RO i jej mineralizowanie daje nieomal gwarancje prawidłowych stosunków w/w minerałów i brak wszelkich innych niechcianych związków

Osobiście wybrałbym wariant 2 z dobrym mineralizatorem (osobiście używam VIMI lub Qual Drop)
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Tak więc tą właśnie drogą pójdę. Tzn osmozową. Zamówię dzisiaj VIMI lub qual drop. I zainwestuję w inne testy tzn kropelkowe a nie paskowe
Krewetki
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2021 16:00

Re: Osmoza

Post autor: Krewetki »

Czy chodzi o VIMI all in one?
ODPOWIEDZ