czarne plamki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

czarne plamki

Post autor: złota rybka »

witam!
mam pytanie- nie wiem co to jest, ale na jednej rybce pojawiła sie na pokrywie skrzeli czarna plamka wielkosci 2-3 mm ;/ jest nierownomierna i wogole nie wiem co to jest ;/ poza tym na płetwie odbytowej lekkie czarne smuzki , naprawde niewidoczne , co to za choroba? zero innych objawow, rybka lekko ospała, mowa jest o ponad rocznej welonce . Dzieki za pomoc
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

hmm... to moze byc jakis wrzód albo pasorzyt ja bym dodał kilka kropli mfc albo akryflawiny
pozdr
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Nie znam dokladnej nazwy a wogole diagnoza jest trudna z braku foto
Ale z wedkarstwa cos takiego nosi nazwe "rybiej wszy" jest to pasozyt gniezdzacy sie czasem miedzy luskami czasem na pokrywach a czasem na pletwach W kazdym razie nie dyskwalifikujacy ryby jako jadalna
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Qwerty
Posty: 77
Rejestracja: 29 cze 2006 13:19
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Qwerty »

A jakie warunki ma ta welonka? Nie trzymasz jej przypadkiem w KULI?

Edit: ups, nie popatrzylem, masz akwa 112L
Obsada mojego akwarium 34L:
- 3x bojownik wspaniały (1 samiec, 2 samice)
- 2x kirysek spiżowy
- 1x krewetka amano
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Qwerty, pod postem kolezanki masz opis obsady:)
To raz, a dwa: złota rybka , pomysl o zmianie obsady jednak... Wydaje mi sie, ze welony potrzebuje 60-80 l na jednego, a u Ciebie jest ciuut wiecej... Ale niech sie ktos jeszcze wypowie, bo moze sie myle... :oops:
PozdR!
EDIT: Sorki Qwerty dopiero teraz znalazlem Twoj edit :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

no wiecie co - bez przesady !!! po pierwsze rybki sa male, po drugie nie bede swirowac i sie co do kazdego litra trzymac, uwazam ze akwa jest wystarczajco duze i kropka( 60 lit na jednego welona i po 20 na kazdego nastepnego, czyli w moim przypadku 140 l , a nie bede zmieniac akwa na wieksze o 20 l tylko dlatego ze mam jednego malego welonka) a po trzecie -prosilam o pomoc w rozpoznaniu choroby a nie o negatywne komentarze na temat mojego akwa , czy ktos tu wie cos na temat chorob a nie tylko litraży ??dzieki
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej! :)
Ale nie denerwujmy sie :)
Nie mowimy o litrazach bez powodu :) Wiele chorob, nieprzyjemnosci i problemow wynika wlasnie z tego 'litrazu', o ktorym wszyscy potrafia mowic:)
I nie chodzi tutaj o wymiane akwarium jak sa rybki, tylko o dostosowanie rybek do akwarium i do warunkow jakie w nim uzyskujesz. Nie sztuka jest kupic sobie suma rekiniego do akwa 200 cm i unosic sie, gdy ktos radzi, zeby polepszyc warunki rybie :) Mam na mysli, ze (nie wiem jakie byly okolicznosci nabywania rybek) troszke zbyt duzo welonow masz w tym akwarium. Nie mowie Ci 'doklej sobie pare szybek do akwarium, zeby bylo wieksze', tylko 1 lub 2 oddaj rybki. Jaka radosc z ich ogladania, kiedy nie maja najlepszych mozliwych warunkow jakie im mozesz zapewnic...?
I moim zdaniem lepiej trzymac sie i 'swirowac' z tymi litrami (nawet z tak 'mala' iloscia jak 30, zakladajac, ze Twoja teoria 60l jeden welon i 20 kazdy nastepny jest sluszna), bo potem pojawia sie choroby, problemy, karlowacenie, nieprawidlowy rozwoj, skrocenie czasu zycia rybki... I po co to wszystko? :)
Jesli chodzi o chorobe, to moze byc jakis pasozyt skorny, ale nie jestem pewien, wiec nie pisze o leczeniu.
PozdR! :)
I nie denerwuj sie, tu ludzie nie krytykuja tylko radza :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@macwiernik.
100% prawdy! Moim zdaniem to Zlote rybki do oczka! Ten temat byl tu juz chyba wielokrotnie poruszany. WSZYSTKIE odmiany zlotych rybek to odmiany farbowe i hodowlane Karasia chinskiego! Karas chinski - Carasius auratus! Zlota rybka czy wszelkie jej odmiany to Carasius auratus. A nasz potoczny Karas to krewny Karasia chinskiego i nazywa sie Carasius carasius. Kazda welonka, obojetnie jakiej formy czy barwy to Carasius auratus. Czyli Karas chinski! Te rybki dorastaja prawie wszystkie do 30 - 40cm. Tylko niektore formy hodowlane...(nie inne gatunki) dorastaja do 20 - 25cm. Niektore formy hodowlane sa zwyrodnieniem natury uzyskane przez selekcje i docelowa hodowle. Sa poprostu wymyslem ludzkim i kazdy taki stwor meczy sie juz od urodzenia! (wady genetyczne itp...) Co najgorsze, te najbardziej zwyrodniale formy hodowlane jak: Oranda, Demekin, Akai suihogan, Ranchu, Tancho, Kyariko suihogan, Akai chotengan, Akai oranda, Seidoiro hanafusa, Kuroi suihogan i jeszcze wiele, wiele innych osiagaja naprawde szokujace ceny od kilkuset do kilkutysiecy $. W Japonji sa one hodowane w kilkutysiecznych Akwa lub w oczkach wodnych. Ogolnie rzecz biorac to te zwykle Zlote rybki, to rybki zimnolubne ktore powinno sie hodowac w oczku wodnym. A w zime w DUUUZYM Akwa umieszczonym w piwnicy bez ogrzewania!
Ta moda na Zlota rybke wraca niestety tak jak i (KULA) wraca w Mode :roll: :evil: We Wloszech jest to juz zabronione. Mam nadzieje ze niedlugo w calej UE!
60L na rybke to moim zdaniem chyba tylko aby podrosla.
Czy widzialas kiedys juz (pomimo ze to tez wybryk ludzkiej fantazii) Welonke Sarasa ornada o wielkosci 35cm w 1500L Akwa? Ja tak! A co niektory twierdzi ze dorastaja tylko do 15-20cm w duzych Akwa. Naturalnie... bo te ich duze Akwa maja 200L.
Szkoda mi slow. Nie meczcie tych rybek.
Czesc Marcin!
ODPOWIEDZ