Slimaki?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Slimaki?

Post autor: Patsi-Pat »

Witam,mam pytanie dotyczące dziur na liściach roślin.Dziury te są w środku lisci i z boku.Mogły to zrobić ryby?Nie wiem czy to ryby czy ślimaki;ślimaków nie zauważyłam.Mam w akwa 4 bocje,więc chyba powinny je zjeść.Pozdrawiam
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Ryby raczej nie...
Ostatnio koledze gupiki zezarly paprotnice sumatrzanska w tydzien, ale to chyba byl wypadek :)
A slimaki...? Wiesz, mozliwe, ale nie na sto procent:) Jesli masz 4 bocje, to raczej nie bedziesz miec wiekszych problemow - nie bedziesz przekarmiac, a nawet zrobisz mala glodowke, to slimakow nie zauwazysz, a rybkom przerwa w dostarczaniu pokarma nie przeszkodzi, a wrecz przeciwnie wyjdzie na zdrowie; zalecany jest w tygodniu minimum jeden dzien bez jedzenia:) Nie znaczy, ze maksimum to 7 dni w tygodniu...;)
Ale przypominam - bocja to nie odkurzacz! Lubi slimaki i zjada je, ale wtedy kiedy ma na to ochote, a nie 24/7/365...Wiec bedzie je systematycznie wyzerac - przy jednym poscie w tygodnie, systematycznie nie powinnas miec problemow ze slimakami...
Ja raczej martwilbym sie o obsade i niedobory - za duzo rybek jak na moj gust do takiego akwa i w zwiazku z tym mozesz miec problemy z poziomem NO2, NO3, Fe i K...
Jak nawozisz akwa?
Mozliwe, ze po prostu roslinki sobie nie radza... :?
Pozdr!
EDIT: Apropos Fe i K :)
Mozliwe, ze niezbedny bedzie zakup testow, jesli chcesz odzywic roslinki... Niedobory objawiaja sie dziurkami w lisciach...:/
K - kup sobie K2SO4, albo KCl (polecam to pierwsze, bo chlor reaguje z niektorymi srodkami, np. MFC...) i podawaj go od kilku do kilkunastu ppm
na tydzien, ale najpierw zmierz poziom!
Fe - kup jakis nawoz z zelazem w postaci chelatu :) Planta gainer pro ferro (czy cos, nie pamietam nazwy dokladnej, ale Planta Gainer :) Dobry nawoz:), albo tropicala Ferro + ... Nie wiem, czy dobry :) Plantamin tetry tez ma chelat zelaza ale oprocz tego stado innych zwiazkow... Ale zmierz najpierw poziom :) Dawke bedziesz miec na opakowaniu :)
Poza tym polecam odwiedzenie strony holenderskie.pl , tam mozesz tez pogmyrac za cennymi informacjami :)
To nie reklama :) tylko pomoc! :)
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Patsi-Pat »

Thx,mam testy,ale tylko te 5 podstawowych.Roślinki nawoże raz na 2 tyg.Sera florena,wiec mają na pewno żelazo,pod korzeniami tez mają jakaś tabletke z tetry na rozwój systemu korzeniowego i do tego tetra CO2 optima,czyli CO2 im też nie brakuje.A co do rybek to się już dowiedziałam,że mam ich za dużo,ale nie mam co z nimi zrobić,a nie wyrzuce ich przecież.Pozdrawiam:)

Tak,tetra CO2 optima to ta butla.Świetlówki mam z Sery każda po 30 W, Brillant i Plant.Nawozy są z Sery i są wolne od azotanów i fosforanów.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2006 7:57 przez Patsi-Pat, łącznie zmieniany 3 razy.
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Wiec tak... :)
Podejrzewam potas i (!) zelazo :)
Nawozy... Producenci pisza na opakowaniach jedno, a drugie trzeba tak naprawde robic :) Stosowanie raz na 2 tygodnie to malo, proponuje przy kazdej podmianie wody o 10-20 procent wiecej niz zaleca producent, jesli chcesz osiagnac widoczne rezultaty :) Przykro to mowic i wiem, ze to kosztuje, bo sam przezywam takie rozterki... ;) Robie tak samo z tetra Plantamin i roslinki rosna :)
A CO2 optima... nie pamietam, ale czy to butla typu dezodorat i dyfuzor typu zakretka od dezodorantu?
Aha... I podaj oswietlenie akwa :)
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam,poniewaz masz sporo ryb wazne jest dla Ciebie aby stosowany nawoz nie zawieral azotanow i fosforanow takim nawozem jest min TMG-Tropica Master Grow,jest to bardzo dobry i popularny nawoz.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Patsi-Pat »

Odpowiedź na pytanie macwiernik'a jest podana w 2 poście.
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

To tak... Po pierwsze... Malo swiatla :(
Standardowa pokrywa i 0.3 W/l, to duzo za malo...:/ Pomyslalbym o przerobieniu pokrywy i dodaniu przynajmniej jednej swietlowki, moze dwoch T5 po 36 W kazda, zajmuja mniej miejsca, a roslinkom to duzo pomoze:)
A CO2... Powiem szczerze, ze ten dyfuzor nie jest najlepszy...:?
Jest niedrogi, ale co do jego wydajnosci mam watpliwosci (podobnie jak wielu 'holendrow', z tego co wyczytalem na roznych forach o roslinkach...)... CO2 moze nie byc rozprowadzane najlepiej... I nie wiem tez, czy jedna butla jest wystarczajaca na 200 litrow... Ja mam obecnie 2 bimbrownie na 120 litrow i nie mam piorunujacych efektow...
I sprobuj rozgladnac sie za zrodlem potasu, bo mozliwe, ze to jego wlasnie brakuje roslinkom, poczatkowo chloroza, a potem nekroza objawiajaca sie jako dziurki w lisciach...
Pomoze napewno zwiekszenie oswietlenia, CO2 i podanie potasu:)
PozdR!
Ps. I wiem, ze mi latwo mowic, bo w teorii to wszystko jest piekne, tylko jak trzeba kupic, to... :) Sam to przezywam:) Powodzenia!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ