Brak bąbelkowania

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Brak bąbelkowania

Post autor: Peter »

Witam,
Mam idealne warunki da roślinek, nawoże CO2, dodaje nawozy dla roslin, a roślinki niebąbelkują ani się nie rozrastają (oprócz mchu jawajskiegom który rośnie jak szalony (ale nie bąbelkuje). Czym może być to spowodowane??
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Bąbelkowanie roślin nie jest podstawą dla ich wzrostu. Jeśli masz jak piszesz odpowiednie warunki świetlne (mam na myśli odpowiednie długości fal świetlnych dla fotosyntezy), nawożenie CO2 oraz nawożenie minerałami i odpowiednią temperaturę dla danych roślinek to Twoje roślinki zapewne rosną albo lada chwila zaczną rosnąć. Znam przypadki gdzie roślinki "bąbelkowały" a marniały w oczach. Zatem to chyba nie jest regułą.


Pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Ale u mnie tez marnieją. Może jest to wina złego żwirku - ma dosyć duży?
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Żwirek nie ma tu nic do rzeczy chyba że, masz roślinki które są z gatunku nie rosnącego w żwirku a na korzeniach. Sugeruję mimo wszystko że musi być inna przyczyna - nie bąbelki i nie żwirek. I zapytam jak u Ciebie ze światłem (chodzi o waty na litr) i stężenie CO2 w akwa ?

Pozdrowionka
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

36 w na 112l (0,33w na 1l) (standartowe świetlówki wromak) stężenie CO2 18 ppm
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Standardowe świetlówki i 0,33W na litr zatem jest odpowiedz. To nie zapewni Ci bąbelkowania roślin w żadnym wypadku, wiem z doświadczenia. Nie ta temperatura widmowa świetlówek dla fotosyntezy i niezbyt wystarczająca ilośc światła dla roślin. Zatem nawet nawożenie CO2 w odpowiedniej ilości nie da Ci w tym awka bąbelkowania...tak myślę.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

to jakie radzicie kupic mi do 112l (jaka moc i nazwa)
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No z mocą to jest tak...aby było około 0.5W na litr. A co do zakupu to wszystko zalezy jaką masz pokrywę. jeśli standardowa to niestety nie zaszalejesz. Jestes ograniczony do swietlowek o mocy takiej jak sa obecnie. Jedynie co to mozesz zastosowac swietlowki akwarystyczne np. Power Glo i Sun Glo. Dodatkowo zamontowac odbłysniki na świetlowki co zwiększy ilośc światła w akwa. A jesli chcesz duzo mocy...niestety przeróbka pokrywy na wiecej świetlowek.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
MaciekP.
Posty: 23
Rejestracja: 10 mar 2006 21:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: MaciekP. »

ja bym radzil do kupi nowe i przerobic pokrywe :D sam musialem przerabiac.. i w jednym akwarium 112L mam 0.57W na L wody.. a w drugim.. 0,75 :D:D i roslinki bombelkuja!!:D najlepiej kup philipsa 865.. daje jasne swiatlo.. ma 24 W niestety ja placilem za taka.. 90 zł z calym zestawem statecznik oprawki itp..chyba ze zalatwisz sobie taniej.. przerobka niestety jest konieczna... :wink:
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Ale nie wiem czy przy 0.5w nie wzrosnie temperatura. Ja mam 0.33 i nawet bez grzałki grzeje do 23*C :shock:
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

A od kiedy masz zalany ten zbiornik 112l? Ile dni juz dojrzewa?
23o to jeszcze nie tak dużo, zależy jaką wybierzesz obsade. Nony czerwone wytrzymują bez problemu z paletkami, gorzej z innes obe nie lubą ciepłej wody.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Akwa mam już rok. Teraz zmieniam obsadę.
23o to jeszcze nie tak dużo
No ale chyba ja chcę regulowac temperaturę a nie na chybił trafił - w pokoju cieplej w akwa 27*C
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No to przerabiając pokrywę musisz pomyśleć o odprowadzaniu ciepła, np. poprzez wentylatorki do procesorów, przewietrzanie pokrywy przez jakiś system wentylacji skoro az tak ma to wpływ na podniesienie sie temperatury nawet bez grzałki.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Hmmm....ciekawe rzeczy tu czytam :) Mam dokladnie takie samo akwa i mialem ten sam problem. Ja zainstalowalem odblysniki i wymienilem swietlowki na Power Glo i Sun glo . Dodatkowa zakupilem dopalacz czyli swietlowke T5 24W ! swietlowke oczywiscie rowniez z odblysnikiem . Dwie oprawki bryzgoszczelne i elektroniczny statecznik . odblysnik na dwoch blaszkach zamocowalem zwyklym silikonem do pokrywy . Nie musialem nic przerabiac ani wycinac w pokrywie !!!
Roslinki rosna az milo i babelkuja jak szlone . Przestaly babelkowac tylko na moent kiedy stosowalem srodki przeciw glonom . :)
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

to jak przymocowales ta druga swietlowke dp pokrywy?
ODPOWIEDZ