Rybia ospa u bojownika

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dorka
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2006 14:42

Rybia ospa u bojownika

Post autor: dorka »

Witam. Zauważyłam ze mój bojownik ma rybia ospę. Wiem ze jest to spowodowane skokami temperatury. Dotychczas temeparura w akwa była stała - 27 stopni, teraz w dzień ( chyba z powodu tak wysokiej temp na dworze) temp podnosi sie nawet do 30 a w nocy spada do 27. Staram sie jakoś ustabilizować temperaturę w akwa, ale bezskutecznie. Choroba ta pojawila się wczoraj i od wczoraj też podaje bojownikowi MFC. Czy to wystarczy?? Oprócz tego napowietrzam wodę. Czy długo ta choroba może potrwać ???

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

osobiscie polecam ichtiosan firmy tropical, tyle ze nie mozna stosowac dwoch srodkow rownoczesnie.. ten preparat jest typowo na ospe rybia
dorka
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2006 14:42

Post autor: dorka »

ok. A jeżeli przerwę kurację MFC to czy mogę podać mu ichtiosan ???? Zależy mi by rybka szybko wyzdrowiała :(
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

raczej nie bo nigdy nie wiadomo co sie wydzieli z polaczenia dwoch chemikaliow, a wszystkie leki takimi sa.. lepiej trzymac sie jednego srodka i uzbroic sie w cierpliwosc:)

a tu link ktory moze ci sie przydac:
http://www.pmp.p-net.pl/biologia/ospa_rybia.htm

zwlaszcza ostatnie zdanie:
Leczenie ryb wymaga czasu i cierpliwości, ale może dać wiele satysfakcji i nawet wówczas, gdy nie zakończy się pełnym sukcesem pozwala na zdobycie cennego doświadczenia.
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

W przypadku ospy temperature wody podnosi sie do 32 stopni bo wtedy ginię larwy kulozeska. Jesli masz grrzałke z termostatem proponuje to zrobic i dalej podawac ten lek. Przy okazji na kilka dni ustabilizuije sie temperatura w akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

MFC jest nieskuteczne

Post autor: BARA »

Po pierwsze: MFC Tropicala nie jest lekiem tylko preparatem a małą skuteczność owego "leku" miałam okazję przetestować na moich tetrach cesarskich. Nie polecam! Raczej proponuję wymianę nawet 50% wody (odstaną) i podanie ichtiosanu (też Tropicala). Preparaty i leki tego samego producenta nie powinny ze sobą przereagować, tym bardziej po wymianie wody.
Przetestowałam również SERA Costapur: jest skuteczny w zwalczaniu ospy, ale wydaje mi się, że ichtiosan działa szybciej i skuteczniej.
Podnoszenie temperatury wody do 32 stopni przyspiesza proces rozwoju kulorzęska, ale nie zawsze go zabija. Mam wrażenie, że larwy mogą się otoczyć cystą i przeczekać. Temperatura 34 stopnie je niszczy, ale i ryby tego mogą nie przeżyć.
Uwaga: przy podnoszeniu temperatury w akwa trzeba mocno natleniać wodę, bo maleje rozpuszczalność tlenu.
Stosowania leków w moim akwa zawierających szczawian zieleni malachitowej nie przeżyła wgłębka i rogatek (rozsypał się). Radzę te rośliny, jeżeli je masz, przenieść w części do innego zbiornika.
ODPOWIEDZ