Pojemnik na torf

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Pojemnik na torf

Post autor: Peter »

Czy ma ktoś pomysł, jak dorobić pojemnik na torf do takiego filtra (taki, żeby włożyć torf do 30l, i aby obniżył pH z 8 do 5.5 - 6) :?:
Obrazek
Czy obniżenie pH za pomocą torfu, będzie dobra w tarliskowym dla neonów??
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

Witam.
Może trochę do pończochy, zawiązać i do filtra?
delTORO
112L
L260
Ancistrus sp.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Technicznie może być problem, a nawet jeśli to zapewniam że o tyle stopni nie zmieni Ci on pH. Możesz za pomocą torfu przygotowac wode do podmany, bardzo kaśną i bardzo miekką zarazem. Tutaj cytat zaczerpniety z książki:
"...Najbardziej efektywny sposób zmiękczania wody za pomocą torfu polega na napowietrzaniu przez 1-2 tygodnie wiadra wody zawierającego torf. Należy postarać się o stosownego rozmiaru (plastikowe) wiadro. Następnie przygotować dużą ilość torfu (około 4 litry albo więcej), gotować go (aż utonie), wypchać torfem poszewkę od poduszki i wszystko umieścić w wiadrze wody. Do napowietrzania należy użyć pompy. W ciągu 1-2 tygodni otrzyma się bardziej miękką i bardziej kwasową wodę. Wody tej należy używać w czasie wykonywania częściowej wymiany wody w akwarium..."
Zatem może taka metoda.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Hmm a czy ta wode nie zmętnieje?? Przecierz wrzuciłem dosłownie 5 łyżeczek torfu i woda była cało brązowa :shock: :shock: i czy po dolaniu tej wody do akwa pH znowu nie podskoczy jak w przypadku obniżania preparatem :?:

Jaki jest lepszy torf: granulowany akwarystyczny czy ogordniczy :?: :?:
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

A jaki masz torf, akwarystyczny czy ogrodniczy?
Czołem :)
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

jeszcze nie mam i mysle ktory kupic
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Peter pisze:Przecierz wrzuciłem dosłownie 5 łyżeczek torfu i woda była cało brązowa :shock: :shock: ...
No to jak jest w końcu?

Ja mam ogrodniczy, nie jest aż tak włuknisty jak ten typowo akwarystyczny, ale mam nadzieje, że da rade. Włożyłem go w 2 pończochy, gdy się go nie rucza, nic z niego nie wylatuje itp.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ja robie to tak: mam na wodę do podmiany osobne akwarium 70 litrów i tam mam pompkę i pojemnik z butelki po wodzie mineralnej, do niego daję torfu (moczony przez 24 godziny w ciepłej wodzie). Do tego akwarium nalewam wody o temp ok. 50*, dolewam kwasu i włączam pompkę na 24-36 godzin, woda jest klarowna i lekko brązowa. Tak przygotowana woda stoi potem przez tydzień i po tym czasie nadaje sie do akwarium (pH ok. 6-6,5, TwO: 7, TwW: 0).
W akwarium nie mam torfu, zamiast niego mam tam korę z olchy i jej szyszki. pH mam stabilne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ