Kirys odbywa tarło z molinezją?????

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
żwirek
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2006 19:57

Kirys odbywa tarło z molinezją?????

Post autor: żwirek »

Wczoraj wieczorem zaobserwowałem bardzo dziwną sytuację - molinezja szukała pokarmu na dnie, a kirys cały czas się o nią ocierał. Może to głupio brzmi, ale widziałem już jak wygląda tarło i to właśnie tak wyglądało. I tu pojawia się moje pytanie- czy to możliwe i czy takie rzeczy się zdarzją? Dodam jeszcze, że to kirysek pstry i jest sam w moim akwa(tzn. że nie mam więcej kirysków oprócz niego)
W akwarystyce nie da się utworzyć zasady, do której nie ma wyjątków.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Raczej to niemożliwe. Zresztą kirysy nie ocierają się o siebie. Chyba nie do końca wiesz jak wygląda podejście kirysów do tarła. Ja bym dopatrywała się jakiś innych przyczyn.
ponury
Posty: 31
Rejestracja: 17 maja 2006 18:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ponury »

to zdaje się więcej niż raczej niemożliwe, jeśłi chcesz zobaczyć mnożące się ryby to chyba z molinezjami ci łatwiej pójdzie, ale i kirysy możesz spróbować rozmnożyć, najlepiej znajdź kogoś komu się to udało, sam słyszałem o o rozmnażaniu kirysów tylko raz, hmmm czy aż tak trudno jest doprowadzić do tarła tych ryb??
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

rozmnożenie kirysków to nie taka trudna sprawa :) tu masz link jak coś :) tylko zapewne wiesz że ten 1 kirysek sam się nie rozmnoży ;)

http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/akwa ... kst/4.html
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

To napewno nie było tarło i powinieneś dokupić więcej kirysków bo to stadne ryby i źle się czują same.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
al
Początkujący pomocnik
Posty: 114
Rejestracja: 11 maja 2006 11:15
Lokalizacja: Toruń

Post autor: al »

Tarło u większości kirysków przebiega podobnie. Do tarła możemy doprowadzić zarówno w akwarium ogólnym, jak i w specjalnym akwarium tarliskowym.
W tym celu wywołujemy imitację pory suchej poprzez zmniejszanie ilości pokarmu, rzadziej, albo wcale nie wymieniamy wodę, ograniczamy prąd wody z filtra, obniżamy poziom wody. Po ok. 2 tygodniach imitujemy porę deszczową poprzez : silniejszy ruch wody z filtra, intensywniejsze karmienie i prawie codzienną wymianę nawet połowy wody na wodę o temperaturze 2-3 stopnie niższej niż w akwarium, po czym podnosimy temperaturę do 26C.
Na akwarium tarliskowe wybieramy zbiornik minimum 20 l. i długości co najmniej 40cm., poziom wody do 25 cm., słabiej oświetlone, obsadzone np. kryptokoryną, czy mikrozorium oskrzydlonym i roślinami pływającymi takimi jak różdżyca pływająca. Na dno dajemy czysty piasek.
Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy tarlaki( 2 samce i 1 samicę), które dojrzałość płciową osiągają po 12 miesiącach.
Po gwałtownej pogoni samców za samicą, samica podpływa do wybranego samca z prawej strony pod kątem prostym. Pyszczek samicy znajduje się na wysokości otworu analnego samca, ryby tworzą układ w kształcie litery T. Wkrótce po tym samica składa kilka ziarenek ikry ( 2-4) do „kieszeni” utworzonej ze swoich płetw brzusznych. W tym czasie samiec wydziela nasienie, które samica połyka. Nasienie przez przewód pokarmowy i otwór analny samicy dociera do ziaren ikry w „kieszeni”, gdzie następuje zapłodnienie. Samica przykleja ikrę do szyby, liści, kamieni, korzeni. Następuje to w kilku rzutach. Od 1 samicy można otrzymać od 50-200 jaj. Rodzice nie interesują się ikrą i po tarle należy ich usunąć z akwarium tarliskowego, bo mogliby zjeść ikrę. Woda musi być często wymieniana i usuwane muszą być jajeczka spleśniałe-niezapłodnione.
Narybek wylęga się w temp. 25-27C po 4-6 dniach. Po zużyciu zapasów woreczka żółtkowego, narybek należy karmić : wrotkami, pierwotniakami, oraz niewielkimi porcjami larw solowców, przechodząc stopniowo na karmienie żywym planktonem, roztartymi rurecznikami, doniczkowcami, mięsem i suchym pokarmem.
Gdy do tarła dojdzie w akwarium ogólnym, musimy zebrać ikrę z szyby (najlepiej ostrożnie żyletką), roślin lub korzeni i umieścić ją w osobnym akwarium, aby nie została zjedzona przez rodziców lub inne ryby. Do wody można dodać odkażalnik przeciwko pleśnieniu ikry np. Trypaflavinę.
ODPOWIEDZ