Roślinki do 72l akwa

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Roślinki do 72l akwa

Post autor: Alek »

Tak jak w temacie i żeby były proste w hodowli i utrzymaniu(podajcie też jakiego oświetlenia wymagają)

Pozdrawiam :!:
Wot te na?!
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Witam

Jeżeli chodzi o światło to myślę, że większość roślin możesz trzymać jeśli będziesz miał ok. 0.4W/l. Z popularnych roślin odpadają wszystkie czerwono zabarwine. Natomiast pozostałe albo po prostu nie będą rosnąć, albo będą rosną wolniej. Wybór masz dość spory, ale dowiedz sie gdzie w twojej okolicy jest dobry jest dobry sklep zoologiczny, zapytaj co mają, i co z tego nadaje się do twojego akwa. Możesz nawet zrobić sobie jakiś biotop geograficzny np. ameryka południwa - dorzecza Amazonki, czy coś takiegio. Na www.holenderskie.pl ukazał się niedawno darmowy program "Baza roślin" tam na pewno coś znajdziesz gdyż można go dowolnie konfigurować.

Pozdrawiam
112l - miesiąc pierwszy
Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Alek »

No ale link do programu nie działa :?
Wot te na?!
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Sprubój jeszcze raz. Sprawdzałem - działa. Jak naciśniesz na holenderskie to później
"Baza oraz ilustrowany opis instalacji programu dostępne są do ściągnięcia tutaj. "
112l - miesiąc pierwszy
Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Alek »

Wybrałem takie roślinki :
:arrow: Nadwódka wielokwiatowa
:arrow: Moczarka
:arrow: Nurzaniec amerykański
:arrow: Mech jawajski

Czy to dobry wybór (mam wode twardą) :?:
Wot te na?!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wybór wydaje mi się dobry. Możesz mieć trochę problemów z moczarką, przynajmniej ja takie miałam i zrezygnowałam z tej rośliny całkowicie. Nadwódka wielkolistna rośnie u mnie bardzo dobrze, przycinam ją niezbyt często i mam ładny gąszczyk. Mech jawajski, jeżeli mu pozwolisz, oplecie korzeń i kamienie - bardzo ładnie to wygląda. Moja rada: nie chowaj mchu w miejscu trudno dostępnym, bo zbierze się w nim sporo zanieczyszczeń i ciężko będzie je usunąć. Co do nurzańca, to chyba lubi chłodniejszą wodą, jak moczarka i może rosnąć do dużych rozmiarów, więc nie koniecznie będziesz z niego zadowolony. Polecam Ci mikrozorium oskrzydlone i paprotkę pływającą. Piękne rośliny, dają się dowolnie kształtować i osadzać (choćby na korzeniu).

A dwa miesiące temu przywiozłam sobie dużą rzęsę z Narwi. Po kwarantannie i wypłukaniu w nadmanganianie trzymam ją w akwarium. Wygląda ładnie, nie mnoży się szybko i pływa sobie spokojnie po powierzchni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Alek »

A ja wyczytałem że nurzaniec lubi tez ciepłą wodę
:arrow: http://www.holenderskie.pl/baza/vallisn ... na_natans/
Co do moczarki bardzo mi się podoba i chyba przy niej zostane...
Jak będzie w sklepie paprotka to też ją kupie :)

Dzieki za radę :!:
Wot te na?!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Alek, zwróć uwagę w tym linku, który mi podałeś, że jest tam opisany zakres temperatur dla nurzańca od 18 do 28 stopni. Moim zdaniem to duża przesada. Nurzańce wolą chłodniejszą wodę. Owszem, możesz go trzymać w cieplejszej (pow. 25 stopni) ale nie wiem, z jakim efektem. Poza tym to jest bardzo duża roślina (liście potrafią rosnąć do ponad 40 cm) więc będą słać się na wodzie i zasłaniać światło. Wydaje mi się, że nurzaniec dobrze by wyglądał w zbiorniku ponad 150l ze skalistym dne (np. Malawi).

Zresztą: spróbuj, sam zobaczysz.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2006 11:12 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie co napisała przedmówczyni, roślinki zazwyczaj mają szeroki zakres temperatur, wiec bedzie im dobrze zarówno w takiej i jak i cieplejszej wodzie. Jednak uwaga co do moczarki, fajna jest, ale rozrasta się w sposób strasznie szybki, przy dobrych warunkach swietlnych i nawożenieu nie nadążysz z wycinaniem i z czasem może stać się Twoją zmorą :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Alek »

Tak dokładnie chciałem moczarką zasłonic filtr.Więc co proponujecie zamiast moczarki?(żeby było ładne :P )
Wot te na?!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Może jakieś wysokie kryptokoryny, roślinki dobrze rosnące i nie mające za dużych wymagań, możesz też umieścić microzorium pteropus lub dla przykładu valisineria gigantea. Na pewno coś z tych roslin dostaniesz a są w stanie ładnie zamaskowac sprzety w akwarium.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filtr można doskonale zasłonić korzeniem. Dodatkowo na korzeniu można umieścić rośliny: microsorium pteropus lub jakiś rodzaj anubias.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Alek »

Sory że dopiero odpisuje ale do rodzinki pojechalem na kilka dnia :)
Co do roślinek to: niby w moim mieście 7 akwarystycznych sklepów a w żadnym nie było tych roślinek które chciałem.Więc zmuszony byłem do kupienia moczarki,nurzańca i jakiejś roślinki. :x
Może w piątek będzie coś...
Wot te na?!
Awatar użytkownika
Alek
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2006 15:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Alek »

Aha i jeszcze jaki nawóz mógł bym do tych roślinek dodać?(bez CO2)
Wot te na?!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

polecam Tetra PlantaMin, za buteleczkę zapłacisz około 10zł.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ