dziwny kirysek

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

dziwny kirysek

Post autor: luna »

Nareszcie przypomniało mi się, że już od dawna chciałam zadać to pytanie - a mianowicie kiedyś dokupiłam do stadka malutkiego kiryska pstrego, miał dosłownie ze 2 cm. Obecnie znacznie urósł i tym bardziej rzucają się w oczy jego nietypowe płetwy - grzbietowa i piersiowe. Są one tak długie, że wszystkie trzy, gdy są złożone, wystają poza koniec płetwy ogonowej (a więc są dłższe niż długość ciała). Piersiowa ciągnie się wzdłuż całego ciała i zagina się na końcu, sięgając jakiś centymetr poza ogon (na dodatek strasznie sie strzępi), zaś piersiowe są jeszcze dłuższe. Nigdy nie widziałam wcześniej takiego "weloniastego" kiryska i obserwuję też, że te długaśne płetwy utrudniają mu manewrowanie wśród roślin i kryjówek. Zaznaczę, że gdy go kupiłam, miał normalne proporcjonalne płetwy. Co Wy na to ?
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Też mam pstrego "dziwaka" płetwa grzbietowa ma 3 dłuższe pasemka sklejone w proporczyk zaokrąglony na końcu. Dodatkowo to chyba jest ona i do tego w ciązy bo ma zaokrąglony bardzo brzuszek.

Obrazek
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Skurkowaniec :D
To pewnie jakas wyselekcjonowana odmiana... Albo po prostu przypadkowa mutacja... Mogl sie tez gdzies zawieruszyc z 'weloniastej' hodowli...
A co zrobic...? Cieszyc sie, ze masz oryginalna rybke :) Dopoki nie bedzie tepiony przez inne rybki, to nie ma sie czym przejmowac, a jak cos sie bedzie dzialo, to i bedziemy sie martwic... :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

czy wyselekcjowana to nie wiem, bo drugi młodszy też ma takie 3 pasemka na grzbietowej płetwie. :)
Ostatnio zmieniony 25 lip 2006 12:06 przez mate64, łącznie zmieniany 1 raz.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

To mi wygląda na weloniastą odmianę.
mate64 bardzo możliwe że to "ona". Ja mam 2 samice, ale oprócz tego, że są grubsze, są też sporo większe od samców.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

AMNESIAC pisze:To mi wygląda na weloniastą odmianę.
mate64 bardzo możliwe że to "ona". Ja mam 2 samice, ale oprócz tego, że są grubsze, są też sporo większe od samców.
tak podejrzewam, z tym że drugi jakoś nie czuje mięty do zalotów, zamierzam dokupić jeszcze 2, może wtedy...
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Moze przyciemnione swiatlo, zarosla i Barry White...? :lol:
Joke :D
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Próbowałem Anne Marie Jopek, ale cóś nie bałdzo... :D
Ostatnio zmieniony 25 lip 2006 21:51 przez mate64, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

ten mój kirysek właśnie też ma tak zagiętą płetwę grzbietową, tyle, że zagina się ona kawałek za tułowiem, czyli jest jeszcze dłuższa. Szkoda, że nie mam fotki, bo on wygląda z góry jak malutki boeing ;). A dla ułatwienia zrobiłam mały schemacik, niezbyt rewelacyjny, ale może pomoże wczuć się Wam w moje zadziwienie ;-)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 05a86.html

mate64 - jak wstawiłeś tutaj fotkę ?
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

luna pisze:ten mój kirysek właśnie też ma tak zagiętą płetwę grzbietową, tyle, że zagina się ona kawałek za tułowiem, czyli jest jeszcze dłuższa. Szkoda, że nie mam fotki, bo on wygląda z góry jak malutki boeing ;). A dla ułatwienia zrobiłam mały schemacik, niezbyt rewelacyjny, ale może pomoże wczuć się Wam w moje zadziwienie ;-)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 05a86.html

mate64 - jak wstawiłeś tutaj fotkę ?
Piękny rysunek :D :D :D

jak dodajesz fotki w fotosiku, to wybierasz odpowiedni kod i wklejasz tu, w treści posta:

Obrazek
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

no jestem pod wrażeniem szczegółowości objaśnień - dziękuję !:D, mam nadzieję, że pochwała rysunu nie jest ironiczna ;) i on sam przydał się w wyobrażaniu sobie mojego kiryskowego indywiduum :-)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Mój jak to stwierdził macwiernik "skurkowaniec" od dwóch dni sie nie pokazuje, nie moge go nigdzie wypatrzyć i zaczynam się martwić :(
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Sprobuj wyploszyc go moze ulubionym pokarmem :D
Ja tak mam z krewetami... Dopoki im nie zrobie firmowej 'zawiesiny' z kilku roznych pokarmow to moge zapomniec, ze je zobacze... Po pokarmie, czasem wyjda...:?
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Ha i wszystko jasne, powodem chowania się "skurkowańca" była jak podejrzewałem ciąża. Pojawił się żywszy i chudszy, a teraz jestem świadkiem widowiskowych zalotów parki. No powiem wam że zaloty gupików przy tym to nic szczególnego. 8) 8) 8)
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

mate64 pisze:Ha i wszystko jasne, powodem chowania się "skurkowańca" była jak podejrzewałem ciąża. Pojawił się żywszy i chudszy
Kirysy odbywają tarło i składają ikre. Więc to że kirys był gruby to nie wina ciąży ( bo one nie są żyworódkami)..

Skoro piszesz że kiryski szaleją to sprawdzaj czy samica ma pod brzuchem jaja (trzyma je płetwami). Jeżeli tak to niedługo jaja znajdzą się gdzieś na szybie i/ lub na roślinkach.

Również posiadałam odmianę weloniastą (kirysa spiżowego) niestety nie z każdymi rybami mogą takie odmiany meszkać.
ODPOWIEDZ