obniżenie pH i twardości

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

matlog
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2005 14:03

obniżenie pH i twardości

Post autor: matlog »

Mam pytanie jak obliczyć ile wody destylowanej można wlać do 112 l akwarium, żeby np twardość spadła o 5 stopni i obniżyć pH z 8 do 6,5 albo 7.


A no i jeszcze jedno pytanie czy kupoważ zwykłą destylowaną taką jaką używa się do dolewek do akumulatorów w samochodzach?

Oczywiście powinno sie znaleźć w tenatyce wody ale nie wiem jak to tam przenieść.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Dobrym i naturalnym sposobem zmiękczania wody jest zastosowanie torfu. Można go użyć jako dodatkowy element filtrujący. Zmiękcza wodę bardzo powoli w przeciwieństwie do innych środków.
Obrazek
Obrazek
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Hej!
Na tej stronie http://www.solniczka.republika.pl/artyk ... rdosc2.htm masz na dole "Mieszanie wody miękkiej i twardej" i wzory, które mogą Ci pomóc.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Wiem, że wykopalisko - ale chciałem się pochwalić, że jestem grzeczny i szukam w archiwum ;).

Ale do ad remu 8) - czy sam torf (skąd się go bierze - torfowisk w pobliżu brak :wink: ) wystarczy aby wodę nie dość że zmiękczyc to jeszcze zakwasić? A nawet bardziej zakwasić - mam pH z 8,5 (to dziwne, w kranie jest ok. 7,5...) a planuję powolny kurs w stronę Amazonii (wiem, że mam spory kawałek drogi, ale dam radę :twisted: )
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Torf bierze się ze sklepu :lol:
Żeby zakwasić wode to trzeba go włożyc do filtra i tyle, woda stanie się troche herbaciana :D
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Zakupiłem (28 zł za paczuszkę granulek - chyba przepłaciłem :? ) i teraz bd qńbinował jak toto do filtra zapodać... Ciekawe na ile to starcza :roll:
W każdym razie dzięki 8) o efektach poinfrmuję na bieżąco
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

kropi pisze:Zakupiłem (28 zł za paczuszkę granulek - chyba przepłaciłem :? )
Zalezy jakiej firmy ale i tak przepłaciłes. Granulatr torfowy kosztuje w sklepie 13zł.Dla polep[szenia efektu mozesz dac jeszcze szyszki olchy do akwarium.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Firmy MHK - nazywa się to FILTUS - HUMOS, paczka 500 ml.
Wpadłem na pomysł, coby wykorzystać próżnujący filterek FAN-1 (przed obecnie nam miłosciwie panującym Atmanem próbował utrzymać czystość i dostał mi się jako gratis). Wyjąłem wkład, nasypałem granulek, wsadziłem samą gąbkę bez tego plastiku - i wio! :P
Czekam teraz aż się zrobi herbatka... :twisted:
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Wkład chodzi drugi dzień, jak na razie nic :(
Po jakim czasie można się spodziewać efektu?
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Efekt powinien juz wystapic,niestety granulaty maja to do siebie ze moim zdaniem są słabszej jakosci niż torf włoknisty.Zmierz pH i zobacz jaki jest efekt.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Jeśli chodzi o pH to jest o 0,5 kreski w dół, ale ani kolorku ani zmiany twardości ni ma :(
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Alternatywa dla torfu było by dorzucenie jeszcze do akwarium szyszek olchy.Moze to pomoze.Albo wymiana torfu w granulacie na torf włóknisty lub ekstrat torfowy tetryToru min.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Kurcze, filtruję przez torf już drugi tydzień, wkład zmieniam co tydzień - i qpa, pH nadal w granicach 8... ki czort? :evil:
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jak napisałem szyszki olchy moga ci jeszcze pomóc a jak nie to pozostaje Ci juz tylko chemia..Sa do nabyciaw sklepach preparaty zakwaszajace wode np Aqua Acid Tropicala.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Z tymi szyszkami to jest tak, że... wstyd się przyznać, ale nie wiem, jak wygląda olcha :oops: i czy gdzieś w okolicach rośnie. A nie chcę zrobić jakiegoś głupiego błędu i wrzucić jakieś inne szyszki, które nie dość że nie pomogą, to jeszcze zaszkodzą.

Chemię rozważam, ale jako naprawdę ostatnią ostateczność.

Bardziej mi zależy na ocenie, czy dobrze robię z tym torfem - jak wspomniałem jt. granulat, kładę go do filtra Atmana (wewnętrzny, dwukomorowy) w woreczku z gazy - nie mieści się zbyt wiele, tak na oko ze 100 cm3 - i trzymam tam przez tydzień. Filtr naturalnie chodzi sobie 24 godziny na dobę. Czy to dobry sposób?
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ