Korzeń

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Korzeń

Post autor: Lum »

Witam.
Mam w akwarium dużą ilość korzeni. Są to korzenie spreparowane przeze mnie, znalezione w terenie.Najprawdopodobniej pochodzą z topoli. Przed zamoczeniem były bardzo jasne. Dziś, po około 0.5 roku od włożenia do akwarium, sciemniały. Jednak nadal ich kolor mnie nie zadowala, bo jest mimo wszystko o wiele jaśniejszy od koloru korzeni, które widuję w akwariach w sklepach akwarystycznych. Tamte są takie bardzo ciemno-brązowe, takie wpadające lekko w bordo(czerwony). A moje mają odcień średniego brązu.
Moje pytanie brzmi:
1) Czy wiecie, moi drodzy, z jakiego gatunku drzewa pochodzą takie piękne, ciemne korzenie? Czy jest to specjalne drzewo zdalekiego kraju :wink: czy tez może znajdę takie coś w Polsce?
Planowałam udać się na torfowisko lub na bagna, żeby poszukać korzeni dębu.
2) Podobno korzenie dębu są ciemne, ale czy to prawda, i czy AŻ TAK jak te korzenie ze sklepu?
3) Gdzie mogę zdobyć informację o tym, gdzie w mojej najbliżesz okolicy znajduje się torfowisko? :? szukam i szukam w internecie i nic...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Lum, mam dwa korzenie w akwarium, oba są bardzo ciemne. Jest to korzeń dębu i chyba osiki (tak twierdzi sprzedawca). Nie wiem, czy jest sens chodzenia na bagna, skoro ceny korzeni już spreparowanych (przynajmniej częściowo) kształtują sie w okolicach 10-15 zł.

W Białymstoku jest spory wybór korzeni, jeżeli mogę Ci jakoś pomóc robiąc zdjęcia i pośrednicząc w przesyłce i sprzedaży, to chętnie to zrobię.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2009 14:58 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zgadza się na bank debowe korzenie są ciemne i bardzo ciemne, można też dostać "egzotyczne" z dalekich stron :) nadające sie do akwa i także o ciemno-brązowej barwie. Co do tych drugich nie pamiętam nazwy, ale pstaram sie odnaleźć.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam, u mnie w sprzedazy sa korzenie mahoniu i mangrowca-one sa wlasnie "egzotyczne"z dalekich stron :wink:
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Lekki braz bedzisz miec z brzozy i wierzby
ciemny braz uzyskasz z kozeni jabloni
bardzo ciemny z debu i grabu
Kolorek z odcieniem ciemnej czerwieni moze miec olcha ale nie jestem pewien bo jej jeszcze nie preparowalem :lol:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Hej
Dzięki stokrotne wszystkim!
A więc - z polskich drzew - dąb albo grab. O.K. Tylko gdzie ja to znajdę?...

Bara - 15 zł za korzeń? Ale mi chodzi o naprawdę duży korzeń, taki mniej wiecej 70 cm długi i 30 cm wysoki.... takich chyba nie dostaniesz za mniej niż 40-50 zł... a jeśli się mylę, to powiedz gdzie można dostać taniej (będę uszczęśliwiona).
A tak poza tym, to chcę sama spreparować korzeń chociażby z tego względu, że... hm... jak to powiedzieć...chcę żeby jego ściany z dołu i z tyłu akwa sklepiały się pod kątem 90*....po prostu chcę za pomocą piły mechanicznej wymodelować coś na kształt "tła wewnętrznego" zajmujacego około 3/4 tylnej sciany. Nie wiem jak to dokładnie opisać :D A na tej ścianie z korzenia będzie warstwa mchów i wątrobowców itd.

To teraz najlepszym rozwiazaniem byłoby znalezienie lasu debowo-grabowego który zamienił się w bagno :D

P.S. Mirek, zobaczyłam twoje akwa w galerii... jeśeli to jest sąd, to nie do końca o to mi chodzi chyba. Korzeń co prawda jest ciemny, ale mi chodzi o taki bardziej ciepły, czekoladowy kolor. Wiem, że wybrzydzam, wiem :wink: :D
Kurcze musze zapytać tego dziada w sklepie z jakiego drzewa mają takie piękne korzenie, ale wątpie czy będzie potrafił mi udzielić rady innej niż taka, żeby kupić u nich... :?
A jak znajdę w necie zdjecie takiego korzenia którego kolor by mi odpowiadał, to wkleję i moze wtedy się wyjaśni :)
Obrazek
na razie znalazłam to
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam ,ja mam cos takiego
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/44c ... 546f4.html
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Ogolnie polecam korzenie debu. Sa ciemne (brunatno czarne) i tona bez moczenia! W moim 648l ten prawy jest debowy...
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Kordare, właśnie o to mi chodzi. Wiesz, z jakiego to drzewa??

Sum, na ogólnym zdjeciu Twojego akwa nie bardzo widać ten korzeń po prawej stronie, bo pada na niego cień...
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Fotka z blyskiem. Wiec dosc rozjasniona!
Pozdrawiam Marcin!
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/l8d ... noqbf.html
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Dzięki sum :)
Ładny kolorek, faktycznie.
A ten po lewej, to z jakiego drzewa?
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Bukowy. Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

O.K., będę szukać korzeni buku; jest nawet chyba ciemniejszy od dębu.

A poza tym zapytam w sklepie jakiego gatunku sa te ich korzenie, które tak mi si podobają i dam znać na forum, jaka odpowiedź.
Dzięki :)
ODPOWIEDZ