Chory bojowniczek! Proszę o pomoc.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Agnieszka Świtała-Kosik
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2006 22:41

Chory bojowniczek! Proszę o pomoc.

Post autor: Agnieszka Świtała-Kosik »

Witam! Od wczoraj jestem zarejestrowana na forum, przeczytałam wszystkie tematy związane z chorobami, które mogą pasować do objawów chorobowych, zauważonych przeze mnie u mojego bojownika :( ale nie mam pewności co się dzieje. "Rybek" jest ciemnoczerwony.
Mam go od miesiąca w akwarium 15l (już wiem, że zdaniem ekspertów jest to dosyć mała powierzchnia, ale tak go dostałam i jest), w akwarium jest grzałka, filtr z napowietrzeniem, temperatura 28 - 29 stopni, akwarium jest przykryte, są roślinki sztuczne i kryjówka.
Od kilku dni zauważyłam koniec płetwy ogonowej na brzegu czarny, a im dalej w stronę brzuszka kolor jakby blakł, na pysku(po bokach i od spodu) białe plamy i miejscami srebrne kropki (jakby brakowało kilku łusek?). Jest apatyczny, często siedzi na dnie i chowa się. Je normalnie. ( suszone larwy komara czerwonego + od 4 dni fishtamin (Sera).
Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.
Agnieszka
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zatem zapytam jeszcze o jedną sprawę. Jak wygląda u Ciebie czestotliwośc podmiany wody w tym baniaczku (niestety masz racje dużo duzó za mały), jak czesto i iloe podmieniasz wode, czy woda ta jest przy podmianie odstana co najmniej 2 dni? Zapewne też parametrów wody nie znasz jak pH i tu by się przydały NO2 i NO3? A moze jednak znasz, zatem to byłoby istotne. Wygląda to niestety na infekcje jakąs bakteryjno-wirusową. Obawiam się, że spowodowaną złymi parametrami wody w Twoim baniaczku.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agnieszka Świtała-Kosik
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2006 22:41

Post autor: Agnieszka Świtała-Kosik »

Dziękuję za szybką reakcję. Cóż, masz pewnie rację co do złej jakości wody. Tzn. teraz mam nadzieję, że nie jest już tak źle, wymieniłam filtr i wlałam wodę odstaną ze studni (nie wodociągową) ale wcześniej nie robiłam podmianek wody, tylko ją wymieniałam. Jeżeli jest taka konieczność to kupię testery do sprawdzania parametrów wody, ale może jest jakaś kuracja, którą mogę zastosować żeby rybce poprawiło się samopoczucie, bo w tej chwili nawet jakbym kupiła dzisiaj 60 litrowe akwarium to samo powiększenie jej lokum nic nie zmieni? Dobrze myślę?
W każdym razie od wczoraj ma więcej tych srebrnych plamek na pyszczku i końcówki płetw też wyglądają gorzej. Po przeczytaniu wielu problemów i Waszych odpowiedzi, kombinowałam, że to może martwica płetw, ale ten pyszczek...? Co teraz robić?
Agnieszka
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No własnie, nie podmieniałas wody a wymieniałas, co całkowicie zaburzało stan biologixczny Twojego zbiornika i cykl azotowy zapewno nie wspominając pewnie o wybiciu przy okazji bakterii nitryfikacyjnych niezbednych do utrzymania odpowiedniej stabilności biologicznej w akwarium. Co by tu teraz zrobic? Dobre pytanie...proponuję zastosowanie w takim przypadku klasycznego środka czyli MFC (do nabycia w sklepach akwarystycznych) i podawania przez kilka dni ścisle wg wskazówekj na opakowaniu. Zobaczymy jak to bedzie dalej wyglądało. A generalnie przymierz sie po mału do nowego zbiorniczka, zobaczysz rybce bedzie lepiej a i Ciebie wciągnie bardziej ten wodny świat :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agnieszka Świtała-Kosik
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2006 22:41

Post autor: Agnieszka Świtała-Kosik »

Tak! Przymierzałam się od kilku miesięcy, zanim dostałam Rybka w prezencie :) . Rybek jest świetny i bardzo chciałabym żeby wyzdrowiał i było mu dobrze :D Chciałam tylko przed kupnem i założeniem akwarium dokształcić się odpowiednio, ale ni zdążyłam :cry:
Dobrze, w takim razie kupię MFC i zastosuję kurację. A jak szybko mogą pojawić się pierwsze efekty tej kuracji?
Agnieszka
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No efekty mogą i sie pojawic nawet po jednym dniu, zalezy co to za infekcja i czy środek zadziała. pamietaj o nie mieszaniu leków, jeśli stosujemy ten jeden to nie mozna nagle zminiac na inny...Zatem zobaczymy, trzymam kciuki i powodzenia :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agnieszka Świtała-Kosik
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2006 22:41

Post autor: Agnieszka Świtała-Kosik »

Dziękuję Ci za rady i pozwolę sobie napisać jak coś się zmieni (mam nadzieję że na lepsze).
Pozdrawaim i do napisania :)
Agnieszka
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Czekam zatem na wieści i wygranej walki z chorobą zyczę :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agik
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2006 19:04

Post autor: Agik »

Witam ponownie,
Mireks bardzo dziękuję za radę chyba się udało, bo wygląda na to, że jest lepiej. Wprawdzie końcówki płetw nie są idealne, ale to chyba za szybko, żeby wróciły do normy, na pewno nie są gorsze! Na pyszczu białe plamki widocznie się zmniejszyły. Dzisiaj jeszcze raz powtórzę MFC. Czy jutro mogę zrobić już podmiankę wody i zacząć znowu dodawać Rybkowi witaminy?
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

(widze ze ponownie sie zarejestrowalas i zmieniłas nicka)
Ciesze sie ze rybki powracaja do normy, jeszcze podałbym kuracje mfc i dopiero po zrobił podmiane. Wtedy juz jak najbardziej możesz wrocic do podawania tego co podawałas dotychczas witam itp. Dobrze tez by bylo o ile to mozliwe u Ciebie na 2 dni zamontowac w fitrze wegiel aktywny w celu wyciagniecia chemii (po kuracji), no ale jesli nie to podmiana nieco wieksza niz zazwyczaj wody powinna tez jakos pomóc.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agik
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2006 19:04

Post autor: Agik »

Tak, zarejertrowałam się ponownie, bo stwierdziłam, że jako jedyna jestem strasznie oficjalna :lol: !
Mam możliwość włożenia filtra z węglem, bo tylko na czas kuracji go wyjęłam. Czyli jak dzisiaj powtórzę MFC to kiedy zrobić podmiankę i kiedy założyć filtr? I jak go założę, to może zostać do czasu normalnej wymiany, czy wywalić go wcześniej i włożyć czysty?
Agnieszka
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Stosuj jeszcze MFC przez 2 dni, potem do filtra wegiel na 2 dni, nastepnie wyciagasz wegiel z filtra i robisz podmiane wody. tak mniej wiecej taka sobie procedura, mam nadzieje, ze przebiegnie sprawnie i pozytywnie dla rybek :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agik
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2006 19:04

Post autor: Agik »

Ok. Dzięki. Też mam nadzieję, że będzie dobrze. Mam wielką ochotę założyć większe akwarium, ale po tych przejściach mam tremę!
Pozdrowienia i do napisania :)
Agnieszka
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jak masz ochotę na wieksze akwa to idz za ciosem...a przejsciami sie nie martw, tak to juz czasem w akwarystyce bywa...zapewniam, ze kazde nasteone akwarium przynosi mniej kłopotów no...lub szybciej sobie z nimi radzimy, zatem zachecam goraco.

Pozdrawiam i do napisania :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Agik
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2006 19:04

Post autor: Agik »

Dziękuję! Dodałeś mi otuchy :D
Miłego dnia 8)
Agnieszka
ODPOWIEDZ