złe parametry

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
iiwo
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2006 15:49
Lokalizacja: wawa/grodzisk maz

złe parametry

Post autor: iiwo »

Witam,
Nie wiem co robić...mało sie na chemii znam... moje parametry wody to:
pH = 7,5
TwO = 13
TwW = 10
PO4 = 0
NO3 = 0

akwarium strasznie zarasta mi glonami.

czy moze to byc wina filtracji? akwarium ma pojemnosc 240l. z filtrem aquael fan 3.

glony obrastaja wszystko.rosliny wyglądają jak owinięte zieloną watą!

w swoim czasie podawałam CO2 z butli ...

pytanie moje to co moge zrobic by akwarium doprowadzic do ładu???
240-Ameryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę, podaj obsadę akwarium, rośliny, sposób karmienia ryb ( i czym), oświetlenie i jego długość, stanowisko gdzie stoi zbiornik w stosunku do okna. Na glony wpływ ma wiele czynników. Jak je poznamy, postaramy się pomóc.

Filtr masz wewnętrzny? Stosujesz dodatkowe napowietrzanie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
iiwo
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2006 15:49
Lokalizacja: wawa/grodzisk maz

Post autor: iiwo »

Obsada mojego akwarium to:
2 pielęgnice skośnopręgie + 4 kiryski sterbai i 2 glonojady.

Rosliny:
bacopa caroliana
heteranthera zosterifolia
didiplis diandra
oraz roślinka której nazwy nie znam...podobna do zosterifolii.

filtr jest wewnętrzny.

rybki karmie 2 razy dziennie...mała szczypna przeważnie pokarmu płatkowego.
akwarium stoi ze 2,5 metra od okna...niestety promienie słoneczne bywa ze dosięgaja akwa.

jesli chodzi o oświetlenie bedzie to ze 110 W.
długość...około 95 cm.
akwarium o wymiarach 120/40/50
240-Ameryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filtr wewnętrzny do 240L? Raczej powinna być zewnętrzna kaskada. Nie napowietrzasz dodatkowo?

Glony oplatają Ci rośliny w postaci zielonych nitek - tak zrozumiałam. Być może są to zielenice.

Jak często podmieniasz wodę?

Mam wrażenie, że w Twoim akwa jest zbyt słaba filtracja (jak już to przewidziałaś), brak dodatkowego ruchu wody poprzez napowietrzanie (nie wiem, czy jest - przypuszczam), zbyt długie świecenie, promienie słoneczne padające na zbiornik oraz brak glonojadów koszących te glony.

rady:
*podczas cotygodniowego czyszczenia zbiornika mechanicznie usuwać jak największe ilości glonów (ręcznie)
*skrócić okres oświetlenia (nie wiem, jaki jest)
*podmieniać wodę (ok. 20%) przynajmniej raz w tygodniu na odstaną z dodatkiem Aqua Safe
*zastosować AlgoStop depot w tabletkach dwutygodniowych
*dokupić do obsady zbiornika przynajmniej trzy kosiarki Crossocheilus siamensis
*zastosować dodatkowe napowietrzanie (jeżeli nie ma)

I obserwować, co dzieje się dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Oprocz poprawienia filtracji ja proponuje cos takiego :) Naturalnie i przyjemnie :)
Kup 10 otoskow, na gieldzie zaplacisz 30 zlotych :) O rybkach wszyscy pisza na tym forum; zjadaja glony i nadaja sie do wielu zbiornikow ze wzgledu na niewielkie rozmiary (do 5cm), wiec ani nie zamieszaja w obsadzie, ani nie bedzie z nimi wiekszych problemow.
Jak otoski juz sie zadomowia to jednego dnia podmiana wody, okolo 30 procent plus 3 dni zaciemnienia bez karmienia. To pomoze :) Moge to zagwarantowac.
Potem powroc do dawkowania CO2, rosliny dostana przy takim oswietleniu 'kopa' i beda pobierac azot z wody i dojdzie Ci dodatkowa naturalna filtracja w zbiorniku, ale polecam rosliny szybko rosnace jak np. moczarki, nurzance, hygrophila polysperma, bo przy wolnorosnacach zabieg wiele nie pomoze.
Nie zamieszasz w akwarium z chemia - algostop zwalcza glony i hamuje wzrost roslin na minimum miesiac i uzywac go mozna w ostatecznosci.
Rosliny mozna kupic nawet przez allegro (h. polysperma) w cenie 1zl za sztuke, wiec duzo nie zaplacisz za kilka sadzonek, a ten rodzaj filtracji rowniez wspomoze walke z glonami :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
iiwo
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2006 15:49
Lokalizacja: wawa/grodzisk maz

Post autor: iiwo »

zapomniałam dodac...jest dodatkowe napowietrzanie !
długośc oświetlenia...mniej wiecej 12 h!
wode podmnieniam 1 na tydzien oklo 10-20%

co do otosków...otoski to małe rybki...a skośnopręgie duze...tak wiec obawiam sie,ze mogłyby zostać zjedzone.
240-Ameryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

macwiernik, otoski nie żywią się glonami nitkowatymi, tylko zeskrobują z liści i podłoża warstwy pokrywające. A poza tym pielęgnice mogą te sympatyczne rybki potraktować jako pokarm.

w trakcie pisana tego postu odpowiedziałaś mi na pytania, więc podsumuję:

*zmień filtr - koniecznie
*podmieniaj więcej wody
*kup kosiarki (u mnie się sprawdziły)
*zastosuj AlgoStop depot
*usuwaj glony ręcznie

Wszystko razem powinno dać rezultaty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

To jesli sie obawiasz o otoski, a wielkosc rybek przemawia na ich korzysc, to tak, jak mowila Basia pomysl o kosiarkach :)
Oprocz zielenic powinny tez zjadac krasnorosty, wiec to jest na plus :) Ja na pierwszy ogien polecam otoski, ze wzgledu na wielkosc i 'malo inwazyjny' wplyw na zbiornik. Kosiarki sa duze, stadne i lubia sie gonic po calym akwa, wiec jesli nie przeszkadza Ci, ze moga cos w czasie biegu wywrocic, przewrocic, przesunac, przestraszyc :) to kup 3 kosiarki :)
I wystrzegaj sie Garra taeniata, tzw. kosiarki falszywej. Pewnie wiesz, ale na napisze na wszelki wypadek, zeby nie bylo potem, ze posty nabijam... :roll:
Prawdziwe maja czarny pasek przez cale cialo wlacznie z pletwa ogonowa, u G. taeniata konczy sie on u nasady ogona.
PozdR! :)

Tyle na forum a sie niczego nie nauczył.Mod


Hej!
Basiu, ale przeciez gdy usuwasz recznie glony nitkowate, to na powierzchni lisci itd. itp. zostaje raczej bardzo plaska i znikoma warstwa glonow w sam raz do zeskrobania. Usunac je mozna recznie poprzez przycinanie nozyczkami. Po podmianie wody i wylaczeniu swiatla na 3 dni glony sie nie odbuduja, a otoski beda skrobac liscie Smile
Wiem, bo u mnie taka operacja z samymi otoskami sie powiodla Smile
Byc moze mialy na to wplyw oddzialywania poza ziemskie, ale otoski przypuszczam tez sie chyba do tego przyczynily Smile
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
iiwo
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2006 15:49
Lokalizacja: wawa/grodzisk maz

Post autor: iiwo »

dziekuje za wszelkie podpowiedzi!
co do kosiarek...mam małe zastrzezenie,gdyz zalezy mi aby nie mieszac biotopów...
240-Ameryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

macwiernik, każdy z nas ma inne doświadczenia. Kiedyś zaciemniłam zbiornik i to nic nie dało, dopiero kosiarki z AlgoStop depot. W swoich postach opisujemy swoje doświadczenia. Mam otoski i są świetne do czyszczenia szyb, ale glonów z liści nie bardzo chcą ruszać. Co prawda glonów nie mam dużo, głównie na kamieniach zielone naloty. Myślę, że to dobrze świadczy o ustabilizowaniu się zbiornika po załamaniu obsady i leczeniu chemią.

Otoski bardzo lubię. Kosiarki mi podpadły (zwłaszcza jedna agresorka, o której już pisałam i z Tobą rozmawiałam), ale mam o nich bardzo dobre zdanie.

iiwo, jakie masz glonojady?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
iiwo
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2006 15:49
Lokalizacja: wawa/grodzisk maz

Post autor: iiwo »

zbrojniki niebieskie!
240-Ameryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ciekawe ryby, ale im starsze tym mniej są zainteresowane glonami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
iiwo
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2006 15:49
Lokalizacja: wawa/grodzisk maz

Post autor: iiwo »

wiem ,ze glonojad-nazwa jest nieco myląca!!
nad kosiarkami pomyśle...mimo ,ze nie są to rybki z Ameryki...
nie mam zbyt duzo pojęcia o tych rybkach...w jakiej ilości sie je hoduje?

cały czas mowa jest o glonach...a co w związku z moimi parametrami wody? co zrobic by parametry były odpowiednie?
240-Ameryka
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Ja Ci polece naturalna metode: posadz rosliny szybkorosnace, pozostan przy czasie oswietlenia okolo 12 h, na poczatku jako nawozenie zastosuj tylko CO2 i to przy podmianach i odmulaniu (robisz...?) przynosi wymierne rezultaty. Roslin musi byc stosunkowo duzo, ale szybkorosnace sa tanie, wiec ekonomicznie nie ma z tym problemu :)
Jesli nie pomoze, to powtorze po Basi - kup lepszy filtr, przynajmniej kaskade, a najlepiej odloz troche grosza i kup sobie kubelek.
Kosiarki to zywe rybki dorastajace do 15 cm, pochodza z Azji, zyja w stadach, czesto dwugatunkowych wraz z Garra taeniata, rybka agresywna i mniej chetna do jedzenia glonow, dlatego czesto z nia mylona. Kosiarka jedza glony zielone i krasnorosty, sa towarzyskie w stosunku do innych rybk i latwe w hodowli. Jesli masz na to mozliwosci, a patrzac na obsade to masz, to trzymaj minimum 3 sztuki tych rybek:)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ