KMno4 a ślimaki

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

KMno4 a ślimaki

Post autor: luna »

niestety zalęgły się u mnie w akwa ze ślimakami wypławki (ktoś tu na forum tak mi je kiedyś z opisu rozpoznał). Zapomniałam wtedy spytać czy mogę je potraktować KMnO4 i jak na to zareagują slimaki (bardzo mi zależy, by nic im się nie stało). Z góry dzięki za opinie !
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie rozumiem pytania, ślimaki chcesz traktować KMnO4 a mają zostać? Czegoś nie rozumiem, to mają być czy też nie?

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wyjmij slimaki z akwarium i przenieś je do innego a wypławki potraktuj KMnO4 i gotowe :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

Mireks pisze:Nie rozumiem pytania, ślimaki chcesz traktować KMnO4 a mają zostać? Czegoś nie rozumiem, to mają być czy też nie?
Pytanie jest dość proste - cytuję "niestety zalęgły się u mnie w akwa ze ślimakami wypławki (ktoś tu na forum tak mi je kiedyś z opisu rozpoznał). Zapomniałam wtedy spytać czy mogę je potraktować KMnO4 i jak na to zareagują slimaki ...".

A tak poza tym - na szybie mam dużo jajeczek ślimaków i nie bardzo wiem czy da się je wyjąć z akwa ... Rozumiem, że jak trego nie zrobię, przepadną pod wpływem działania nadmanganianu ?
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
A wiec z tymi jajeczkami... Mozesz je wyjac, tylko bardzo delikatnie. Najpierw musisz nimi delikatnie poruszac przy szybie, az sie odkleja, mozesz je zwilzyc delikatnie, najlepiej listkiem, bo palce bywaja zdradliwe... ;) I przeniesc je do innego akwa, z woda o (najlepiej) takich samych parametrach, mozesz je dac na plywajacym listku, albo czyms innym, potem slimaczki od razu zleza do wody.
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ok, Ok pojąłem. Pytanie moje....a po co Ci ślimaki w akwarium? Chyba, że jakowes pozyteczne...jeśli nie...to raczej z nimi walcz, bo jak nie to one zwalczą Twoje akwa :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Moze chodzi o jakies ampularie Mirku...? Bo jaja swiderkow, to chyba ciezko wypatrzec... :?
Wszystko wyjdzie w praniu :D
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No własnie chyba o to chodzi....bo nie o normalne slimaki :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

luna, rozumiem że masz akwarium z ampulariami albo ślimakami, na których Ci bardzo zależy.
Niestety, stosowanie KMnO4 może wybić nie tylko wypławki ale i pozostale organizmy. Aczkolwiek raz odkażając rośliny właśnie nadmanganianem przez 15 minut, po wyjęciu roślin i ich dokładnym wypłukaniu stwierdziłam w wodzie obecność żywego rurecznika. Sztuk 1 ale był. Więc nie zawsze KMnO4 wszystko wybija.

Ale ślimaki radzę Ci wyjąć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie :-). Już odpowiadam - mam oddzielne "ślimakowe" akwarium, celowo przeznaczone na ich hodowlę (bez obaw, że coś zrujnują), gdyż kiedyś jak miałam pierwszego kolcobrzucha, zjeździłam całe miasto by w jakimś zoologiku dostać choćby jednego ślimaka (a są podstawowym pokarmem tych rybek). W końcu znalazłam kilka i teraz je starannie hoduję bym znów nie musiała zaliczać wszystkich sklepów i czuć się jak wariatka ;), która zawzięcie szuka tego, co wszyscy tępią. Zatem ślimaki są dla mnie cenne (jako niezbędny pokarm dla kolcobrzucha), natomiast wypławki niekoniecznie, stąd się wzięło moje pierwsze pytanie. Aha, nie chodzi o żadne wyjątkowe ślimaki - ot zwykłe zatoczki (choć można by je uznać za niezwykłe, bo naprawdę z trudem je znalazłam w n-tym zoologiku). A co do szkodliwosci ślimaków dla roślin - może to dziwne, ale ja to moje ślimakowe akwarium uważam za sanatorium dla roślin. Gdy w dużym akwa rośliny za bardzo obrastają glonami, to przy okazji przemeblowań, przesadzania itp. wkładam je na kilkudniową "terapię" do ślimaków. Po 3 dniach roślina jest jak nowo narodzona, odżywa i rozrasta się jak po nie wiem jakich nawozach, a to tylko ślimaki dokładnie zjadają wszystkie wstrętne glony. Niestety przez te wypławki boję sieteraz wkładać rośliny na "rekonwalescencję" do ślimaków ... A najgorsze jest to, że pani w aptece oznajmiła mi, że KMnO4 można dostać tylko na receptę i na dodatek trzeba składać specjalne zamówienie :shock: ...
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Ja bym zerknal do sklepu z czysta chemia, nie apteka... Tam to jest wywiad jak czlowiek chce kupic strzykawke...
W Lublinie na stowe znajdziesz sklep z odczynnikami chemicznymi, tego typu, jakie moga byc potrzebne na wyposazenie pracowni... Tam nikt nie bedzie pytal (chyba...) :), bo i stezony kwas solny mozna kupic... :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

luna, w Białymstoku miałam to samo: w jednej aptece powiedziano mi, że nadmanganian jest składnikiem jakiegoś narkotyku i stąd nie może być dowolnie sprzedawany w aptekach. Niemniej w innej aptece KMnO4 dostałam (50 tabletek w fiolce) i jak będziesz potrzebować, to wrzucę Ci część w kopertę i wyślę pocztą gratis. Wystarczy, że podasz mi adres na PW i ewentualnie ilość tabletek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

KMnO 4 powinnaś dostać w każdej aptece. Sprzedawany jest też jako roztwór tzw. "Fiolet".

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

Rzeczywiście, są jeszcze apteki gdzie da się kupić nadmanganiam. Wielkie dzięki za ofertę pomocy ! :-). Ponieważ środek kupiłam i chcę wreszcie zrobić "czystkę wypławkową" w akwa, poradźcie mi ile nadmanganianu wrzucić (jaką część tabletki) i czy nie zaszkodzi on na pewno roślinom (gdzieś wyczytałam nawet, że potas je wzmocni, ale czy na pewno ?). Nie wiem też co począć z wypławkami, które ocaleją na skutek zdejmowania ślimaków i jajeczek z roślinek i wyławiania ich do oddzielnego naczynia ...
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej! Potas sam w sobie jest pierwiastkiem bardzo waznym dla rozwoju roslin:)
Bardzo:) Bierze udzial w wielu szlakach enzymatycznych, a jego niedobor objawia sie chloroza i nekroza :) Sama pompa sodowo-potasowa... Ale to juz takie ciumciam;)
Zazwyczaj podaje sie go w innych zwiazkach KCl i K2SO4, ale szczerze to chodzi o same jony K+, a takie z nadmanganianu powstana :)
Potas ciezko przedawkowac, jesli nie lejesz za duzo makro- nawozu to nie ma problemu :) A zaszkodzic moze tylko mlodym roslinkom, wiec stare przetrwaja (w razie czego) i wypuszcza nowe rozlogi;)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ