karłowacenie

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

karłowacenie

Post autor: dorec237 »

Witam
Mój sasiad miał 35l akwa. A w nim mase mieczyków i jednego glonojadka.
O akwarium niedbał niepodmieniał wody nieczyscił filtra zadko karmił ryby.
Wiadomo ze mieczyki w złych warunkach karłowacieja. Powiedziałem sasiadowi ze jesli chce moze mi dac rybki ze u mnie beda miały lepiej ze u niego sie mecza i tak dalej.... Pierwsza odpowiedz brzmiała NIE!. Spodziewałem sie tego. Nastepna prube podjołem nastepnego dnia. Na szczescie przemyslał to chyba przez noc i dał mi rybki. Przygotowałem dla nich 50 l akwa, podłaczyłem filtr grzałke itd.
Teraz moje pytanie brzmi tak.
Czy jesli jesli zapewnie ryba odpowiednie warunki bytu , beda odpowiednio i odzywiane itp. urosna jeszcze pare centymetrów?? Czy nadal pozostana skarłowaciałe??
Dodam ze mieczyki maja ok 3.5cm a samce maja juz miecz.
Pozdrawiam
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Dobrze, ze wziales biedne rybki z 30l., ale 50 to i tak za malo... :( Ile masz rybek w nim teraz? Wiem, ze mase mieczykow:)
Ale tak czy inaczej mieczyki to nie najmniejsze ryby i pomimo, ze sa popularne, powinno sie je trzymac w wiekszych zbiornikach, bo nawet w 50l. skarlowacieja...
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Bunny
Posty: 32
Rejestracja: 30 cze 2006 18:01

Post autor: Bunny »

Oczywiście, że tak. :) [/list]
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

Niemam wiekszego na stanie :? mam tylko 72; ogulne ale tam juz jest wystarczajaco ryb. Mam w nim ok 15 mieczyków i jednego glonka. Daje im raz dziennie mrozonke i 3 razy suchy. Wiem ze 50l to mało i nie beda one mogły w pełni osiagnac swoich rozmiarów. Ale zeby mi chociaz tak ze 3cm urosły było by estra. :D Czy rybki urosna chociaz tyle??
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Powinny urosnac w odpowiednich warunkach, ale akwa jest obsadzone delikatnie mowiac 'gesto'...:)
Zainteresowalbym sie nowym domem dla tych rybek, tak czy inaczej... :?
PozdR!:)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Skoro samce maja juz miecze to nie ma szans aby urosly. BYc moze samice, ale mam jednak watpliwosci.
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

W akwa niezdazyły urosnac jeszcze roslinki ale sa juz posadzone sa nuzance, mech jawajski, wywłucznik. Jutro doleje szklanke wody sodowej i roslinki beda rosły jak na drozdzach :D I bede miał estra mieczykarium 8). Moze jak bede miał wiecej kasy kupie im wieksze akwa minimum 120l:). Ale na to trzeba jeszcze poczekac :(
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

dolewanie szklanki wody sodowej coś daje? Pierwszy raz o czymś takim słyszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

Woda sodowa zawiera dwutlenek wegla. A roslina jest on potrzebny do zycia. Po dolaniu wody sodowej do akwa rozprowadzi sie on po całej jego objetosci. Przez co rosliny rosna szybciej bo maja go nieco wiecej. Mój wuj stosował ta metode wtedy kiedy niebyły dostepne na rynku nawozy takie jak np.Aqua Plant. Ryba tez to nieprzeszkadza :)
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam wrażenie, że woda sodowa zawiera dwutlenek węgla który: a) od razu zaczyna się ulatniać b) nie pozostaje w tej szklance w takiej ilości, żeby w dużym akwa taka woda mogła do czegokolwiek się przyczyniać

Mogę sie mylić. Proszę bardziej doświadczonych akwarystów o komentarz, tak z ciekawości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

BARA pisze:woda sodowa zawiera dwutlenek węgla który: a) od razu zaczyna się ulatniać b) nie pozostaje w tej szklance w takiej ilości, żeby w dużym akwa taka woda mogła do czegokolwiek się przyczyniać
Dokładnie tak. Cyrkulacja wody w akwa powoduje, że te śladowe ilości CO2 dosłownie po chwili znikają.
dorec237 jeśli chcesz zasilić rośliny w CO2 skuteczniej, ulep sobie bimbrownię. A co do samych ryb, to podzielam zdanie przedmówcy, że jeśli samce mają już miecze to raczej nie urosną.
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Bara. 1000 % prawdy. Taka szklanka mozna wyplukac 3 zeby... :lol:
Wymiana gazowa przez nawet lekki ruch wody ulotni to w MIG!
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

Mój wuj stosuje te technike od kiedy jest akwarysta czyli ok 30 lat. Jest troche starej daty i nieuzywa nawozów sztucznych. Jego okwa jest porosniete tak bujna roslinnasc ze niewidac tylnej szyby. Pytałem sie wuja co robi ze rosliny mu toka rosna i powiedział mi ze dolewa jedna szklanke wody sodowej raz na tydzien. Ja jeszcze tego niepraktykowałem miałem własnie teraz wyprubowac. Cuz niewiem moze mój wujo sie myli. Nikt niejest nieomylny. ale z drugiej strony rosliny sa tak piekne i tak sycace zieleniom..... Ja juz sam niewiem. Moze macie racje.
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

co do ryb to proponuje podawac im pokarm z zawartościa witaminy D ale nie sadze by to wiele pomogło rybki sa już stare
sebastian
Pomocnik
Posty: 85
Rejestracja: 26 lut 2006 20:08
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: sebastian »

Witam :)
Rozdzielenie samców od samiczek powinno pozwolić tym drugim bardziej urosnąć :) Zgadzm sie z poprzednikami na temat samców :)
Pozdrawiam i powodzenia :)
ODPOWIEDZ