glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

glony

Post autor: KASIA essen »

choc mam akwaria od wielu lat nigdz nie mialam glonow,moze to dziwne a moze wynika z tego ze zawsze byly to duze zbiorniki,teraz mam 54 litry,dobry filt fluwala,7 neonow i 3 otoski,wode wymieniam raz w tygodniu ok 20 %,oswietlenie 15 watt african lake tropicala,skad te glony..?karmie malo,raz dziennie niewielkie porcje,nie nawoze roslin :roll:
mam i krasnorosty i glony zielone :roll:

Bardzo proszę patrz uważnie gdzie zakłądasz tematy ...S .
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

wedlug mnie na tak male akwa to podmiana wystarczy raz na dwa tygodnie.
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

i wtedy to juz wogole bede miala mase glonow,po tygodniu według testow był czas na podmiane,no po 8 dniach....
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

jasku pisze:wedlug mnie na tak male akwa to podmiana wystarczy raz na dwa tygodnie.
Bład, im akwa mniejsze, tym podmiany powinny być częstsze. Jak się ma np 300l to można robić podmianę co 2 tygodnie (o ile testy pokażą że nie potrzeba po tygodniu).
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Witam

Skąd glony :?: Trudno powiedzieć - za mało danych. Może świeci na akwa światło słoneczne, może zmieniły się parametry wody kranowej. Nie wiem jakie masz parametry wody w akwarium i jakimi testami (firma i nazwa) robisz pomiary :?: Jakie parametry mierzysz :?: .Poza tym robisz za mało podmiany, musisz min. 50% robić. A wydaje mi się, że karmienie raz na dwa dni nie zaszkodzi.

Pozdrawiam
112l - miesiąc pierwszy
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

sorki ze odpisywalam w tamtym poscie ale z tego nie otrzymywalam powiadomien wiec myslam ze nikt nie odpisal, parametry wody sa ok,woda jest miekka,stezenie azotu w normie,podmiany raz w tygodniu,teraz troche wiecej niz 25 %,choc ostatnio zrobilam 50% a glony dalej rosna,kupiłam parke gupikow,skubia te glony,mam nadzieje ze w ten sposob nie dopuszcza do ich plagi
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

KASIA essen pisze: parametry wody sa ok,woda jest miekka,stezenie azotu w normie,podmiany raz w tygodniu,teraz troche wiecej niz 25 %,choc ostatnio zrobilam 50%
To nie są dokładne dane :wink: Pozatem tez chciałem zauwazyc ze 15W to mało co tez moze byc powodem porostu glonów.No i jeszcze nasłonecznienie akwarium,jest czy nie?
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Kasiu, może się czepiamy tego stężenia azotanów, ale skoro nie chcesz napisać ile u Ciebie to "azotany w normie" to powiem tak: dla twojego akwa norma jest bliska "0". Jeżeli tak jest to będziemy się zastanawiać dalej, jeżeli nie - to masz już powód.

Pozdrawiam
112l - miesiąc pierwszy
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

nie mam wielu ryb,nie przekarmiam,nie ma słonecznego swiatla,15 watt to bym sie zgodzila ze za mało i dla tego rosna krasnorosty,ale glony zielone?stezenie azotanow bliskie 0,nie wiele wzrasta przed wymiana wody,woda miekka,4,8-5,5
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

KASIA essen pisze:nie mam wielu ryb,nie przekarmiam,nie ma słonecznego swiatla,15 watt to bym sie zgodzila ze za mało i dla tego rosna krasnorosty,ale glony zielone?stezenie azotanow bliskie 0,nie wiele wzrasta przed wymiana wody,woda miekka,4,8-5,5
Jakas przyczyna byc musi,mi sie wydaje zewłasnie swietlówka (i rodzaj i moc) jest odpowiedzialna za wzrost glohnów.Proponuje zmienic ja na flora glo firmy hagen i cierpliwie obserwowac efekty.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
A czy wiesz, ze ukazywanie sie glonow zielonych w Akwa (naturalnie nie ich plaga) to indykator zdrowego, dobrze pracujacego Akwa?
Czesc Marcin!
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

no ok ale nie w takich ilosciach,pływaja mi miedzy moczarka,rosna na korzeniach i na najwiekszych lisciach zabiennicy,iezbyt to atrakcyjne
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

KASIA essen pisze:15 watt to bym sie zgodzila ze za mało i dla tego rosna krasnorosty,ale glony zielone?
sum pisze:Hey!
A czy wiesz, ze ukazywanie sie glonow zielonych w Akwa (naturalnie nie ich plaga) to indykator zdrowego, dobrze pracujacego Akwa?
Czesc Marcin!
Tak ale krasnorosty +glony zielone swiadcza juz o czyms niedobrym ,moim zdaniem to światło albo swiatło i azotany które polecam zmierzyc nowym testem coby miec jasnosć.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Witam

podsumowując to co napisali SUM i OWL powiem tak:
Świetlówek hagena nie polecam - moim zdaniem lepsze są Philipsy np. z serii MASTER TLD - to jedno z czym tak do końca nie mogę się zgodzić.
Poza tym jest racja że twój test może Cię oszukiwać więc należało by go skalibrować lub zmierzyć azotany testem innej firmy i tu mogę polecić JBL, HAGEN, TETRA (z tym że Tatra ma kiepską skalę tzn 0- 12,5- 25 itd.) Ważną rolę w powstawaniu glonów ma też fosfor, którego jak widzę nie mierzysz a ten powinien być od niemierzalny do 0,1 ppm. Oświetlenie ma także duże znaczenie ponieważ rośliny w twim akwa tylko egzystują pobierając niewielkie ilości mikro i makro elementów co daje przewagę glonom.
No aglony zielone owszem pojawiają się nawet w dojrzałych zbiornikach ale nie plaga, a krasnorosty wskazują na dokładnie odwrotność - tzn. że jest coś nie tak.

Pozdrawiam
112l - miesiąc pierwszy
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

ok,odpowiedzcie mi prosze jeszcze moze na głupie pytanie, ale jezeli nie wprowadzam zadnych nawozow to skad sie bierze fosfor/z produktow przeiany materii?rosliny nie tylko egzystuja ,maja sie dobrze,zabienice wypuscily dwie odnozki a na nim kilka młodych roslin,bakopy rosna bardzo ładnie,kryptokoryny rowniez,tylko moczarka tak sobie ale sadze ze dla niej jest za ciepło, wiec sadze ze nic im nie brakuje,rosna ladnie tylko glony rowniez
ODPOWIEDZ