POMOCY!!!! Nie wiem co robic :((

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

POMOCY!!!! Nie wiem co robic :((

Post autor: złota rybka »

Witam!
Wróciłam z urlopu i jestem załamana, jedna z rybek w akwa ma dziwne objawy chorobowe (jak zwykle trudne do okreslenia) . Jak wyjezdzalam czyli jakies 10 dni temu wszystko bylo super, rybki zywe zdrowe itp, teraz jedna z welonek (ok roczna) ma nastepujace objawy: apatia, pływa badz lezy ciagle na dnie akwa, słaby apetyt, oddycha normalnie, zero guzow, przekrwien, łuski normalne, jedynie płetwy jakby złozone i lekko na koncach pozlepiane , Co to jest ? I jak jej pomoc... na poczatku myslalam ze to moze z tej goraczki , bo teraz jest trudny okres dla rybek gdy w pokoju jest 26 stopni ;/ ale podmieniam wode czesciej na chłodna odstala , inne rybki zachowuja sie w porzadku ,a ta - nie wiem co sie dzieje, czy to posocznica ? :( Pomozcie , co robic ? bo juz mi braknie pomyslow !!!
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
adamser
Posty: 33
Rejestracja: 17 cze 2006 8:46
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: adamser »

Przede wszystkim odizoluj jak najszybciej welonkę.Obserwuj jakie ma wydaliny i zachowanie..Może to być infekcja wywołana przez pierwotniaki pasożytnicze(Costia chilodonella, Trichodina i inne).Dodakowe objawy to :
biały nienaturalny nalot na skórze, czasem nieskoordynowane nadmierne wydzielanie śluzu,opisane już skurczenie i sklejenie płetw,pływanie wstecz,trudności w oddychaniu ,wychudzenie,odpadanie fragmentów skóry.
Niektóre objawy mogą się dopiero pojawić.
Opis choroby jest z ulotki tetry więc zalecają jej produkty :wink:
Nie wiem czy mnie za to nie zbanują ,no ale...
tetra medica contralck, tetra medica general tonic. ten pierwszy stosujesz przy zaawansowanej infekcji, albo oba na raz.Ten drugi na początku.Dodatkowo odkaża wodę jak piszą.Są leki innych firm może nawet lepsze i tańsze... Musisz już poszukać sama.Mam nadziejęże welon przeżyje i w pełni wyzdrowieje
Pozdrawiam!! :)
112l - 5xZbrojnik niebieski,6xKirys spiżowy,2xPielęgnica zebra,Egeria densa,Blyxa japonica
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm..wiele róznych chorób ma podobne objawy, ale jak dla mnie nie wygląda to na posocznicę, przy tej chorobie cała ryba wydaje sie jakby napuchnieta dodatkowo, a z Twojego opisu tego tu nie widać. Byc może to martwica płetw.
proponuję kapiel długotrwała w MFC, jak masz możliwośc odizolowac rybkę i leczyc ja w akwa kwarantannowym i oczywiscie obserwowac. MFC podawac zgodnie z instrukcją, zobaczymy jak sie to rozwinie i w która strone.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

niestety obecnie nie mam mozliwosci przeniesienia rybki do osobnego akwa , bo sie wlasnie przed wakacjami go pozbyłam ;/ teraz załuje :( czy moge zastosowac mfc w akwa głownym? z innymi rybami ? jak tak to ile wtedy - zapobiegawczo czy juz dosadniej ?
dzieki za pomoc wszystkim :]
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Mozesz zastosowac w akwa głównym z innymi rybkami, zaszkodzic nie zaszkodzi ajak jest cos w akwa to i na pewno pomoze. Dawka - stosuj jak na opakowaniu, ale leczniczo i zobaczymy czy pomaga czy tez nie.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

ok zastosowalam ,zobaczymy czy cos pomoze , dzieki
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Trzymam kciuki mam nadzieje, ze nie bedzie źle..daj znać :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

własnie zauwazylam ze rybka ma na samych koniuszkach płetw takie jakby czarne smugi, bardzo malutkie i ledwo widoczne ;/ kolejny dziwny objaw
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Mówisz, że ma smugi na płetwach... ogejrzyj ja dokładnie czy przypadkiemnie ma gdzies wystrzepionej płetwy, może sie poraniła. Posocznica to raczej nie jest bo rzeczywiście tak jak mówił Mireks poscznica to nie jest bo wtedy cała rybka pucknie. Martwica płetw objawiałaby sia postrzepionymi płatwami z białym nalotem, ale tego też nie widać. Sprawdz czy, nie ma zadnej najmniejszej ranki. Napisz mi jeszcze jaka masz temperature wody w akwarium, jakiej wilkości ono jest, czy stoi oświetlone czy nie. Mówiłes, ze ruybcia ma słaby apetyt, czy wydala moze jakieś odchody? Jakie one są długie nitkowate i ciągnące sie ze rybką czy normalne?
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

obecne akwa 120 l , temp. 26 stopni, oswietlone przez jakies 10 h dziennie, gdy jest b.goraco wylaczam lampy bo ogrzewaja wode dodatkowo,ale ryby zachowuja sie normalnie gdyz panuje oswietlenie dzienne w pokoju, rybka odchody ma normalne, zadnych ciagnacych ani galaretowatych, musze ja troche podkarmiac bo jest apatyczna i inne szybko wyjadaja podane jedzenie wiec podaje jej jak podplywa do gory na tzw. priva :] w tej chwili sie ozywila i plywa normalnie, troche stoi w toni wodnej ,potem znowu opada, ranek zadnych , skrzela normalnie otwarte , nie zaczerwienione, rybka reaguje na 'wołanie' :) jedyny objaw to te zlozone płetwy i to ze lezy na dnie , czego wczesniej nie robila ;/

------------------------------------------------------------------

Rybka nie zyje Sad(((( wczoraj jakby sie polepszyło po mfc , zaczela pływac i była aktwyna ...a dzisiaj rano znalazłam ja nie żywa Sad nic sie nie dzialo, obejrzałam ja dokładnie i wyglądała jak zdrowa ryba, oprocz lekkiego zlepienia płetw ( naprawde lekkiego) ... nie mam pojecia co to jest i to najbardziej mnie dobiło ;/ ze nawet nie wiem jaka to choroba ;/ i co zrobic jak sie powtorzy Sad ps> to była moja ulubienica i pupilek Sad((
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No cóż i tak bywa, przykro ze sie tak stało :( Czasem niestety nie jesteśmt w stanie dostrzec choroby zbyt szybko, moze gdyby szybciej dostała mfc by sie cos dało zrobić...ale nie martw się, czesto tak sie moze zdarzyc i jestesmy po prostu bezradni.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
adamser
Posty: 33
Rejestracja: 17 cze 2006 8:46
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: adamser »

Przykro....ale nie raz zdarza się mimo wszelkich prób zapobierzenia. Proponowałbym ci kontynuowanie kuracji środkiem odkarzającym jeszcze przez jakiś czas. Tak dla pewności, żeby uchronić resztę ryb od ewentualnego zakarzenia.
Pozdrawiam!!
112l - 5xZbrojnik niebieski,6xKirys spiżowy,2xPielęgnica zebra,Egeria densa,Blyxa japonica
czyczyn
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2006 12:48
Lokalizacja: stargard

moja ryba zachorowała :(

Post autor: czyczyn »

pomocy :!: Moja ryba dostała między nosem białą plamę.Kropka jest wielkośći emotikonki,tylko że jest biała :( .Wyjechałem wtedy na 3 dni i ryby zostawiłem sąsiadom(bo mam je 2 zdrowa jest złoto-czarna).Gdy wróciłem woda była brudna.Na drugi dzień zobaczyłem ten ślad. Jest to welon ma ok. 5 mies.
byłem u akwarysty ale on powiedział że to jest ospa.nie jestem pewny czy to prawda,bo mama powiedziała mu że jest wielkości głowki od szpilki.
dał mi preparat tetraGoldOomed. Nie wiem czy to coś da :( .Drugi akwarysta zalecił mi Akryflawinę firmy tropical.Oba preparaty dałem.Czy one coś dadzą :?:
p.s. na zdjęciu jest jeszcze zdrowa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bunny
Posty: 32
Rejestracja: 30 cze 2006 18:01

Post autor: Bunny »

Rybki nie widac, tło do bani ;/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

czynczyn, zakładasz nowy temat pod czyimś postem?

Podaj dane o akwa: litraż, obsadę, sprzęt. Co to znaczy, że woda była brudna? Mama powiedziała coś akwaryście? - jaka mama, o co chodzi, nie rozumiem...

Nie mieszaj ze sobą leków!!!!!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ