Podłoże z volcanitu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
robsan
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2006 19:54

Podłoże z volcanitu

Post autor: robsan »

Witam, co sądzicie o podlożu z volkanitu pochodzenia wulkanicznego jest dosyć drogi(50 zł. za 7 kg) ale nie wiem czy warto kupować. Jeśli ktoś ma takie podłoże niech napisze jak duża róznica jest miedzy takim podłożem a zwykłym żwirkiem.
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Masz jakieś linki dotyczące tego podłoża ?
Coś mi sie to kojaży ze zwykłym grysem bazaltowym :?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

volkanit

Post autor: BARA »

volkanit barwiony i obrabiany (gładzony) czy nie? jaka ziarnistość? Słyszałam o tym podłożu, jak słusznie napisał Thom, że jest to poszatkowany bazalt, często ziarna mają wygładzone brzegi. Podobno dobry jest przy filtrach dennych (czy ktoś takie ma z forumowiczów?) bo nie przylega ściśle do siebie i umożliwia ruch wody w podłożu. Informacje mam od znajomego akwarysty prowadzącego sklep zoo. Podłoże z volcanitu, szczególnie ciemnego/czarnego można m.in. stosować w akwariach ciemnowodnych: podobno efekt jest super, szczególnie przy hodowli neonów i świecików kongijskich. Volkanit można kłaść też jako ostatnią, wierzchnią warstwę podłoża, oczywiście ulegnie on zmieszaniu podczas pierwszego czyszczenia akwa i płukaniu żwirku.

Pozdrawiam.
Barbara
robsan
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2006 19:54

volkanit

Post autor: robsan »

Witam, jedyne co znalazłem to oferta sklepu akwarystycznego i dlatego sie zastanawiam nad takim zakupem.
http://www.rybarium.pl/htm/index.php?cm ... ekran=&by=
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsan, szczerze pisząc, to mam wrażenie, że volkanit i inne tego typu wynalazki to tylko nabijanie kasy dla sprzedawców. Zwykły, dobry żwirek, o dobrej i dobranej do akwa granulacji + dobrze ułożony = dobre podłoże, które zapewni podtrzymanie i wzrost roślinom oraz dobre samopoczucie rybom. I nie potrzebny jest do tego volkanit. No chyba, że decydują względy estetyczne lub masz filtr denny, pisałam o tym wyżej.

Pozdrawiam.
Barbara
robsan
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2006 19:54

Post autor: robsan »

Dzięki za radę, jeszce się zastanowię, poszukam więcej informacji i popytam.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Za 50 zł kupiłem 200 kg żwirku o drobnej granulacji :wink:
Jeśli akwarium nie jest za duże (bo to dość droga sprawa) to możesz spróbować zastosować specjalne podłoże dla roślin zawierające odpowiednie składniki odżywiające rośliny.
http://zoologiczny.com/aqua-art-aqua-su ... zarne.html
Ewentualnie dla samego efektu estetycznego, dać takie podłoże tylko jako wierzchnią warstwę, a pod nim zwykły, drobny żwirek.
Jeśli wymieszasz zwykły żwirek z jakimś nawozem lub dodasz kulki gliniane albo pałeczki nawozowe do podłoża to napewno rośliny będa dobrze rosły.
ODPOWIEDZ