Jak opanowac wglebke?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Jak opanowac wglebke?

Post autor: macwiernik »

Witam!
Kupilem sobie wczoraj wglebke, puscilem ja na powierzchnie, bo bede potrzebowal troche cienia w akwa. I pojawil sie problem:
Tafla wody ma pow. 80 x 35 i mam kaskade Aquael FZN2 i wglebka plywa po powierzchni jak szalona, a to jeszcze zaden problem, bo gdy zblizy sie do kaskady, to strumien wody wciaga ja pod powierzchnie i juz mam zupe i polowe roslinek pod woda zaglebkowanych...:(
Co tu zrobic? Co proponujecie, zeby tego uniknac, oprocz wywalenia wglebki ;)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Może zakup jakąs długą roślinę typu nurzaniec który będzie trochęw przykrywał powierzchnię wody, wgłebka będzie się w jego okolicach zatrzymywała ;] - oczywiście i tak musisz możliwie najdalej od filtra tak zrobić.
pozdrawiam
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Wlasnie sie zastanawialem, czy tej kaskady nie otoczyc po prostu w pewnej odleglosci jakos sprytnie plastikowa siatka z oczkami, taka jaka jest do "trawnikow"...:/ Bedzie psulo wrazenia estetyczne, ale powinno dzialac;)
Prosze jednak o dalsze propozycje...:)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Próbowałeś wgłębke przymocować przyssawką?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

a może tak trawniczek :?: albo wgłębka na korzeniu :lol: tyyyle możliwości :wink:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie wiem czty wgłębka spełni to zadanie, ktore sobie postawiłeś. raczej bardziej jak wspominano nadaje sie na dno itp. Jesli chodzi o cien musiałbyś zastosowac rośliny co będą rozwijac się przy powierzchni lub mocno rozrastac i liście miec na powierzchni jak np. gigantea. Długie liście ukłądają się na powierchni dośc znacznie zasłaniając światło trafiające do akwa. Roślinka na dodatek niezbyt wymagająca.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Merry »

Mój mąż robił pętlę z żyłki, która ograniczała ruch wgłębki, ale jeśli nic nie wymyślisz skutecznego to kup sobie inne rośliny (jak napisał Mireks). Ładne i niewymagające są: ceratopteris thalictroides, ceratopteris cornuta - świetne do zacieniania akwarium
Pozdrawiam
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Wiec:)
Ta wglebka ktora ja mam akurat ( w teorii, jest identyczna jak wszystkie inne - Riccia fluitans), tyle ze jest tak drobna i w ogole nie trzyma sie kupy, ze utrzymanie jej pod woda jest w moim wypadku jedynie mozliwe, jak ja zasypie gruba warstwa zwirku, zeby nie wyplynela :wink:
Kazdy listek jest oddzielnie, nie tworzy, przynajmniej na razie, zbitej "masy"... Wiec Marcin - nici z trawniczka ;)
Na powierzchni na razie sie unosi, ograniczona prowizorycznie kratka do trawniczkow i czeka na lepszy pomysl... :shock:
A co powiecie na salwinie? Czy jest odmiana, ktora nie ma duzych korzeni siegajacy wglab akwa? I czy ktos z Krakowa moze chcialby mi ja sprzedac? :lol:
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Rafauuu
Posty: 13
Rejestracja: 10 cze 2006 10:48

Post autor: Rafauuu »

hm.. osobiscie poleciłbym Ci jak moja poprzedniczka ceratopteris
moj znajomy ma te roslinke i prezentuje sie naprawde wyśmienicie..
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hmm.. A do ilu cm dorasta i ile mniej wiec kosztuje....? :oops:
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Rafauuu
Posty: 13
Rejestracja: 10 cze 2006 10:48

Post autor: Rafauuu »

jesli chodzi o cene to jest ona w kazdym miescie zróżnicowana..
musisz isc do zoo i zapytac..
a jesli chodzi o opis to przeciez internet służy do
tego by zdobywac info..

http://www.akwa-mania.mud.pl/rosliny/ce ... s%20t.html
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hm... A to forum, to nie internet? :wink:
Wole zapytac przez forum, zeby wszystko na jeden temat bylo juz w jednym miejscu - jak ktos bedzie mial podobny problem, to informacje znajdzie szybko w jednym temacie, a nie bedzie musial szukac w "internecie", gdzie tak naprawde czesto jest duzo przeklaman i niejasnosci ;)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Merry »

Salvinia (i podobna do niej pistia) ładnie rosnie, ale przede wszystkim w otwartych akwariach. Jeżeli masz szczelną pokrywę- może Ci zgnić (oczywiście reguły nie ma). Ceratopteris u mnie dorasta do kilkudziesięciu cm, ale co jakiś czas usuwam starsze liście albo zostawiam tylko małe odszczepki. W tej chwili moje rośliny mają kilkanaście cm.

acha - wgłębka nigdy sama nie zatonie. Kawałki wgłębki przywiązujesz żyłką do np. kamienia i w ten sposób uzyskujesz trawniczek

Pozdrawiam :D
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Wiem wlasnie o tym wiazaniu, tylko ze ja musialbym moja wiazac galazka po galazce :lol: Jak sie troszke zbije w calosc, to ja na bank przywiaze pod woda;)
Wielkie dzieki Merry, pomysle o tej paprotce ;)
Pozdrawiam!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Mozesz ja mocowac na dnie ale pod jednym warunkiem :D jesli masz pewnosc ze posiadana przez Ciebie wglebka jest odmianna podwodna :D Inaczej wczesniej czy pozniej czesc wyplynie a druga czesc zgnije !

http://www.akwarium.nyzio.com/index2.html

Kliknij na ten linka a dalej na "artykuły" - spis tresci- Praktyczne wykorzystanie roślin w kompozycjach japońskich- i tam masz pierwsze trzy tematy na okolicznosc wglebki :D
ODPOWIEDZ