Pomóżcie jak najszybciej - proszę!!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KAROLINA13G
Posty: 4
Rejestracja: 08 lip 2006 23:49

Pomóżcie jak najszybciej - proszę!!!

Post autor: KAROLINA13G »

Mam akwarium 50l, miałam 4 welony (dość małe), temp wody 23-24 st C,
2 tyg temu zdechły mi 2 teleskopy; a teraz jeden z calico też zaczyna mieć takie same objawy jak tamte. Jest apatyczny, ma białe kropki na ciele, wiem, że za dwa dni zdechnie :cry:

Na waszym forum przeczytałam, że jest to ospa.
W leczeniu należy zastosować kąpiel długotrwałą w ichtiosanie lub w MFC, podnieść temp oraz zwiększyć napowietrzanie.

Powiedźcie mi tylko ile trzeba zastosować tego preparatu na 50l i czy podwyższona temperatura u welonów nie zaszkodzi im? (23-24 st to i tak jest dużo).
Awatar użytkownika
adamser
Posty: 33
Rejestracja: 17 cze 2006 8:46
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: adamser »

Akwarium masz o wiele za małe jak na welona. Rozsądne minimum to 100l ,a to z powodu szybkiej przemiany materii (co na pewno zauważyłaś).
Tu masz link do stronki o ospie http://www.pmp.p-net.pl/biologia/ospa_rybia.htm
.Mam nadzieje że pomoże(o dawkowaniu też jest).
Pozdrawiam!!
112l - 5xZbrojnik niebieski,6xKirys spiżowy,2xPielęgnica zebra,Egeria densa,Blyxa japonica
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Dawkowanie leku jak na butelce. Zalecam użycie Ichtiosanu na ospe jest lepszy od MFC. Temperatuty bym nie podnosił, a po wyleczeniu zmniejszyłbym ja nawet to 18 - 20 stropni. Co do akwa to za małe jak powiedział przedmówca.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
maciejka
Posty: 145
Rejestracja: 18 maja 2006 17:25
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: maciejka »

ryba ospia kup srodek "sera costapur" cena gdzies kolo 14zł za 50ml
jak kupisz dasz 22 krople na kazde 40litrów wody jesli nie pomoze zastosuj jeszcze raz 5 i 7 dnia.
po zakonczeniu kuracji wymien z 30% wody.
powino byc dobrze
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ja jednak zastosowałbym Ichtiosan. O wiele tańszy i skuteczniejszy. Produkty sery nie cieszą się zbyt wielkim powodzeniem akwarystów.
Ja dawno dawno temu Ichtiosanem wyleczyłem welona w 2 dni.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: Anita721 »

Zgadzam się z tym co napisał Brian Ichtiosan jest odpowiednim i bardzo skutecznym środkiem na ospę. Dodam że zaleca się podniesć temp.wody o2-3stopnie w czasie leczenia po to aby ospa całkowicie się uakytwniła a po 3 dniach dawkę leku powtórzyć.Po leczeniu możesz stopniowo obniżać temperaturę. 8) Powodzenia.
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Tak Anita możnaby podnieść temp. ale to jest welon który ma już 23 stopnie. Wg. mnie już jest jak dla niego za ciepło a co dopiero mówiac o powyższeniu o 2-3 stopnie. nie podnosił bym temp. tylko podał ichtiosan.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Podniesienie Temp. o 2-3 °C skutkuje tylko jezeli Temp wody wtedy osiagnie 32°C i ponad! Wtedy wlasnie sama temp. Juz jest zabujcza dla kulozeska!. Podniesienie temp z 23°C na 26 lub nawet 30°C mija sie z prawda i celem o 2 do 6°C :wink:
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

ja tez mialam ospe, temp nie podnosilam i wszystko bylo ok , mozesz sprobowac ze srodkiem dla ryb zimnowodnych Goldoomed z tetry , jest naprawde dobry, ospy pozbylam sie w 3 dni , nie bylo sladu po bialych kuleczkach i inne ryby sie nie zarazaly od chorej . Poza tym podwyzszenie temp nie jest potrzebne, lepiej szybko reaguj bo teraz w tej temp chorobska mnoza sie straszliwie i sa bardzo trudne do wyleczenia. Pozdrawiam
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
KAROLINA13G
Posty: 4
Rejestracja: 08 lip 2006 23:49

Dzięki

Post autor: KAROLINA13G »

Podałam ichitiosan - jak radziliście:) Wczoraj pierwsza dawka; podwyższyłam tem do 32, zwiększyłam napowietrzenie - wszyskie białe kuleczki z ogona i skrzeli zniknęły już dziś!!!! Jak narazie rybka ożyła

Dziękuję Wam bardzo za rady - jesteście wspaniali :D
lupus
Posty: 34
Rejestracja: 21 kwie 2006 19:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lupus »

a jakim sposobem przy tych upalach potrafisz utrzymac tak niska temperature wody?? ja mam 28 min jesli nie wlaczam swiatla, tak w 60 l jaki w 240...
KAROLINA13G
Posty: 4
Rejestracja: 08 lip 2006 23:49

Post autor: KAROLINA13G »

gdyż u mnie w domu jest niska temperatura.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2006 12:18 przez KAROLINA13G, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

ja tez mam 26 ;/ az mi zal tych rybek bo normalnie utrzymuje temp w granicy 18-20 a teraz taki szok ,ale coz , musza sie przyzwyczaic , tym bardziej ze temp stopniowo wzrasta a nie skacze
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Dzięki

Post autor: Lum »

KAROLINA13G pisze:Podałam ichitiosan - jak radziliście:) Wczoraj pierwsza dawka; podwyższyłam tem do 32, zwiększyłam napowietrzenie - wszyskie białe kuleczki z ogona i skrzeli zniknęły już dziś!!!! Jak narazie rybka ożyła

Dziękuję Wam bardzo za rady - jesteście wspaniali :D
Nie męcz welonów taką wysoką temperaturą! Kontynuuj leczenie( nie możesz przerwać kuracji), jak podano w ulotce, ale obniż temperaturę.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ