Ślimaki jak sie pozbyc nie szkodzac krewetkom

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Ślimaki jak sie pozbyc nie szkodzac krewetkom

Post autor: SnoozE »

Coby ktos nie napisal to uzylem opcji "szukaj" nie tylko tu ale tez na 2 innych forach i dowiedzialem sie ze sa 4 opcje na pozybcie sie slimakow.
1. Chemia - odpada
2. Bateryjka - odpada
3. Marchewka pulapka banan itp...
4. Bocja

Mam zatoczki (malutkie) + widzialem z 2 swiderki. Nie jest ich duzo (jeszcze) moze z 10 zaobserwowalem ale nie chce zeby plaga dopadla moje akwa. Mysle nad zakupem jutro 2x bocji wspanialej. Tylko zastawniam sie jak to bedzie z amano (okolo 4-5cm) ?? Czy bocje im nic nie zrobia ??
Ps. Dzis w nocy dalem marcheweke ale nic sie nie zlapalo - sprawdze jeszcze jak zadziala salata sparzona.
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej! Temat bocji i krewetek jest jak rzeka :)
Opinie sa rozne i podzielone - szczegolnie na temat bocji wspanialej. Ogolnie wnioski mozna wyciagnac takie, ze wszystko zalezy od osobowosci rybki ;) Trudno powiedziec, jak akurat te, ktore Ty kupisz sie zachowaja. Poza tym - bocja nie jest swietnym lekiem, zjada slimaki, ale nie wszystki, pozwala zredukowac ich ilosc.
Aby zminimaliwoac szanse, ze amano ucierpia to proponuje tak:
1) zastanow sie nad bocja lohachata/siatkowana/yo-yo, roznie ja zwa, ale jest mniejsza, w ogole nie agresywna w stosunku do rybek (nie mam doswiadczenia z krewetkami :) ) a male slimaczki je. Jak sie ja przeglodzi jedna dobe ;)
2) Rybki musza byc full najedzone, bo moze im cos odbic i moga poskubac krewecie, dlatego proponuje albo jakims sposobem porzadnie nakarmic bocje i dopiero wpuscic, albo odlowic krewecie, wpuscic bocje, karmienie rybek i w nocy wpuscic spowrotem krewetki, jak bocje beda spac, to zwiekszy szanse, ze nie 'skapna' sie co sie podzialo :)
I to chyba tyle...
Powodzenia i pozdr! :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Witam.Może coś z mojego doświadczenia-idealnym ,,lekiem''na ślimaki jest bocja wspaniała, u mnie 2 sztuki zlikwidowały calą masę ślimaków do ostatniej sztuki i z tym trzeba się liczyć .Trzymam też krewetki amano i nie zauważyłem ,aby bocje się nimi interesowały.Pozdrawiam.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

A jaki litraż akwa?
Bo bocje dorastajądo dużych rozmiarów. Z moich doświadczeń wynika, że nie tylko bocje zjadają ślimaki. Odkad mam pielęgniczki nie mam problemu ze ślimakami bo one je zjadają i to z wielką chęcią.
Jednakże nie jestem zwolenniczką kupowania ryb by np zjadały ślimaki ( czy walczyły z glonami). Bo np bocje urosną, inne ryby też. Ryby będa za duze na akwa. Zacznie się problem z NO3. pH zacznie skakać a w akwa zagości choroba, która wybije część ryb.
Lepiej spróbować samemu zwalczać ślimole. Najlepiej każde kupione rośliny przez kilka dni potrzymać w kwarantannie. Wtedy mamy pewność że nic niechcianego nie dostanie się do akwa.
Na ślimaki sposoby:
-marchewka
-zapalić mocne światło z jednej strony akwa
-rozgniatać
-bateria
-chemia (nie polecam)

Pozdrawiam
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

Na wstepie dzieki za odpowiedz. Co do rozmiarow mojego akwarium to jest to uwglednione w moim podpisie jak i parametry wody. Wlasnie dlatego to wpisalem podczas resjestracji zebym nie musial o tym pisac co chwile :)) A tak zupelnie powaznie to kupilem dzis jedna bocje (14PLN) - chcialem przynajmniej dwie lub trzy ale akurat ostatnia byla w sklepie. Jutro pochodze po reszcie sklepow i dokupie jej towarzysza :-).
Ps. narazie amano buszuja i maja sie swietnie jak i pozostala obsada.

Pozdrawiam serdecznie ;-))))
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam jest jeszcze jadna rada na Twoj problem:
Tetraodon fluviatilis
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Nie hodowalem tej ryby, wiec wypowiem sie jako teoretyk :)
Z tego co wiem, to rybka ta bywa agresywna w stosunku do innych, preferuje (nie mowie, ze musi, bo jej nie hodowalem :) ) slona wode i tak - pozera slimaki, ale wraz z kawalkami roslin... :)
Aha.. Mowilem, ze jest jadowita? :lol:
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Jadowita nie jest. Żyje w wodach słonawych. Gdy jest już dorosła staje się agresywna względem ryb swojego gatunku i innych też.
Więc raczej tej ryby nie opwinno się hodować z innymi, tymbardziej w celu zwalczenia ślimaków.

Czołem
Czołem :)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Troszke to uogolnilem... :lol:
Jej mieso jest trujace... :wink:
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

macwiernik pisze:Troszke to uogolnilem... :lol:
Jej mieso jest trujace... :wink:
Nie no...w takim wypadku plany wigilijne trzeba zmienic...

Pozdro :-))
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:lol:
Muchomory czerwone tez trujace... ;)
A niektorzy je sobie chwala, dzieki... Hmm...
Rozjasnianiu umyslu.... :lol:
Joke :wink:

Bocja to dobre rozwiazanie, przy duzym akwarium i kryjowkach dla krewetek dadza sobie rade :)
Mam takie pytanie apropos tych krewetek: czy one faktycznie czyszcza akwa z glonow? :shock:
Na przyklad z krasnorostow? :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

Nie jestem specjalista od krewetek ale widzialem ze cos tam podjadaja zielonego z dna i napewno czyszcza akwa z wszelkich resztek. A tak wogole to jest to jakies urozmaicenie w akwa :) Fajne zyjatka
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:)
Zakladam krewetkarium swoja droga, ale zastanawiam sie, czy jest sens je wpuscic do ogolnego wczesniej...
Mam problem z glonami i nie wiem, czy zjedza ich tyle, ze oplaci mi sie je potem wylawiac jak podrosna... :?
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

macwiernik pisze::)
Zakladam krewetkarium swoja droga, ale zastanawiam sie, czy jest sens je wpuscic do ogolnego wczesniej...
Mam problem z glonami i nie wiem, czy zjedza ich tyle, ze oplaci mi sie je potem wylawiac jak podrosna... :?
Napewno cos pomoga ale jak sa dobre warunki dla glonow to musialbys miec ich naprawde mase :D. Ja jeszcze jakis miesiac temu mialem na dnie doslownie dywan o grubosci mniej wiecej 3mm zielonych latwo-schodzacych glonow. Jak czyscilem odmulaczem to odchodzili cale grube platy i pojawial sie czysty nieskazitelny bazalt. Powiem szczerze ze czyszczenie tego sprawialo mi frajde :)) niestety na roslinkach tez sie to pojawialo i oprocz tego inne gorzej schodzace glony. Dlatego wlasnie kupilem kosiarke i krewetki. Akwarium mam stosunkowo swierze i przypuszam ze byl to naturalny proces stabilizacji akwarium chodz nie wiem czy nie pomogla w tym troche sol niejodowana ale moge sie mylic. Tak czy siak mozesz siamlo dodac soli napewno rybki bede lepiej sie czoly i ryzko ewentualnej ospy bardzo spadnie. Ja w tej chwili mam 30 niekopiastych lyzeczek soli na moj zbiornik. Ale na poczatek mozesz przyjac jedna niekopiasta lyzeczka na 10L wody oczywiscie wczesniej rozpusc ja w garnku na palniku:)
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
ODPOWIEDZ