pomocy! ślimaki atakują

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

pomocy! ślimaki atakują

Post autor: vittel »

Mam straszliwy problem, walczę z inwazją ślimaków...
Codziennie wyławiam ich ok 30-60 i nie wiem jak sobie z nimi poradzic.
Brudzą mi strasznie wodę a są takiej wielkości że nie potrafię ich wszystkich wyciągną ze żwirku.
Słyszałam że są specjalne środki na ślimaki ale podobno one szkodzą też rybkom. :?
Miałam wypożyczone 2 bocje i zjadały ślimaki ale niestety zjadały też płetwy moim kiryskom, więc zrezygnowałam z tej metody.
Myślałam o tym żeby wyłowic rybki i zrobic generalny porządek w akwarium ale to by się wiązało z wymianą żwirku i roślinek a co za tym idzie również całej wody, nie mam dwóch akwariów a wiem że woda musi byc odstana i musi pracowac w niej filtr przynajmniej 2 tygodnie... nie bardzo mam pomysł jak to wszystko zrobic...
Może ma ktos sposób na inwazję slimaków?
Podkreślam że to jest naprawdę - inwazja... ich jest pełno. Codziennie je wyławiam i ściągam z roślinek ich jajeczka, ale przegrywam z nimi :(

Moje akwarium: 30l, obsada: 3kiryski spiżowe, 4 otoski, 6 neonek, pH ok 7,5, temp: 26C.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Są środki to prawda najlepsze są bocje ale widze co sie dzieje. Proponuję zatem może pułapkę na ślimaki mozna takową nabyć w sklepach akwa. Do środka umieszcza się tabletkę slimaki się tam dostają ale nie mają juz odwrotu. Moze kilkudniowa taka akcja przynisie oczekiwany skutek. Po ncy wyciagasz pułapkę wraz ze ślimakami i na nowo nastawiasz kolejny raz. Może to bedzie pomocne.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

dzięki za odpowiedz,
nie wiedziałam że jest coś takiego jak pułapka na ślimaki...
jutro popędzę do sklepu kupic to cudeńko :)
sebastian
Pomocnik
Posty: 85
Rejestracja: 26 lut 2006 20:08
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: sebastian »

Witam :)
po za bocjami na ślimaki skuteczne są również wielkopłetwy i węgorki tzw. ostronosy :) u mnie pomogły ostronosy , wielkopłetwy też kiedyś miałem ale w koncu musiałem dla nich przygotować osobny zbiornik bo są bardzo terytorialne :)
Pozdrawiam i powodzenia :P
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

U mnie zaczynały się pojawiać ślimole i załatwiłem je odmulaczem. Zrobiłem kilka razy dość głębokie odmulanie tzn, rurę odmulacza wcisnąłem w żwir do dna i ślimaczki jako lżejsze od żwirku wylądowały w wiaderku razem z odchodami ryb. Zrobiłem tak 3 razy i mam spoko. :D
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Jesli powyzsze metody zawioda moge polecic atak chemiczny Flubenolem
Srodek jest bezpieczny dla wszystkich ryb a w razie czego pozbedziesz sie rowniez pasozytow
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć :)
Napisz jakie masz rybki w tym akwarium, bo jesli one lubią kwaśną wode to mam rozwiązanie tego problemu. Ten sposób jest troche długotrwały, ale u mnie był skuteczny.
Miałem też dużo ślimaków w akwarium, a że hoduje neonki więc zakwasiłem wode do pH ok 6, ślimaki nie tolerują kwaśniej wody bo ona im rozpuszcza "domki".
Stare ślimaki po czasie zdychają a młode nie urosną bo nie mogą w zakwaszonej wodzie wiązać węglanu wapnia do budowy muszelki.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Metoda ciekawa ale nie dopisales ze aby osiagnac takie pH musi miec
mieka wode bo inaczej bedzie zabawa w kotka i myszke
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

Jak juz napisalam w pierwszym poscie mam: 3 kiryski spiżowe, 4 otoski i 6 neonek... poza tym mam setki ślimaków :)
Jak można najłatwiej i najszybciej zmienic pH wody na 6 i czy moge przy tej obsadzie?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Przy tej obsadzie możesz to zrobić, tylko te zmiany wprowadzaj powoli, obniżaj pH o ok 0,2-0,4/dobe. Do obniżania pH używam Aquacidu (35% H3PO4). Jak juz pisał Rybaczki, woda musi być miękka, ja mam TwO ok 6*, TwW 0* i ślimaków nie ma, a jak jakieś sie przez przypadek znajdą to giną po kilkunastu dniach.

Powodzenia w walce ze ślimakami!
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
żwirek
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2006 19:57

Post autor: żwirek »

W akwarystyce nie da się utworzyć zasady, do której nie ma wyjątków.
Awatar użytkownika
kris22
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2006 17:37
Lokalizacja: Pułtusk-Warszawa

Post autor: kris22 »

sebastian pisze:Witam :)
po za bocjami na ślimaki skuteczne są również wielkopłetwy i węgorki tzw. ostronosy :) u mnie pomogły ostronosy , wielkopłetwy też kiedyś miałem ale w koncu musiałem dla nich przygotować osobny zbiornik bo są bardzo terytorialne :)
Pozdrawiam i powodzenia :P
mialem 3 gatunki ostronosow zaden nie pomugl mam bocje tez niewidze polepszenia mam podobna sytuacje jak u autora tematu tylko niewiem czy mamy takie same slimaki te nekaja mnie juz od 3lat
To już ponad 10lat i zapał nie odpuszcza ;)
Akwarium 340cm dla ryb z Tanganiki:P
Tanganika to moja pasja;)
.................
...........
......
ponury
Posty: 31
Rejestracja: 17 maja 2006 18:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ponury »

a może woda za twarda?? wiem z własnego doświadczenia że twardość ma duże znaczenie, może nie dla każdej rośliny ale przynajmniej dla niektórych, jakiś czas temu zdaje się kryptokoryna zaczęła mi poprostu znikać, mój błąd, za dużo zajęć na uczelni w w pracy i poprostu nie zmiękczyłem wody, gdy to naprawiłem roślina odżyła, teraz niestety też coś z nią nie tak, ale cóż sesja się zbliża, więc musi troszkę poczekać,
co do śłimaków to też ostatnio w baniaku zauważyłem kilka okazów, pewnie z roślinek bo przyniosłem jakiś miesiąc temu, ale to też poczeka, za kilka tygodni chcę troszke w akwa pozmieniać (nowe tło, rośliny, filtr) więc jak już zacznę przbudowe to i o ślimakach się pomyśli
kleopatra2015
Posty: 26
Rejestracja: 08 sty 2005 19:18

Post autor: kleopatra2015 »

Ja zalatwilam gruntownie slimaki.. przez wygotowanie calego zwiru.. zostaly same muszelki :D:D
Twoje akwa nie jest Bog wie jakie ogromne wiec na spokojnie mozesz wygotowac zwir, oczyscic recznie roslinki :) Ja mialam gorzej przy moim 120 l akwa :))
Od tamtego pamietnego dnia uwazam na to co "przynosze" do akwa :) zadnych pasazerow na gape
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Systematycznie wybierałem codziennie wszystko, co przypominało ślimaka - w pierwszym akwarium zawlokłem toto z roślinami, było tak że dziennie wyławiałem ponad 100 sztuk :shock: ale po kilku tygodniach nie było sladu. Tylko trzeba być systematycznym i bezwzględnym :twisted:

Tym razem też coś przypętało mi się nawet nie wiem z czym, ale kilka dni przeglądania roślinek załatwiło sprawę.
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ